חלק מהמודעות. העירייה: עובדים מסביב לשעון. צילום: פרטי

תושבים רבים בירושלים מפנים לאחרונה אצבע מאשימה לכיוון העירייה. במוקד הפעם אינספור מודעות פיראטיות, שלדעת רבים הפכו למכה החדשה של העיר

על הגדר המרושתת של גן הילדים ברחוב אריה בן אליעזר בשכונת גילה נותרו שיירי מודעות דביקים, טלאי פרסומות קרועים ומודעות אחרות שהודבקו עליה ושיוו לה מראה מוזנח ומלוכלך. אך זו רק דוגמה אחת מיני רבות שאפשר למצוא בכל שכונה ושכונה בירושלים. חלק מהמודעות חדשות, אחרות ישנות מאוד ומעידות על כך שאיש מגורמי האכיפה אינו מטפל בהן

"השכונה קיבלה מראה של מודעות פיראטיות", אומר אחד התושבים בגילה. "בעירייה אמורים לפעול, לאכוף ולהרתיע אחרים שיש לתלות רק בלוחות המודעות הרשמיים. התחושה היא שאין מספיק אכיפה בנושא".

המצב דומה גם בשכונת בית וגן, שם התושבים אינם מבינים מדוע בעירייה לא מחלקים קנסות לעבריינים: "אין בעיה לעלות על עקבותיהם, פשוט לראות מי חתום על המודעות האלה. הרי ברוב המקרים זו פרסומת והטלפון נמצא על המודעה".

גילה ובית וגן לא לבד בסיפור הזה. חלק מהתושבים מברכים את העירייה על כך שהיא החלה לנקות בצורה מוגברת את הזבל ברחובות, אך באותה נשימה לא מבינים מדוע היא מתעלמת ממה שקורה מעל הרצפה. "בכל רחבי העיר רואים את זה", אומר פעיל ניקיון בעיר. "בשכונות החרדיות זו מגפה עוד יותר גדולה, אבל גם בשכונות האחרות והמבוססות זה קיים".

התושבים גם מציעים פתרון: הקמת יותר לוחות מודעות בקרבת מקומות ציבוריים. "אני מציעה שהעירייה לא תגבה כסף ממי שרוצה לתלות שם מודעות, שזה יהיה לרווחת הכלל", אומרת אחת התושבות.

אפרת גבעתי, אקטיביסטית זבל בעיר, מצטרפת למקהלת המבקרים. "מינהלים קהילתיים מקבלים קנסות אם ידביקו במקום לא תקין, אך כל שאר הציבור פטור משום מה מזרוע האכיפה של עיריית ירושלים", היא אומרת. "התחושה היא שבירושלים אין דין ואין דיין. אנשים פרטיים, מוסדות ובעלי עסקים מרגישים שהמרחב הציבורי שייך להם ולא לתושבי העיר. יש כיעור של מודעות בכל תחנת אוטובוס, גינה ועמוד והמצב יוצא משליטה".

העירייה: "אנו פועלים 24 שעות ביממה למיגור תופעת הדבקת מודעות בצורה פיראטית. בשמונת החודשים האחרונים אכפה העירייה אירועים אסורים ונתנה כ־830 קנסות על הדבקת מודעות. הוחרמו כ־20 רכבים של המדביקים ונעשו מבצעי הסרת מודעות רבים.

"אנו ממשיכים ופועלים כל העת לצמצום ומניעה של התופעה הבלתי חוקית. תליית מודעות מסחריות על לוחות נעשית בפנייה והתקשרות עם חברת אריאל של עיריית ירושלים. לרשות תושבי העיר עומדים כ־450 לוחות מודעות ללא תשלום".