כלב עושה צרכים ברחוב. צילום: Shutterstock

שמים את נחלאות על הכוונת, שוב: בעירייה החליטו להגביר את הפיקוח על השכונה, וכבר השבוע חילקו, לראשונה, דו"ח בסך 475 שקל לתושבת שלא ניקתה את גללי הכלב שלה. עוד על הפרק: הצבת פקחים סמויים שיאתרו עבירות דומות. 

זה לא חדש שבעיריית ירושלים תחת משה ליאון שמו לאחרונה דגש על אכיפת הפיקוח על זריקת גללי כלבים ואשפה במקומות שאינם מיועדים לכך, ונראה כי נחלאות היא אחת השכונות שנמצאות במרכז התהליך. דוגמה לכך ניתנה רק בשבוע שעבר, כשתושבת השכונה קיבלה קנס של 475 שקל לאחר שלא דאגה לאסוף את גללי הכלב שלה. לדברי אופיר לנג, יו"ר המינהל הקהילתי 'לב העיר', הטלת הקנסות צפויה להתגבר בשבוע הבא, בזמן שייצא לדרך מבצע הניקיון בשכונה.

"העירייה תהדק את האכיפה", הוא מבטיח. "מישהו שיזרוק זבל במקום שלא הותר לכך יקבל קנס. הקנס יכול להגיע עד כמעט 500 שקל, שזה סכום גבוה. יהיו פקחים שיסתובבו ויבדקו מי מפר את החוק".

למעשה הפעילות בשטח יצאה לדרך כבר בימים האחרונים, כשפקחים החלו לבצע סיורים בגנים הציבוריים בשכונה. חלקם עשו זאת באופן סמוי כשהם אינם לובשים מדים של פקח עירוני. מדובר בפיילוט שיחלוש על הרחובות הקרובים לשוק מחנה יהודה בואך אגריפס, ובהמשך הוא יורחב לפי הצורך למקומות נוספים כחלק מההיערכות למבצע רחב לשיפור נקיון השכונה. 

במסגרת התוכנית יוצבו כ־15 פחי אשפה נוספים ברחבי השכונה וכן מכלים כדי לאפשר לעסקים ולתושבים מענה נגיש יותר לנוכח המחסור בהם. כמו כן יהיה תגבור של צוותי אגף התברואה בעירייה. עד כה איפשר החוק להטיל קנסות על זורקי אשפה במקומות בלתי ייעודיים אך לא ניתנה תשומת לב מרבית לנושא האכיפה.

"אנחנו מציפים את הדברים גם ברשתות החברתיות, לא להטיל קנס לשם קנס אלא כדי ליצור הרתעה. זוהי שכונה מאוד תיירותית שנמצאת סמוך למחנה ליהודה, יש הרבה תנועה ועסקים, ולכן גם יש הצטברות של אשפה רבה יותר בהשוואה למקומות אחרים. 

"זה פיילוט שמטרתו לשפר את חזות השכונה, ולצורך זה נבחר חלק מסוים בה, הרחובות שיותר קרובים לשוק בסביבת אוהל משה". 

לטענת לנג, כל המבצע נולד לבקשת התושבים. "הם מתלוננים שבכל מקום יש גללים ואשפה זרוקה על הרצפה שלא מפנים אותה", הוא מוסיף. "גם בעלי כלבים יודעים שבשביל לשמור על סביבה נעימה צריך להרים גללים ולא להשאיר אותם כך ברחוב או בכביש. אין פה מקום לוויכוח. השאלה היא אם יש מספיק פחים, ומאחר שראינו שלא - סוכם שהשכונה גם תצויד במכלי אשפה נוספים".