מיכל סלה ז״ל (צילום: באדיבות המשפחה)

זוכרים את מיכל, נלחמים בשביל שאר הנשים: עמותה למאבק באלימות נגד נשים. משפחתה של מיכל סלה ז"ל חשפה בסוף השבוע (חמישי), במעמד ראש העירייה, את המיזם החדש שהקימה על שמה - עמותה ללא מטרות רווח, שתוקם בשנה הקרובה להנצחתה ולמיגור אלימות כלפי נשים. העמותה מיועדת לפעול דרך קידום מיזמים ופתרונות טכנולוגיים חדשניים שייאבקו באלימות הזאת.

"במדינת ישראל, ה'סטארט־אפ ניישן' שמתמחה בביטחון ומייצאת טכנולוגיות בטחוניות מתקדמות לכל העולם בכל הנוגע לטרור, אין השקעה בקידום טכנולוגיות למען בטחונן של נשים בביתן ולמניעת אלימות במשפחה", הוסבר מטעמה של המשפחה. "כל הכלים הקיימים כיום לא היו מצילים את מיכל. הכלים החדשניים שאנחנו מקדמים היו יכולים להציל אותה".

עוד הסבירה המשפחה כי הגישה הקיימת בניסיון להיאבק באלימות כלפי נשים מטילה את כל האחריות על האישה שנמצאת בזוגיות אלימה. כך למשל, הציפייה היא שהיא תגיש תלונה במשטרה או תלך עם ילדיה למקלט לנשים מוכות או לרווחה. בניגוד לגישה זו, הפורום יפעל לפיתוח פתרונות חדשניים שמקדמים אחריות ומודעות למניעה והתערבות מצד הקהילה והממסד. מהמשפחה נמסר עוד כי "אנחנו מקדמים מגעים בכיוונים אלה עם גופים ממשלתיים בכירים ועם גורמים משפיעים בחברה הישראלית".

הקמת העמותה נחשפה בערב שערכו משפחתה וחברותיה של מיכל לזכרה, במעמד ראש העירייה משה ליאון ובהשתתפות שורת אומנים ואומניות. במסגרת האירוע הוקרנו בהקרנת בכורה סרטים קצרים שהופקו לזכרה של מיכל והוצגה תערוכה ובה עשרות יצירות מעשה ידיה, לצד שירים שנכתבו בעקבות הרצח.