ראובני במשתלה. צילום: יואב דודקביץ'

משרד ראש הממשלה נגד בעל המשתלה: תלונה הוגשה לאחרונה במשטרה נגד רחמים ראובני, בעליה המיתולוגי של 'משתלת ראובני' במושבה הגרמנית, שפונתה ביוני האחרון. הטענה: הטרדה, לאחר פניותיו החוזרות למשרד רוה"מ מאז שמשתלתו פונתה בבקשת סיוע ופיצוי.

ראובני, ירושלמי בשנות ה־80 לחייו, חי בסמוך למשתלה שלו במושבה הגרמנית. היא הוקמה לראשונה בשנות ה־50, אך הבעלות עליה לא הוסדרה חוקית בטאבו מעולם. כבר בשנות ה־80 עשתה המדינה ניסיון לפנות את המשתלה מהמקום. בזמנו הגיעו הצדדים להסדר שבו נקבע כי כל עוד ראובני חי ועצמאי יתאפשר לו להפעיל את המשתלה, אך הוא לא יורשה להעביר את המתחם בירושה או בכל הסדר קנייני אחר לבעלותו של צד שלישי.

במרץ האחרון הוציאה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) צו עדכני לפינוי המשתלה, שהוצא לפועל ביוני האחרון בידי כוחות מג"ב והמשטרה, שכן ראובני סירב לפינוי עצמאי. מאז ממשיך ראובני להתגורר בביתו הסמוך למשתלה ופונה לגופים שונים בבקשת עזרה וסיוע.

אחד מאותם גופים הוא משרד ראש הממשלה, שאליו פנה ראובני בבקשת סיוע ופיצוי על פינוי המשתלה שבה עבד כל חייו. אלא שלפני כשבועיים הוא הופתע לגלות כי המשרד הגיש נגדו תלונה על הטרדה. ראובני זומן לחקירה במשטרה ולאחריה שוחרר. "הביאו אותי למשטרה כמו איזה עבריין", מתאר ראובני. "אני בן 82. ביקשתי ממשרד ראש הממשלה שיעזרו לי. לקחו את הפרנסה שלי".

גורמים המעורים במקרה סיפרו כי ראובני התקשר ללשכה עשרות פעמים, גם בשעות לילה לא שגרתיות. הוא המשיך לעשות זאת ולהוות מטרד לעבודת הלשכה גם לאחר שהתבקש מספר רב של פעמים לחדול ולפנות אל אגף פניות הציבור.

ממשרד רוה"מ נמסר: "גורמי המקצוע באגף פניות הציבור במשרדנו נמצאים בקשר שוטף עם מר ראובני בחודשים האחרונים. עובדות האגף אף נפגשו עם מר ראובני, וכן ראש האגף שוחח עימו אישית עשרות פעמים והיה עבורו אוזן קשבת.

"במקביל פנה מר ראובני עשרות פעמים ללשכת רוה"מ, אולם גם לאחר שהתבקש לפנות לגורמים הרלוונטיים באגף פניות הציבור המשיך מר ראובני להתקשר ולפגוע בעבודת הלשכה. על כן, על פי נוהלי אגף הביטחון ובהתאם למקרים דומים, הוגשה נגד מר ראובני תלונה בגין הטרדה".