מצעד הגאווה ומשה ליאון. צילום: עמית שאבי ויואב דודקביץ'

מדוע עיריית ירושלים לא חותמת על הצהרת זכויות למען הקהילה הגאה? חודש לפני פתיחת אירועי הגאווה של קיץ 2019, ביקש המרכז הגאה בתל אביב להעמיד על סדר היום את זכויות הקהילה הלהט״בית בזירה המקומית, וחיבר הצהרה שנשלחה לכל ראשי הערים ברחבי הארץ.

ההצהרה, הנחשבת לראשונה מסוגה, מבקשת מהרשויות המקומיות להכיר בזכויות הקהילה הגאה."בשנים האחרונות יותר ויותר להט"בים מבקשים להמשיך להתגורר בישובים בהם נולדו, ויחד עם הרשות המקומית - להתארגן ולקחת אחריות על חייהם במקום. אנו ראשי וראשות ערים ומועצות קוראים לכל הרשויות המקומות בישראל לקיים תהליך של שיח ולמיד בדבר צרכי הקהילה הגאה ביישוביהם" נכתב.

על תוכן ההצרה חתמו כ-30 ראשי רשויות מקומיות: עיריית תל אביב, ראשון לציון, הרצליה וחדרה ומועצות מקומיות ובניהן לראשונה ראש מועצת זרזיר- אמיר מזאריב המורכבת מ5 שבטים בדואים שהכיר בזכויות הקהילה הגאה.

ליאון: ״חרטתי על דגלי לחבר בין הקהלים והזרמים השונים בירושלים״

חברת המועצה לורה ורטון (מרצ) אמרה למיינט ירושלים כי ״משה ליאון כבר התחייב בהסכם בכתב. כמובן היה נחמד להצטרף לכל מיני הצהרות אבל המכתב המדובר, הוא רק עוד הצהרה. ליאון ייבחן על פי מעשיו, ועל זה אנחנו עובדים איתו. גם אנחנו וגם הציבור אני מקווה, ישפוטו על פי התוצאות״.

מנגד, עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות אמר כי "חודש לפני מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים שיצעד ב-6.6, מצער שקהילה הגאה בירושלים אינה בסדר העדיפויות של ראש העיר שהצהיר במהלך הקמפיין שיהיה ראש העיר של כולם. עלינו בירושלים להוביל את השיח הישראלי בקידום סובלנות ויצירת מרחב בטוח לכל. ניפגש בקרוב עם ראש העירייה ואנחנו מקווים לשיתוף פעולה ולשיח שונה מהתשובה של מר ליאון למכתב של עיריית ת"א, עליו חתמו 30 ראשי רשויות אך לצערנו לא ראש העיר הגדולה והחשובה בישראל"

בתוך כך, בעוד פחות מחודש יתקיים בעיר מצעד הגאווה והסובלנות בסימן "חירות מלאה מאלימות ומאפליה כלפי הקהילה הגאה ויפתח את חודש הגאווה 2019 ברחבי הארץ. המצעד ייצא לדרך ביום חמישי ה - 6 ביוני.

בתקופת הבחירות שאלנו את המועמדים לראשות עיריית ירושלים האם יגיעו למצעד הגאווה. משה ליאון אמר כי: ״לא אגיע, אבל המצעד ימשיך להתקיים גם בתקופת כהונתי. באופן אישי אין בכוונתי לקחת חלק פעיל באירוע, שאינו תואם את אורחות חיי. יחד עם זאת, כמי שחרט על דגלו לחבר בין הקהלים והזרמים השונים בירושלים אני יכול לומר כי המצעד ימשיך להתקיים גם בזמן כהונתי כפי שקבע בג"צ״.

מעיריית ירושלים נמסר: ״לפי מקורות בעיריית ירושלים בקשה כזו לא הגיעה ללשכת ראש העיר, ובכל מקרה ראש העיר אינו נוהג לחתום על עצומות. זאת, בנוסף לעובדה שבהסכם הקואליציוני ראש העיר מכבד כל תושב באשר הוא״.