רכב חוסם מדרכה ומאלץ עוברים ושבים לרדת לכביש | צילום: 'ברחובות שלנו'

האם העירייה החליטה להפסיק לקנוס נהגים שמחנים את רכבם על המדרכה? בידי mynet ירושלים נמצאת הקלטה של שיחה בה מודה עובד באגף החנייה העירוני כי הפקחים קיבלו הוראה שלא לתת דו״חות לרכבים החונים על מדרכות.

יותר ויותר תושבים מוחים לאחרונה על מה שהם מכנים "הפקרת המדרכות בעיר לנהגים עבריינים". לטענתם, העירייה לא מבצעת אכיפה מספיקה והתוצאה ניכרת בשטח כשרכבים רבים חוסמים את המדרכות ולא מאפשרים להולכי הרגל ללכת בביטחה. במקרים רבים, הם אף נאלצים לרדת לכביש ולסכן את חייהם.

״ההוראה שלנו לא לתת שם דו"חות״

אלא שמהקלטה שהגיע לידי מיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" עולה כי ההוראה של ליאון לא הגיע אל כל הגורמים הרלבנטיים. מדובר בשיחה בין תושב המתגורר באזור יוסף בן יועזר בשכונת הקטמונים, שפנה לעובד באגף החנייה כדי להבין מדוע לא קונסים נהגים שחונים על מדרכות. בשיחה מסביר העובד כי התקבלה "הוראה מלמעלה" לא לאכוף עבירות חנייה ברחוב

"זה בקשר לתלונה, אין אכיפה על המדרכות, אנשים נכים לא יכולים להתנהל באופן חופשי, רכב חוסם במאה אחוזים את המעבר", אמר התושב ואילו העובד ענה לו: "כרגע אין לנו מה לעשות, ההוראה שלנו לא לתת שם דו"חות".

התושב המודאג לא הרפה. "מה עלי לעשות?", הוא שאל והעובד השיב לו: "יש לנו נוהג של שנים לא לתת דו"חות, ככה החליטו למעלה. אם אני אתן דו"חות יבטלו את זה והמנהלים יבואו אלי בטענות".

התושב: "אתם אמורים לאכוף את החוק כדי שנלך בביטחה"
העובד: "אני מבין אותך, כרגע אין לנו מה לעשות - זו ההוראה שלנו"

בניסיון אחרון המשיך התושב והפציר בעובד להגיע ולאכוף את עבירות החנייה על מדרכות הרחוב. "אתם אמורים לאכוף את החוק כדי שנלך בביטחה", הוא אומר והעובד הפתיע וענה: "אני מבין אותך, כרגע אין לנו מה לעשות - זו ההוראה שלנו".

אחרי פניית mynet: הפקחים הונחו לשתוק

לאחר פניית mynet לדוברות עיריית ירושלים, גורמים בכירים באגף החנייה עדכנו את הפקחים להימנע מלשוחח עם תושבים בנושאים אלו.

העירייה: "אנו אוכפים חנית כלי רכב על מדרכות באופן שוטף, ע"י פקחי חניה ומצלמות. החל מינואר 2019 הוגשו למעלה מ-60 אלף דו"חות. ברחוב יוסי בן יועזר הוצבו לאחרונה עמודונים לחסימת חניה במפרצי תחנות האוטובוס וכן מעקות בטיחות בצומת. אין כל הנחייה לאי אכיפה ומן הסתם איננו יכולים להתייחס להקלטה שלא נשלחה. ובאשר להקלטה - מדובר בפקח שאמר את הדברים על דעת עצמו. הנהלים חודדו אצל הפקחים שוב".