קו הרכבת המהיר ירושלים - תל אביב (צילום: רועי אלמן)

האם פתיחת קו הרכבת המהיר מירושלים לתל אביב נמצא שוב בסכנת דחיה? חודשים ספורים לפני הפעלת הקו החדש, מחריף הסכסוך בין ועד עובדי רכבת ישראל לבין ההנהלה. נסיעת מבחן שהיתה אמורה להיערך מחר בוטלה ברגע האחרון. ההנהלה טוענת כי הועד מנסה לשבת את ההכנות לפתיחת הקו. 

ברכבת ישראל פרסמו היום הודעה חריפה נגד ועד העובדים בה הם מציינים כי ״למרות מאמצי עובדי הרכבת וההנהלה ובניגוד להוראות בית הדין: ועד הרכבת בראשות גילה אדרעי שובר את השקט התעשייתי, נוקט בעיצומים, מסכן את פתיחתו של קו תל אביב-ירושלים וחוזר לפרקטיקת ההתחלות הבלתי חוקית״, טוענים ברכבת ומוסיפים כי ״בניגוד להוראות בית הדין לעבודה שאסר על עיצומים וצעדים ארגוניים, ולמרות המשא ומתן המתמשך, חוזרת ראש ועד הרכבת הגב' גילה אדרעי לפעול באופן כוחני ובלתי חוקי, שוברת את השקט התעשייתי אשר שרר בחודשים האחרונים, שהביא לשיפור השירות הנוסע, נתון הדיוק, וכן להתקדמות משמעותית בפרויקט הקו המהיר לירושלים והגעתו לתל אביב״.

״ביממות האחרונות יזמה אדרעי מספר צעדים ארגוניים ועיצומים בלתי חוקיים, בהם איסור נסיעות ניסוי חשמליות מדרום לנתב"ג, במקטע שחושמל לאחרונה, מניעת חלפים לטיפולי תחזוקה חיוניים של קטרים חשמליים, התחלויות מרוכזות של נהגי מטען, אשר שבעה מהם הודיעו על מחלה בתוך שעות בודדות, והפרעה לחלוקת מכשירי קשר (POC) החיוניים לשמירה על בטחון הנוסעים. צעדים אלה מבוצעים בניגוד להוראתו של בית הדין מחודש אפריל האחרון, עלולים להביא לדחיית מועד הפעלתו של הקו המהיר עד לתחנת ההגנה ללא החלפה בנתב"ג, ומביאים כבר היום לביטול רכבות מטען רבות ופגיעה כספית ברכבת ישראל, לצד הפרעה לניהולה התקין של כלל רשת הרכבות״
 
מוועד הרכבת נמסר: ״הוועד אינו נוקט בעיצומים ואינו משבש עבודה. ההפך הוא הנכון. אנחנו מתריעים בפני ההנהלה כבר תקופה ארוכה על מחדלים חמורים . ליקויים וחוסרים שעלולים למנוע את הפעילות בהמשך הקו. זהו נסיון נוסף של הנהלת הרכבת להפיל על וועד העובדים את מחדליה החמורים״.

במהלך הלילה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוציא צו מניעה לכל פעולות השבתה, שיבוש או עיכוב של ועד עובדי רכבת ישראל בעבודות הקו המהיר בין ירושלים לתל אביב. עם זאת בכל מקרה לא תבוצע נסיעת מבחן מנתב"ג לתחנת תל אביב ההגנה שתוכננה להיערך הבוקר.