יום כיפור בירושלים (צילום: גיל יוחנן)
כוחות החירום מגן דוד אדום, המשטרה, וכיבוי אש עבדו במתכונת מיוחדת במהלך 24 השעות האחרונות וטיפלו בעשרות אירועי חירום ברחבי העיר. 

מדוברות כיבוי והצלה ירושלים נמסר כי סמוך לכניסת הצום, החלה שריפה במבנה המשמש כפנימייה של ישיבה ברחוב דוד ילין, לוחמי האש שהגיעו למקום תוך זמן קצר, פינו את התושבים מן הבניין, השתלטו על הלהבות בבית ומנעו פגיעה קשה בנפש ורכוש.

בתוך, היום (שעות הצהריים של יום הכיפורים), פרצה שריפת חורש גדולה בוואדי הנמצא דרומית מערבית לשכונת גילה. 8 צוותי כיבוי והצלה, בסיוע רביעיית מטוסים מטייסת הכבאות "אלעד" ובסיוע אנשי קק"ל השתלטו לאחר מספר שעות של לחימה באש על הלהבות, ומנעו את התפשטות האש אל עבר בתי שכונת גילה ומבני ציבור ותשתית חיוניים סמוכים.

לאחר מכן, בשעות אחה"צ הוזעקו צוותי כיבוי והצלה מתחנות ירושלים, בעקבות דיווח על דליפת גז חזקה בבניין ברחוב השח"ל הנמצא בשכונת גבעת מרדכי. לוחמי האש שהגיעו תוך זמן קצר מאוד למקום, גילו באמצעות גלאים מיוחדים, כי באחת הדירות, ישנה הצטברות של גז ברמה קריטית בתחום הנפיצות, וזאת כתוצאה מברז של גז שהושאר פתוח בדירה.

לוחמי האש פינו את הבניין מתושביו עקב הסיכון לשלומם, וכדי למנוע ניצוץ בפריצה לדירה שהייתה נעולה, נכנסו לוחמי האש לדירה דרך החלון באמצעות מנוף גבהים, ותוך כדי סיכון עצמי גבוה, סגרו את ברז הגז, פינו את הגז מהדירה והבניין, ומנעו פיצוץ בבניין.

צוותי מד״א ביצעו לידה בירושלים

במהלך החג צוותי מד''א הוזעקו להעביר 140 יולדות לבתי החולים ברחבי הארץ, אחת מתוכן יולדה על ידי צוותי מד"א בירושלים. 

החובשים והפאראמדיקים של מד"א הוזנקו לטפל ב-2,491 אירועים ברחבי הארץ, 1,852 בני אדם פונו להמשך טיפול בבתי החולים, מהם: 268 התעלפו, התייבשו וחשו ברע עקב הצום. 

256 בני אדם נפגעו ונזקקו לעזרה ראשונה עקב פציעה מרכיבה על אופניים, גלגיליות, קורקינטים וסקייטבורד, מהם נער כבן 13 שנפגע באורח קשה בראשו כשנפל מקורקינט באשקלון. 24 בני אדם נפצעו בתאונות דרכים, בהם ילד כבן 8 שנפגע באורח אנוש כשנפגע מרכב בתל אביב כאשר רכב על אופניים, הוא פונה תוך כדי ביצוע פעולות החייאה לבי"ח איכילוב שם נקבע מותו וילד כבן 10 שרכב על אופניו ונפגע באורח אנוש בראשו מאופנוע בכביש 443 סמוך לכפר הנוער בן שמן, הוא פונה תוך כדי החייאה לבי"ח אסף הרופא שם נקבע מותו. 

שירותי הדם של מד"א סיפקו לבתי החולים בארץ 60 מנות ומרכיבי דם במהלך יום הכיפורים. ״לצערנו, גם השנה נרשמה תקרית של יידיו אבנים על אמבולנס של מד"א והפרעה לצוותים בכביש 75 סמוך לצומת השומרים״, נמסר מדוברות מד״א.

40 יולדות בהדסה, 72 בשערי צדק

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר כי "325 ילדים ומבוגרים טופלו במהלך יום הכיפורים בבתי החולים של הדסה. עיקר הפגיעות בילדים היו מאופנים, חתכים, שברים ומקרים קלים נוספים. במבוגרים - בעיקר התייבשויות או מחלות רקע בהחרפה. 40 יולדות ילדו במהלך הצום".

בשערי צדק טופלו  205 איש בחדרי המיון מתוכם  135 מבוגרים ו-70 ילדים. כ-50 מהילדים קיבלו טיפול בחבלות וחתכים.כמו כן, 72 תינוקות חדשים נולדו בחג. 52 מתוכם בשערי צדק ו 20 בביקור חולים.

צוות מיון אמבולטורי בהדסה. צילום: דוברות הדסה