סילוואן. צילום: shutterstock

בית משפט השלום הורה השבוע על פינוי משפחת דוויק, משפחה בת 26 נפשות, מביתה בשכונת בטן אל-הווא בסילוואן. צו פינוי זה ניתן רק שבוע לאחר שהורה בית המשפט על פינוי משפחת רג'בי מביתה באותה השכונה.

בשני המקרים, צווי הפינוי ניתנו במענה לתביעות שהגישה עמותת 'עטרת כהנים', שביקשה להורות על פינוי המשפחות מהשטח. העמותה מנהלת כיום תביעות לפינוי משפחות נוספות מבתיהן באותו איזור בבטן אל-הווא – לדברי עטרת כהנים, מדובר על קרקע ששייכת במקורה להקדש היהודי על שם משה בנבניסטי, הקדש שאפשר ליהודים יוצאי תימן להתיישב בירושלים בסוף המאה ה-19.

משפחת דוויק הינה משפחה בת 26 נפשות, שמתגוררת במבנה בן 4 וחצי קומות בבטן אל-הווא. התביעה לסילוקה מהשטח הוגשה עוד בשנת 2014, כאשר ביום ראשון האחרון פסקה שופטת השלום אורנה סנדלר-איתן לטובת 'עטרת כהנים', ועל סילוקה של המשפחה מהשטח. בית המשפט הורה למשפחה להתפנות מביתה עד לחודש אוגוסט השנה.

בפסק הדין שניתן בשבוע שעבר בעניינה של משפחת רג'בי השכנה, קיבל בית המשפט את טענת 'עטרת כהנים' לפיה הבית אכן הוקם על קרקע שהייתה שייכת בעברה להקדש על שם משה בנבניסטי – טענה שנטענה גם בתביעה הנוכחית. על משפחת רג'בי להתפנות מביתה עד לחודש יולי השנה.

עמותת 'עיר עמים' התייחסה לריבוי התביעות המתנהלות על פינוי חלקת קרקע זו. אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים אמר: "מאחורי המלים הגדולות על ריבונות והתיישבות עומדים מעשים מכוערים של סילוק משפחות מבתיהן. עטרת כהנים פועלת לפינוי 80 משפחות שכנות של משפחת דוויק ויחד איתן כ-200 משפחות מסביב לעיר העתיקה מאוימות בסילוק מהבית. הפינויים הללו לא צריכים להתרחש. הם לא ישיגו דבר זולת סבל ושנאה".