מרים פרץ ז"ל. צילום: פרטי

"המשפחה שלנו נמצאת במצב של שבר טוטאלי. לעולם לא נחזור למה שהיה לפני. זה כאילו נגדע לנו חלק מהגוף שלא ניתן להשיב. זה אובדן שאי אפשר להסביר במילים", מספר השבוע יוסף פרץ, אחיה הגדול של מרים ז"ל. "בנוסף לאובדן הזה, יש גם הרבה תסכול. לילדה הזאת ולמשפחה שלנו לא הגיע לעבור את מה שקרה. אני מאוכזב מכל המערכת. מהרווחה, מהמשטרה, מהפרקליטות".

יוסף ממשיך ופורס את הסיבה לאכזבה הגדולה. "הרווחה התרשלה כי במשך תשעה חודשים מרים חיכתה להיכנס למסגרת", הוא אומר. "אף אחד לא טיפל בה. אחרי זה גילינו שביום בו היא הכירה את הבן אדם הזה והסתובבה איתו ברחוב, התקשרו שני אנשים והודיעו למשטרה. אני לא יודע מה המשטרה עשתה, אני לא יודע איך לא איתרו אותה ברגע שקיבלו תלונה על דבר כזה".

האח מציין גם את אכזבת המשפחה מכתב האישום שהוגש נגד עלייאן. "אחרי כל השתלשלות העניינים הזאת, הפרקליטות הגישה כתב אישום שלא מתייחס בכלל לא לעבירת הריגה, לא להפקרה, לכלום", הוא אומר. "הוא בן אדם מבוגר. הוא היה צריך לגלות אחריות. 24 שעות הוא עם ילדה, הוא לא היה צריך להביא לה הרואין, סמים, לקחת אותה למלונית. הוא לא גילה אחריות. זאת אכזבה מכל המערכת".

"ילדה מאוד משפחתית"

סיפורה הטראגי של מרים פרץ נכנס לתודעה הציבורית כמקרה מוות של בחורה צעירה שנקלע למציאות קשה ובעיקר לבעיות סמים. אך אחיה מספר גם על הנערה שלא הכרנו. "עד שהתחילה ההתדרדרות שלה בשנה האחרונה היא הייתה ילדה מאוד משפחתית, המשפחה הייתה חשובה לה", הוא אומר. "היא מאוד אהבה את האחים הקטנים שלה, היא הייתה עושה להם קייטנות ומשחקת איתם. היא אהבה את ההורים שלנו, אהבה לתת, לצייר, לדבר הרבה. היא הייתה ילדה מאוד כריזמטית, מחוננת מאוד. היה לה מוח מבריק. איבדנו אותה על כלום. סתם".

יוסף פרץ. צילום: יואב דודקביץ'

יוסף מספר כי מאז מותה, הוא נתקל בלא מעט צעירות במצב דומה. "ראיתי עוד הרבה ילדות טובות שמסתובבות ברחוב", הוא אומר. "עכשיו בבית שלנו, אחרי שמרים מתה, אמא שלי הלכה בעצמה ואספה שתי ילדות בנות 14 מאחת ה'זולות' בירושלים. היא הכניסה אותן לבית שלנו. כשאני מתסכל עליהן אני רואה בהן את אחותי. אף אחד לא דואג לילדות האלה והן רק שתיים. יש עוד מאות כאלה ולאף אחד לא אכפת מהן. ילדה בת 14-15, שמסתובבת חצי שנה רחוב, זה לא נורמלי".

הטיסה שלא תצא

יוסף חוזר אל המשפחה שלו ואל המצב הקשה בו היא נמצאת היום. "ההורים שלי שבורים. אמא לא נרדמת בלילות, היא לא אותו בן אדם", הוא אומר. "כל היום היא הייתה סביבה ופתאום לקחו את הדבר הכי יקר לה.

"עשינו הכל בשביל לעזור למרים. היינו מחבקים אותה, מחזירים אותה הביתה ובסופו של דבר - זה מה שקרה. הבטחתי למרים שאני אקח אותה לטיול בחו"ל, אפילו הוצאתי איתה דרכון ביחד. הוא  הגיע אתמול, אבל הטיסה הזאת לא תהיה לעולם. זה כאב לב וזה אובדן גדול".