קופה רושמת. צילום: ShutterStock

ביקורת של מס הכנסה בירושלים הסתיימה השבוע באירוע יוצא דופן. המבקרים שביקשו לספור את הכסף בקופה, גילו כי אחד העובדים לקח את השטרות מן הקופה וברח. מנהל המסעדה נותר ללא מילים וללא תגובה.

עוד נבדק משרד של עורך דין ובו נמצאו העברות לחשבון בסך 70,000 שקלים שלא נרשמו בספרי העסק. עורך הדין מיהר להגיב ואמר: "לא ראיתי שביצעו העברה בנקאית". 

מבדיקת יומן עבודה נוספת שנעשתה במוסך התברר כי בעל המקום לא תיעד בספרים הכנסות בסך 14,380 שקלים. בנוסף, על שולחנו נמצא פתק ובו רישום מפורט של עבודה בסכום של 2,071 שקלים שאף היא לא תועדה. בעל המוסך טען: "בחודשים האחרונים שיפצתי את המוסך והיה לי בלגן בהוצאת חשבוניות". במוסך אחר ראו המבקרים שהחשבונית האחרונה יצאה ב 2/9/19, ומאז אין תיעוד על הכנסות פקידת החשבונות של המוסך הודתה שלא תיעדה הכנסות במשך חודשים וטענה: "אני רושמת פעם בחודש".

 במהלך מבצע ביקורת של מס הכנסה בירושלים רבתי, שהתרכז באזור מזרח ירושלים, עטרות, גבעת זאב, מישור אדומים, מעלה אדומים, הרובע היהודי, ביתר עילית ופסגת זאב, עלה כי בקרב 17% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. המבצע נוהל בראשות פקיד שומה ירושלים 2 וכלל 67 ביקורות.

"פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים", מסרו במס הכנסה.