תומר דרור. צילום: יואב דודקביץ'

קצת יותר מחודשיים עברו מאז הסתיימו הבחירות, וגם השבוע לא מוכן תומר דרור להגדיר את מה שקרה שם ככישלון. "אין ספק שנעשו טעויות, גם שלי, אבל בסופו של דבר אני רואה את מה שהיה כניצחון ענק", אומר אחד האנשים הכי מזוהים עם תנועת 'התעוררות' ועם עופר ברקוביץ' בעשור האחרון, ששימש במערכת הבחירות הנוכחית כמנהל וראש מטה הבחירות של הסיעה. דרור מסיים בימים אלה את תפקידו בסיעה הפלורליסטית אחרי שורה ארוכה של תפקידים ויוצא לדרך חדשה. "אשאר תמיד חלק מ'התעוררות'", הוא מבטיח. "לפני שנתיים וחצי כבר קיבלתי החלטה לצאת לדרך חדשה. עכשיו זה קורה קצת באיחור".

יד ימינו של ברקוביץ'

דרור, 32, נולד וגדל בירושלים. הוא נשוי לגל, רכזת חטיבה בבית הספר בויאר, ואב לתאומים בני שנתיים, נטע וקדם. בצעירותו התחנך במוסדות הציונות הדתית עד שיצא בשאלה. בשנת 2005, תקופת ההתנתקות, הקים עם חבריו עמותה שסייעה למפונים. "זו היתה הפעולה החברתית הראשונה שלקחתי בה חלק. אני כמובן לא משווה, אבל הרגשתי על בשרי מה זה אומר לאבד בית. בכיתה י"א הוציאו את המשפחה שלי מהבית כשהבנק לקח להוריי את דירתם. מכאן הבנתי את המשמעות האנושית כשמפנים אותך מהבית בלי שאתה רוצה", הוא משתף.

בצבא שירת שלוש שנים בעורב גולני, כשמספר חודשים לאחר השחרור הצטרף לתנועת 'התעוררות', שהיתה אז בחיתוליה. "הגיע אלי איזה חבר ואמר לי: 'תשמע, יש בירושלים איזו תנועה או מפלגה'. זה לא היה מוגדר אז", הוא נזכר. "זה היה קצת אחרי הבחירות של 2008. התחברתי לאנשים, ומאז הכול היסטוריה". בקדנציה האחרונה, עם מינויו של ברקוביץ' לסגנו של ניר ברקת, הצטרף דרור לצוות הלשכה ושימש כעוזרו הבכיר של יו"ר הסיעה וכיד ימינו בכל הנושאים המקצועיים והפוליטיים. "ריכזתי את המשא ומתן להצלת קולנוע סמדר ותיווכתי את העסקה בין Wework למשביר. אלו שני דברים שאני הכי גאה בהם. עשינו מלא דברים, אבל באלה יש חותם אישי שלי ואני גאה בזה", אומר דרור.

"כישלון? זה ניצחון ענק"

ואז הגיעה מערכת הבחירות האחרונה, שבה הפך ברקוביץ' מקוריוז למועמד הכי מפתיע לראשות העירייה. הסוף, כמו שכולם יודעים, היה פחות שמח - עם הפסד דרמטי בסיבוב השני ולא מעט ביקורת על ההתנהלות של ברקוביץ' עצמו והמטה שלו.

איך מסכמים שנה וקצת שמסתיימת בכישלון צורב שכזה?
"קודם כל אני לא מגדיר את זה ככישלון אלא כניצחון ענק שקרה בזכות התגייסות חסרת תקדים של הציבור הירושלמי בזכות עשרות פעילים מסורים וצוות מקצועי ובפרט בזכות חברי עינב בר כהן, אייל גור וליאור חורב. ודאי שיש תחושה של פספוס ותסכול גדול, אבל כשאני מסתכל על זה בעיניים אובייקטיביות ולא דרך המקום הסובייקטיבי שלי, הבאנו הישג עצום. בסקרים הראשונים שעשינו בנובמבר 2017 יותר מחצי מהעיר לא ידעו מי זה עופר ברקוביץ', שלא לדבר על ההתאמה שלו לתפקיד ראש העירייה. היינו קרובים מאוד לניצחון. כשעופר דיבר על שבעה או שמונה מנדטים ל'התעוררות' לפני שנתיים הסתכלו עליו כהוזה. הייתי מתדרך עיתונאים לפני שנה וחצי והם היו צוחקים עלי. אמרו לי: 'אוקיי, אתם מנסים להרים קוריוז כדי להשיג עוד כמה מנדטים'. בסוף זה קרה ובגדול".

מתחבק עם ברקוביץ' לאחר הסיבוב הראשון בבחירות. צילום: יואב דודקביץ'

כשברקוביץ' יצא לדרך באופן רשמי לפני כשנה וחצי לא הרבה האמינו ביכולתו להגיע לקו הגמר במרוץ לראשות העירייה. דרור טוען כי האמין בו מהרגע הראשון. "בשנת 2015, קצת לאחר נישואיי, עמדתי לצאת לירח דבש וכבר הודעתי לעופר על סיום תפקידי בתנועה", הוא משחזר. "כמה ימים לאחר מכן היתה מסיבת עיתונאים של ניר ברקת ומשה ליאון, כשהאחרון הודיע על הצטרפותו לקואליציה. אחרי מסיבת העיתונאים ניגשתי לעופר ואמרתי לו: 'אני רוצה להמשיך כי אתה עומד להיות מועמד מוביל לראשות העירייה'. עופר הסתכל עלי בהלם, אבל כבר אז האמנתי. עופר היה מופתע מעוצמת הביטחון שלי בו".

"לא נערכנו כמו שצריך"

כשתומר דרור מנסה להכין רשימה של טעויות שנעשו בקמפיין, הוא מוצא לא מעט כאלה. אבל הדבר הכי מתסכל לדבריו הוא ההפסד בפער הנמוך כל כך. "התסכול הכי גדול הוא ההפסד בפער של 3,700 קולות, כשבעצם מדובר ב־1,850 קולות שעוברים מצד לצד", הוא אומר.

"אם היינו מפסידים בפער של 20 אלף אז הייתי אומר שאין כמעט החלטה שלי שהיתה שווה כמות כזו של קולות. אבל כשאתה מפסיד בפער שכזה אתה לא יכול שלא לחשוב על ההחלטות הקטנות. קיבלתי בערך שתי החלטות בשבוע ששוות את מספר הקולות הזה. זה מתסכל מאוד. ברמת המסקנות אני חושב שלא נערכנו כמו שצריך לרמת ההתקפה המסיבית מצד משה ליאון ביום הבחירות. לא היו לנו תשובות לכל הפייק ניוז. הקטע הזה שאנחנו ילדים טובים וזה הקמפיין הראשון שלי בפוליטיקה של הגדולים עבד מאוד לטובתנו רוב הזמן, אבל בשבועיים האחרונים היינו צריכים להיות עם סכינים שלופות, וזה לא קרה מספיק לצערי".

אחד הדברים המכריעים, לדברי דרור, היה התחקיר שפורסם בערוץ 20 שניסה לקשר בין ברקוביץ' לארגוני שמאל. "השקר הזה היה לדעתי מהדברים המרכזיים שהובילו להפסד, מכיוון שהיו עליו פולו־אפים והכול היה סביב זה", הוא אומר. "אם הפייק ניוז של מטה ליאון שיצא במסרונים ביום הבחירות היה יושב על חלל ריק אף אחד לא היה מתייחס. הבעיה היא שזה ישב על שורשים כל כך עמוקים, שהתחילו בקמפיין של זאב אלקין. בעוד אנחנו הבאנו שיח חיובי, הם הביאו לפה שיח שירושלים לא הכירה. התמודדנו איתם לא רע, אבל לא מספיק".

לא מעט מפנים את האצבע המאשימה אליך ואל הקושי לייצר חיבורים פוליטיים. 
"אני לא חושב שעופר הפסיד בגללי. אתה יכול לשאול אותו ואת כל האנשים שליוו אותנו. אני חושב שהוא לא היה מגיע לאן שהגיע בלעדיי. טעויות בוודאי שנעשו. תחקרתי את זה עם עצמי לא מעט, אבל לא מצאתי טעות שעשינו או טעות שעשיתי באופן אישי שבגללה לא הבשיל משא ומתן כזה או אחר. עופר הוא אחד הפוליטיקאים העצמאיים ביותר במדינת ישראל, האחרון שאפשר לומר עליו שמנוהל על ידי יועץ או מקורב כזה או אחר. כל הדרך הזאת היא הישג בראש ובראשונה שלו

"קח למשל את חגית משה. לחצנו ידיים והכול היה סגור. 48 שעות לאחר מכן היא חתמה עם משה ליאון והתהפכה לנו בגלל שניר ברקת הפעיל עליה לחצים כבדים. זאת האמת. מי שמספר אחרת פשוט מספר בדיות. אני הצלחתי לסגור עם מפלגת העבודה, 'ירושלים תצליח' ויוסי חביליו. פלר חסן־נחום נשרה מההסכם על רקע מריבה שלה עם יהודה בן יוסף. לליאון היתה קואליציה גדולה יותר לפני הבחירות כי הוא גייס את ליברמן, גפני ודרעי, חיבור שלא יכולתי לעשות אידיאולוגית".

"ליאון עסקן ותיק"

ובמעבר ליום שאחרי. קרוב לחודשיים ניסו ב'התעוררות' לנהל מו"מ עם ראש העירייה המנצח, שיחות שהסתיימו בשבוע שעבר בכישלון ובהליכה לאופוזיציה. "היחסים בין עופר למשה ליאון היו מורכבים מלכתחילה, אחרי מערכת בחירות רוויית יצרים", מסכם דרור. "הדרישות שלנו מהיום הראשון ועד סיום השיחות לא השתנו. מי שחזר בו היה ליאון. לחצנו ידיים, היינו רגע לפני חתימה, ואז הוא אומר לנו: 'לא עכשיו, בואו נחתום מחר', ולמחרת הוא התחרט. ליאון הוא פוליטיקאי הרבה יותר טוב מאיתנו. הוא עסקן ותיק שניהל משאים ומתנים הרבה יותר מורכבים. הטענה של ליאון שהפיצוץ היה על סגנויות היא טענה לא נכונה. אני מוכן להתעמת על הדבר הזה פנים אל פנים מול כל אחד בצד שלו

"מהרגע שליאון פירק את הגוש וסגר עם חביליו, בן יוסף ולורה ורטון נושא הסגנויות לא עלה בכלל על השולחן. קיבלנו את הדין והסכמנו לסגנות פלוס סגנות ברוטציה". 

אז מה הלאה?
"אני חושש לעתידה של ירושלים. היא לא תיעלם ולא תיחרב תחת ליאון, שרדנו דברים יותר קשים, אבל ראש העירייה חייב להיות איש ממלכתי שרואה לנגד עיניו את כל אוכלוסיות העיר על גווניהן. אני אכן חושש אחרי מה שראיתי בחודשיים האחרונים".

תגובות

מלשכת ח"כ עזריה נמסר: "העובדה שרחל הובילה את המהלך לסבסוד הצהרונים בירושלים, את הקמת מערך החודש ה-11, חוקקה חוק להזנה בריאה בצהרונים, חוק להארכת חופשת לידה, דאגה לתוספת ימי חופשה לכלל העובדים, פטור ממס לקשישים בפינוי בינוי, יזמה מוקד סיוע למשפחות מילואימניקים במבצע צוק איתן, הייתה ממקימי מערך הכשרות האלטרנטיבי, הובילה מאבק בהדרת נשים ועוד ועוד עשיה לטובת הציבור הירושלמי ובכלל - מוכיחה שדבריו של תומר דרור מנותקים מהמציאות. "דווקא רחל היא שפרשה מהמרוץ כדי למנוע פיצול קולות ומתוך לקיחת אחריות ושמירה על הציבור הפלורליסטי בירושלים. כדאי שתומר ידע שירי בתוך הנגמ"ש הפלורליסטי לא מועיל לאף אחד ואם היה מרכז כוחו לשיתוף פעולה אולי תוצאות הבחירות היו אחרות."

מהלשכות של ליאון וברקת לא הגיעה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.