'בית אריאל'. עד סוף השנה ייסגר. צילום: יואב דודקביץ'

בניגוד להבטחות: משרד הרווחה הודיע השבוע על סגירת שלושה הוסטלים בירושלים לבנות נוער בקצה רצף הסיכון.

לאחר שבועות של חוסר וודאות ושמועות מוכחשות, התבשרו השבוע שלושה הוסטלים לנערות בירושלים כי עד לסוף השנה הקרובה הם יסגרו. משרד הרווחה, שעד השבוע שעבר עוד טען בפני גורמים שונים כי המקומות עומדים בפני מיפוי צרכים ושינויים אך לא בפני סכנת סגירה, פרסם ביום שני השבוע הודעה לפיה יסגרו השנה חמישה הוסטלים, מתוכם שלושה באזור ירושלים - בית אריאל הממוקם בשכונת בקעה, בית הצברית בעמק רפאים ואורנים בשכונת בית הכרם. כל מוסד שכזה ערוך לקבל עד 15 נערות במצוקה וחלקם פועלים כבר עשרות שנים בעיר.

כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו כי בוגרות בית אריאל פתחו בקמפיין רשת נרחב במטרה למנוע את סגירת ההוסטל בו בילו את שנות נעוריהן. הנשים שיתפו בזיכרונותיהם מימי הנעורים ובמשמעות שהייתה לבית אריאל בחייהן.

אלא שבכירים במשרד הרווחה טענו, גם בפני מיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" כי המוסדות לא עומדים בפני סכנת סגירה או ייבוש, אלא בפני מיפוי צרכים והתייעלות וכי מדובר בקמפיין מיותר. כעת, בניגוד להצהרות, פרסם המשרד כי בכוונתו לסגור את המקומות כחלק מהרפורמה שמתקיימת בשנתיים האחרונות, שמטרתה שיפור הטיפול בבני הנוער המופנים למסגרות החסות. עוד ציין המשרד כי יפעל לאיחוד של הוסטלים שנמצאו בתת תפוסה לאורך השנים, לפרסום של מכרזי הפעלה חדשים למסגרות כוללניות, להוספה של מבנים חדשים למעונות הממשלתיים, הקמה של מעונות חדשים וקליטה של מדריכים ועובדים סוציאליים חדשים. אלא שגורמים המלווים את המאבק ברפורמה מביעים תמיהה על ההחלטה לסגור את ההוסטלים הירושלמים וטוענים כי הנתונים לפיהם המוסדות נמצאים בתת תפוסה מתקיימים רק בשל החלטת משרד הרווחה שלא להפנות אליהם נקלטים חדשים.

"חוזה ההתקשרות עם המסגרות יסתיים ב-30.6. המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים"

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "חוזה ההתקשרות עם המסגרות המדוברות אמור להסתיים בתאריך 30.6 בהתאם לכך ועל פי חוק, המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים זאת לאחר שנעשתה עבודת מטה מקיפה ומיפו צרכים במטרה לספק את המענים הנדרשים הטובים ביותר עבור בני הנוער בסיכון.צר לנו שגורמים בעמותות המפעילות את המסגרות פועלים מתוך אינטרסים כלכליים ולא מתוך ראיית טובת בני הנוער .המשרד מבהיר כי אף נער או נערה לא יפגעו מהתהליך וכולם ישובצו במסגרות המתאימות להם תוך מתן רצף טיפולי הולם".