אחת ההצגות המתוכננות בפסטיבל | צילום: כפיר בולוטין

קבוצת התיאטרון מסלובניה 'קולקטיב מומנט', שהיתה אמורה להגיע לארץ ולהעלות מספר הופעות בעיר במסגרת פסטיבל הקרון הבינלאומי בחודש הבא, בגן הפעמון - הודיעה השבוע להנהלת התיאטרון כי היא מבטלת את הגעתה. שחקני הקבוצה הוסיפו כי בכוונתם לחתום על העצומה של ה־BDS להחרמת ישראל

למיינט ו"ידיעות ירושלים" נודע כי ההחלטה התקבלה בהצבעה שנערכה בקרב השחקנים החברים בקבוצה ובניגוד לעמדה הרשמית של סלובניה ושל השגרירות שלהם בארץ. הנציגים הדיפלומטיים של סלובניה דווקא תמכו באירוע, ואף היו אמורים להשתתף במימון העלויות הכרוכות בהגעת ההרכב להופעות בעיר.
הודעה ברגע האחרון

במייל שנשלח השבוע, שמודיע על הביטול, נאמר בין השאר כי "נוכל לאבד את כל האמינות אם נבקר בפסטיבל בישראל ולאחר מכן נחתום על העצומה הקוראת לחרם תרבותי על ישראל". עצם הדיון על החרם האפשרי נערך לאחר שהם לקחו חלק בפסטיבל עם אומנים פלסטינים וישראלים. לדבריהם, הקולקטיב מהמדינה המזרח אירופית מתכוון לקיים שיתופי פעולה עם הפלסטינים גם בעתיד.

מנכ"ל תיאטרון הקרון, יזהר פלורסהיים: "מתוכנן לנו פסטיבל בינלאומי גדול בהשתתפות מספר לא מבוטל של הרכבים מחו"ל, ובכלל זה מבלגיה, הולנד, גרמניה וליטא. ההרכב הסלובני החל בחודש האחרון להעלות כל מיני דרישות לא מקצועיות שונות, ונראה שהם ניסו להביא לכך שאנחנו נבטל את השתתפותם. הביטול שלהם ברגע האחרון אומנם לא מאפשר לנו להביא מישהו במקומם, אך יהיה כאן פסטיבל גדול מבשנים הקודמות והצפי הוא שבהופעות השונות יבקרו בין 10,000 ל־12,000 איש. הפסטיבל כולל לראשונה הופעות באמפיתיאטרון בגן הפעמון ומופע פתיחה במערת צדקיהו".

'פסטיבל הקרון הבינלאומי' הוא שמו החדש של הפסטיבל, אך הוא מתקיים כבר 28 שנים תחת השם 'פסטיבל תיאטרון הבובות הבינלאומי'. השנה יהיו בו לראשונה מופעי מוזיקה ועשרות מופעים שונים לילדים ומבוגרים מהארץ ומחו"ל. הוא יכלול הופעות ללא תשלום ומופעי בכורה. מההפקות מחו"ל הבטיח את הגעתו גם תיאטרון TOF הבלגי, שנחשב לאחד המובילים בתחומו בעולם. כמו כן יתקיימו סדנאות עם האומן ההולנדי ניק סטוייר ותועלה קופרודוקציה ישראלית בשיתוף התיאטרון הבלגי.