מצלמת אכיפה בירושלים. צילום: לירן תמרי

נגמרה החגיגה בנתיבי התחבורה הציבורית: מצלמות אכיפה אוטומטיות חדשות יוצבו עד סוף השנה (2019) בנתיבי התחבורה הציבורית בירושלים - כך נודע למיינט ירושלים. המצלמות יתעדו רכבים פרטיים העושים שימוש בנתיבים אלו. גובהה הקנס צפוי לעמוד על 500, בדומה לגובה הקנס בתל אביב.

לצורך השלמת פרויקט הצבת מצלמות האכיפה יצאה עיריית ירושלים למכרז בקרב מספר חברות המתמחות בהצבת ותחזוקה של המצלמות החכמות – 'אריאל וימזור', 'מילגרם' 'בינת' ו- 'מוטורולה'. לאחר דיון בועדת המכרזים של העירייה וקבלת הסבר מנציגי האגף והיועץ המשפטי לוועדה הוחלט כי חברת מוטורולה סלושנס ישראל תספק את השירות עבור אכיפה בנת"צ, אזור מופחת פליטות וכן חנייה בנתיבי תחבורה ציבורית.

כיום, אכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית מתבצע באופן אקראי על ידי ניידות של אגף התנועה. המהלך הצפוי, עתיד להעשיר את קופת העירייה במאות אלפי שקלים. מנתונים שפורסמו בתחילת שנת 2018 נחשף כי עיריית תל אביב לדוגמה, מכניסה 10.5 מיליון שקלים מקנסות נתיבי תחבורה ציבורית. 

בעשור האחרון גדל משמעותית מספר נתיבי התחבורה הציבורית בירושלים, שנועדו לתת עדיפות לאוטובוסים ולאפשר להם דרך מהירה וללא הפרעות. המהלך שהעירייה מובילה אמור להבטיח כי מטרה זו תישמר.

בתוך כך, אתמול (שני) הודיעה המשטרה כי ״החל מיום ראשון הקרוב, ה - 25 באוגוסט 2019, תגביר משטרת ישראל את האכיפה, ונהג שייתפס על ידי השוטרים נוהג במקטע זה בניגוד לחוק, צפוי לקבל קנס העומד על 500 ש"ח בגין נסיעה בנתיב המוגדר לתחבורה ציבורית בלבד״.