נשיא נאורו בביקורו בישראל ב-2017(צילום: עמוס בן גרשום)

אחרי ששורת מדינות הכירו בשנים האחרונות בירושלים כבירת מדינת ישראל - ובראשן ארצות הברית, שאף העבירה את השגרירות לירושלים - מצטרפת אליהן כעת מדינה נוספת: האי נאורו שבדרום האוקיינוס השקט, כך פורסם הבוקר (חמישי) באתר ynet.

ההכרזה באה בעקבות פעילות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ישראל כץ מול שגרירת נאורו בישראל, בסיוע קונסול הכבוד של נאורו בישראל, דוד בן בסט. בקרוב גם צפויה הממשלה לאשר תוכנית לסיוע למעבר שגרירויות ונציגויות זרות לירושלים, ובמסגרתה יוקצה מקום בירושלים גם לשגרירות נאורו, שכיום אמנם לא מפעילה שגרירות בישראל.

אוקיאניה, האזור שבו נמצאת המדינה

נאורו היא מדינת איים זעירה המונה כעשרת-אלפים תושבים בלבד, אך יש לה מושב באו"ם וקול בעצרת הכללית בדיוק כמו לסין ולארצות הברית. נאורו היא אחת מן הידידות המסורות ביותר של ישראל בעולם, והיא תומכת בישראל באופן קבוע בהצבעות באו"ם, חרף לחצים המופעלים עליה מצד מדינות ערב.

באחרונה ביקרה בישראל שגרירת נאורו באו"ם, מרלן אינמווין מוזס, והתארחה לארוחת ערב שערך לכבודה קונסול הכבוד בן בסט. שר החוץ כץ שהשתתף בארוחה ובן בסט שאלו אותה כיצד ניתן לקדם את ההכרה של נאורו בירושלים כבירת ישראל. אינמווין אמרה שתתייעץ בעניין עם נשיא נאורו עד לאחרונה בארון וואקה.

לאחר מספר ימים הודיעה השגרירה שהנשיא הורה לה להוציא מכתב שנאורו מכירה בירושלים כבירת ישראל. המכתב הרשמי הגיע לשגריר ישראל באו"ם, דני דנון, ובו היא מודיעה על החלטת ממשלת נאורו להכיר בירושלים.

לפני שנתיים ביקרה נשיא נאורו בישראל ואמר שישראל תמיד בליבו. לנאורו יש רק קומץ שגרירויות בעולם, ואולם במשרד החוץ לא שוללים שבהמשך נאורו תפתח שגרירות גם בישראל.

אחרי עשורים שבהם לא שכנה בירושלים אף שגרירות זרה, ומדינות מעטות הכירו בה כבירת ישראל, בשנים האחרונות חל שיפור במעמדה הדיפלומטי. הצעד הבולט ביותר היה החלטת ארה"ב להכיר בירושלים והעברת השגרירות אליה. בעקבותיה גם אוסטרליה וצ'כיה הכירו בעיר כבירת ישראל, וגואטמלה העבירה את השגרירות.

השר כץ ברך על המהלך של נאורו: "עוד מהלך שמבשיל ונושא פירות. לאחר ההכרה ההיסטורית של הנשיא טראמפ בירושלים כבירתה של מדינת ישראל מדינות נוספות עושות את הצעד החשוב הזה".

"נמשיך לחזק את מעמדה המדיני של ירושלים! בכוונתנו להמשיך ולפעול לצירוף מדינות נוספות להכרה ולפתיחת שגרירויות ונציגויות בירושלים", הוסיף כץ. בתוך כך תפתח הונדוררס ביום ראשון משרד אינטרסים בירושלים, שבהמשך אמור להפוך לשגרירות.