הפגנת תושבים בגבעת זאב לפני מספר שנים. חלק כבר הרימו ידיים. צילום: שלומי כהן

ביום שני שעבר נפל הפור. אחרי חודשים של מאבק קיבלו ראשי הנהלת 'יע"ד' מגבעת זאב מכתב קצר ממשרדו של ראש המועצה, שבו נקבע שבית הספר היסודי יתאחד עם בית הספר 'אגמים' החל משנת הלימודים הבאה.

מאחורי המכתב הלקוני מסתתרת לה מלחמת תרבות אמיתית וסמויה על צביונה של גבעת זאב. אם עד לפני שנים ספורות היישוב שהוקם בידי גוש אמונים היה ביתם של ירושלמים שחיפשו איכות חיים שתשמר את הקרבה לאזור ירושלים, בשנים האחרונות ההתחרדות הירושלמית מתפשטת גם ליישוב הפסטורלי, שאוכלס לראשונה בראשית שנות ה־80. "בתחילה ההתחרדות היתה נקודתית, בעיקר בשכונות שהוקצו לאוכלוסייה הדתית־חרדית, אבל בתקופה האחרונה גבעת זאב הפכה לחרדית", מספר אחד ההורים.

המשפט הזה איננו מדויק עדיין, אבל בקרוב המציאות ביישוב עשויה להיות שונה. בגבעת זאב 1,500 תלמידים. רק עשרה אחוזים מהם רשומים לבתי הספר הממלכתיים. בבית הספר 'יע"ד' היו בשנה שעברה שתי כיתות תקניות. "יש נהירה המונית של התושבים החילונים מגבעת זאב. בכיתה של הבת שלי, שמסיימת השנה את הלימודים היסודיים, תשעה ילדים עזבו את הכיתה מכיוון שהוריהם עזבו את היישוב", מסבירה אחת האימהות.

כל אחד יודע שמוסדות החינוך הם אחד הגורמים שקובעים את עתיד השכונה או היישוב. אנחנו רואים זאת בשכונות כמו נווה יעקב ורמות בירושלים, ואנחנו רואים זאת ביתר שאת בגבעת זאב.

בשנים האחרונות נבנו ארבעה בתי ספר חרדיים, אך מוסדות ממלכתיים נסגרו בסיטונות. נכון להיום, בשנה הבאה גבעת זאב תיוותר עם בית ספר יסודי ממלכתי אחד וחטיבה חילונית אחת. גם גני המשחקים ומגרשי השעשועים של האוכלוסייה החילונית נזנחו. "בהתחלה מזניחים את מגרש הכדורסל, ואז, כשהוא כבר לא בשימוש, בונים בו בית כנסת או מוסד חינוך חרדי. אני יכול לנחש שכך בדיוק יקרה עם 'יע"ד'", אומר אחד ההורים.

בשבועות האחרונים הכרוזים בשכונות החרדיות בירושלים מציעים לתושבים החרדים בעיר לעבור לרמת גבעת זאב, שמאוכלסת בימים אלה על ידי קהל חרדי. לאחר סיום האכלוס, הפוליטיקאים במגזר החרדי כבר מצהירים כי ראש המועצה הבא יהיה חרדי, והתושבים הוותיקים אינם מוצאים את עצמם ביישוב שהיה ביתם. "אין לנו שום דבר נגד חרדים, אבל אנחנו רוצים את הבית שלנו בחזרה", מספר הורה נוסף

ההורים עדיין נלחמים בכל כוחם כדי למנוע את סגירת בית הספר. כהורה, ליבי איתם. הייתי שם כשנלחמנו כדי שלא יסגרו את ממ"ד תלפיות מזרח. ראיתי את האטימות של לא מעט גורמי חינוך, ואף צפיתי בכאב ובסבל שחוו בנותיי, שנאלצו לעבור מכיתה אחת בשכבה שכוללת 20 תלמידים לשכבה של חמש כיתות. עד היום הן מסמנות את סגירת בית הספר כאחת הטראומות הגדולות של חייהן. "אנחנו מחפשים כל אפיק שיוכל למנוע את הסגירה ואנחנו בדיונים קדחתניים כדי לפתור את הבעיה", מסבירים בוועד ההורים

גם אם חלילה המאבק על בית הספר ייכשל, אסור לתושבי גבעת זאב הפלורליסטים להרים דגל לבן. בקרוב יהיה עליהם לבחור - האם לצעוד בעקבות אלה שכבר פרשו או שמא להילחם על צביון היישוב שאותו בנו ובו הקימו את בתיהם. בשביל גבעת זאב, אני מקווה שהם יבחרו באופציה השנייה.