מפגינים ליד גן הפעמון. צילום: לירן תמרי

שבעה חודשים אחרי מצעד הגאווה בירושלים: שישה פעילי ימין, שנעצרו על ידי המשטרה בזמן שקיימו מחאה מול מצעד הגאווה בשנה שעברה, הגישו תביעה כספית נגד המשטרה. הסכום: 76 אלף שקלים. הטענה: המעצרים "פגעו פגיעה חריפה בחופש הביטוי".

על פי כתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בירושלים הפעילים טוענים כי קיימו הפגנה לגיטימית ברחוב אגרון, מחוץ למחסומים המשטרתיים שתחמו את מסלול המצעד ובכך מימשו את זכותם הדמוקרטית למחות נגד קיום המצעד. "מותר להפגין באופן זה, מותר להביע דעות אלו, מותר להביע מחאה, מותר לזעוק זעקה של מי שמתנגד לערכים שביסוד המצעד ולעצם קיומו", צויין בכתב התביעה.

מצעד הגאווה בירושלים. צילום: יואב דודקביץ'

בהמשך מציניים פעילי הימין כי במהלך ההפגנה קצין מג"ב ציין בפני פקודיו "אני רוצה את כולם עצורים על הרצפה" ולאחר מספר שניות נעצרו על ידי המשטרה.

עו"ד מנשה יאדו, המייצג את פעילי הימין טען בכתב התביעה כי התנהלות זו כלפי פעילי הימין יסודה "בהתרשלות רבתי באי מניעה של שירה בנקי בידי אותו 'שור מועד' שכבר דקר והצהיר כי בכוונתו להמשיך, גמרה אומר כי שוב לא עוד. מאז נתפסה המשטרה לקיצוניות הפוכה והפכה את דפוס פעולתה לאפס סובלנות לכל אדם חובש כיפה שמתקרב למצעדים".

מהמשטרה נמסר: "כתב התביעה התקבל במשטרה ואנו נשיב לו בבימ״ש באמצעות הפרקליטות כמקובל.

"נציין כי בחומר הראיות המצוי ברשותנו עולה כי המשטרה נדרשה למתן מענה מיידי להפרת הסדר על ידי התובעים, אשר כללה קריאות שונות לעבר משתתפי המצעד, לרבות קריאות 'מוות להומואים', תוך שאלו התקרבו לעמדת הבידוק שבה שהו באותה עת רבים ממשתתפי המצעד. משסירבו התובעים לחדול ממעשיהם, מימשה משטרת ישראל את אחריותה בנסיבות האמורות, בהתאם לסמכויותיה על פי כל דין.

"משטרת ישראל תמשיך לפעול ככל שתידרש לשמירה על הסדר הציבורי בכל עת ובכל מקום, תוך שהיא מאפשרת קיומן של חופש המחאה והביטוי לכל אדם".