המסיבה המאולתרת ברחוב המדרגות. צילום: רועי אלמן

תיסגר באמצע או לא, זו השאלה: קצת יותר מחודש לפני פורים, בימים אלו נעשים מאמצים על ידי המנהל הקהילתי לב העיר והעירייה, בכדי להסדיר את קיומה של מסיבת פורים המסורתית של שכונת נחלאות אליה מגיעים מדי למעלה מ-10,000 חוגגים. בשנה שעברה נעשה מהלך דומה שכשל, והמסיבה נסגרה על ידי המשטרה בטענה שמארגנים לא עמדנו בתנאי הרישוי.

• הביזיון השנתי חזר על עצמו שוב: כך הושתקו והופסקו מסיבות פורים בשוק ובנחלאות

מסיבת פורים של נחלאות היא אירוע עממי שמאורגן מדי שנה על ידי תושבי השכונה. המסיבה הראשונה התקיימה ואורגנה ספונטנית ברחוב גזר בשנת 2007 ועם הזמן גדלה משמעותית. מכמה עשרות משתתפים, בשנים האחרונות זינק מספר החוגגים ללמעלה מ - 10,000 בני אדם כאשר חלק גדול מהם מגיע מחוץ לעיר. המסיבה עצמה מתפרסת על רחובות רבים כאשר המרכזי מבניהם הוא רחוב ניסים בכר.

לפני מספר שנים חלה נקודת המפנה, כאשר לאירוע הפייסבוק שנפתח עבור המסיבה הצהירו שיגיעו למעלה מ- 7000 בני אדם. המשטרה זיהתה את המצב והורתה למארגנים שלא לקיימה. התערבותו של סגן ראש העירייה דאז עופר ברקוביץ׳, הביאה לקיומה של המסיבה בכל זאת.


בשנה שעברה, פורים 2018, תחילה היה נראה שהכל הולך לעבוד כמתוכנן: העירייה והמשטרה היו מתואמות בניהן, הוקצה תקציב מסודר להפקת וארגון האירוע, ולכאורה היה נראה כי לראשונה המסיבה המסורתית תתקיים מתחילתה ועד סופה. אלא למרות כל התיאומים וההכנות, המסיבה הופסקה לאחר זמן קצר למשך שלוש שעות, ולאחר מכן חודשה לכשעה והופסקה שוב. העירייה והמשטרה האשימו זו את זו באחריות. אלפי החוגגים קיימו מסיבה מאולתרת ללא מוזיקה, ברחוב המדרגות בצד השני של נחלאות.

עופר ברקוביץ׳ אמר למיינט ירושלים: ״יוזמת מסיבת פורים בנחלאות היא אחת היוזמות המדהימות שקמו בעיר בעשור האחרון. על העירייה והמשטרה להיערך בצורה מיטבית כדי לאפשר את קיום המסיבה, תוך התערבות מינימלית. פניתי למפקד המחוז לאנשי אגף התרבות ולראש העירייה כדי שאירועי שנה שעברה, כאשר המסיבה נסגרה, לא יישנו. ניתן לפתוח מתחם מסיבתי בגן סאקר שיקלוט את עשרות אלפי האנשים, ישמור על הבטיחות ויקל על התושבים״. 

השנה כאמור, נעשה בימים אלו מאמץ לאפשר את קיום המסיבה מתחילתה ועד סופה ללא תקלות. ״במסגרת הפקת לקחים משנים קודמות ובהתאם להנחיית ראש העיר משה ליאון, גורמי המקצוע בעיריית ירושלים קיימו עמנו סדרת פגישות וסיורים על מנת לבחון ולתת מענה לאתגרים וקשיים שעלו בעבר במסגרת אירועי פורים בלב העיר״, אמר יושב ראש המנהל ד״ר אופיר לנג. ״אמש ערכתי סיור שטח לבחינת פתרונות בנושא עם יועץ ראש העיר עופר איובי, סגנית מנכ"ל עיריית ירושלים אריאלה רג'ואן, ראש אגף תרבות יורם ברוורמן וגורמי מקצוע נוספים יחד עם צוות מינהל קהילתי לב העיר. בימים הקרובים נעדכן את התושבים בסיכומים שגובשו״.