צילום המחשה: shutterstock

הפרקליטות מבקשת להחמיר את עונשו של נהג מונית עליו הוטלו 6 חודשי מאסר בלבד, בגין ביצוע מעשים מגונים בקשישה.

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון הודעת ערעור על גזר דינו של ביהמ"ש המחוזי בירושלים, שהטיל עונש של 6 חודשי מאסר בלבד על נהג מונית, שהורשע בביצוע עבירות מין בקשישה אותה הסיע. 

על פי הודעת הערעור, שמואל אלבז, נהג מונית תושב העיר, ניצל קשישה הסובלת מדמנציה, אותה הסיע במשך למעלה מחצי שנה כשלוש פעמים בשבוע ממרכז לקשישים חולי אלצהיימר ודמנציה לביתה, וביצע בה עבירות מין. 

ביהמ"ש המחוזי בירושלים הרשיע את האלבז בביצוע עבירות של מעשים מגונים, אך החליט לזכות מעבירה של מעשה סדום ובגין הרשעתו השית עליו עונש של 6 חודשי מאסר בלבד.

לצד עונש זה, הוטל על הנאשם עונש מאסר על תנאי, פיצוי לבנה של הקשישה בסך של 50,000 ₪ ופסילת רשיון נהיגה ברכב ציבורי לתקופה של 5 שנים.

בנימוקי הערעור צוין, כי "בשל הקושי הרב לחשוף מעשים מעין אלה, על בית המשפט להתייצב להגנתם של הקשישים חסרי הישע, וכאשר, בדרך מקרה, מעשה מחפיר שכזה נחשף, יש להעביר מסר הרתעתי חד וברור לבל יהינו אנשים כדוגמת המשיב, לנצל קשישים דמנטים, לצורך סיפוק יצריהם השפלים".

בהודעת הערעור, מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון להחמיר בעונש המאסר המקל שהוטל על הנאשם, אשר לעמדת הפרקליטות אינו הולם את חומרת מעשיו המחפירים של הנאשם ומידת אשמו, וחורג מעונש המינימום הקבוע בצידן של העבירות בהן הורשע הנאשם.  

"בנסיבות התיק דנן, כאשר עסקינן בעבירות כה קלות לביצוע וכה קשות, עד בלתי אפשריות לגילוי – ניצול מיני מחפיר של קשישה דמנטית שכלל אינה יכולה להתלונן על מעשיו המבישים של המשיב בגופה - שגה בית המשפט קמא הנכבד כאשר לא נתן משקל בגזר דינו לשיקול הרתעת הרבים, וזאת בניגוד לקביעותיו של בית המשפט הנכבד בפסקי דין רבים במקרים כגון אלו", צוין בערעור.

עוד צוין, כי "בנסיבות התיק דנן אין כל טעם מיוחד המצדיק קביעת רף תחתון של מתחם עונש הולם הנמוך מעונש המינימום, קל וחומר שאין הצדקה לקביעת רף תחתון של מתחם בפער כה קיצוני מעונש המינימום".