מעיין הגיחון. טענות לאפליה. צילום: מתוך כתב התביעה

האם קיימת אפליה נגד תושבי הכפרים הערבים בכניסה למעיין הגיחון? כך טוענים תושבי סילוואן וארגון 'עמק שווה', שהגישו בשבוע שעבר עתירה בנושא לבית המשפט המחוזי בעיר.

מעיין הגיחון נמצא סמוך לעיר העתיקה ועל פי המסורת המוסלמית מימיו קדושים כמו מי מעיין הזמזם במכה. החוזרים מהחאג' היו נוהגים להגיע אליו ואחר כך להתפלל בהר הבית. לתושבי הכפר סילוואן היתה מסורת של שימוש וטבילה במי המעיין לפני חתונות, באירועים משפחתיים, שבתות וימי חג

לטענת התושבים וארגון 'עמק שווה', מאמצע שנות ה־90 החלה חפירה ארכיאולוגית בשטח המעיין והאתר נסגר למבקרים ותושבים. בהמשך, הם טוענים בעתירה, החל שינוי זוחל בסטטוס קוו במקום והוטלו הגבלות על הגישה של תושבי הכפר סילוואן ומוסלמים בכלל למעיין.

עוד טוענים העותרים כי כיום השטח מגודר, סגור ונעול. הכניסה אליו מתאפשרת רק באמצעות תשלום למרכז המבקרים עיר דוד והליכה תת־קרקעית דרך פיר וורן, בשעות הפתיחה המצומצמות של מרכז המבקרים. בצורה זו, טוענים העותרים, מורחקים מאמינים מוסלמים ותושבי הכפר סילוואן מהמעיין באמצע השבוע, לטובת קבוצות התיירים המשתתפות בסיורים של עמותת אלע"ד.

העותרים מוסיפים לטעון כי מחוץ לשעות הפעילות של מרכז המבקרים עיר דוד, בסופי שבוע ובחגי ישראל, המעיין סגור באופן מוחלט לתושבים פלסטינים וללא יהודים, אף שלעמותת אלע"ד יש מפתחות למתחם המעיין והיא מאפשרת לאלה שקשורים אליה ולאורחיהם להיכנס למעיין בחופשיות וישירות

לפי טענת תושבי סילוואן, לחלק מהתושבים היהודים בכפר יש מפתח אישי למתחם, שמאפשר להם להיכנס אליו ישירות ובכל עת.

עמותת אלע"ד: "נלמד את הטענות ונגיב לבית המשפט אם נידרש לכך. על פניו נראה כי גם עתירה זו, כמו יתר העתירות שמגיש ארגון השמאל הקיצוני 'עמק שווה' נגד העמותה, נועדה רק על מנת להצדיק את המשך המימון שמקבלים העותרים מהאיחוד האירופי".

רשות הטבע והגנים: "העתירה התקבלה הרשות תעביר את התייחסותה המלאה במסגרת ההליך המשפטי כמקובל".