חלק מבעלי העסקים. "יש כאן בעיות שהולכות ומחריפות". צילום: יואב דודקביץ'

זה קרה לפני שבועיים: עשרות בעלי עסקים במרכז העיר התנפלו על פקח עירייה שחילק דו"ח לאחד הסוחרים. הכל היה שם - קללות, צעקות ואלימות מילולית, שבסיומן ברח הפקח מהמקום כשהוא נעזר בליווי מיוחד של שוטרים

אם תשאלו כל אחד מהסוחרים במקום, זה היה רק עניין של זמן. לטענתם, כבר תקופה ארוכה שמרכז העיר הפך לזירת התגוששות בין העירייה לבעלי העסקים. התוצאה: החלטה מסקרנת להקים גוף חדש בהוראת ראש העירייה. המטרה: להושיב את בעלי העסקים ונציגי כיכר ספרא באותו חדר, אחת לשבוע, בניסיון לשנות את המצב שמשפיע על חיי המסחר בעיר.

הדו"ח שהצית הכל 

האירוע יוצא הדופן התרחש בעקבות דו"ח שהצית כעס שהצטבר כבר לאורך כמה חודשים. מי שקיבל את הקנס הוא סידני אדרי, בעל מספרה ברחוב הלל, שיש לו בטן מלאה על הפקחים. "לפני שבועיים הגיע פקח כדי לתת לי דו"ח על עישון, ובכלל לא עישנתי", הוא אומר בכעס. "יש פקחים שהם בסדר גמור ואנחנו לא מאשימים את כולם, אבל יש כמה שפועלים באזור שלנו, כשהתחושה שלנו היא שהם ממש מחפשים אותנו ומתנכלים לנו". 

אדרי מסביר שהדו"ח עצמו לא היה הסיבה למהומה אלא כל המדיניות והתחושות הרעות שיש לו ולבעלי עסקים אחרים כבר תקופה ארוכה מכיוון כיכר ספרא. "המצב הכלכלי של מרכז העיר הוא בכי רע", הוא מזהיר. "אין לנו לקוחות עוברים ושבים, רק לקוחות חוזרים שמגיעים במיוחד. לקוחה שלי שהגיעה להסתפר בשבוע שעבר חיפשה חניה במשך לא פחות מ־40 דקות ובסוף נאלצה להחנות בחניון בתשלום.

תספורת וצבע זה לא משהו שלוקח כמה דקות. מדובר בכמה שעות טובות שעליהן היא תצטרך לשלם בחניון. באמצע התספורת היא יצאה לעשן מחוץ למספרה, תחת גלריה פתוחה, והפקח נתן לה דו"ח על סך אלף שקל. לא היתה לי ברירה ואמרתי לה שהדו"ח עלי. פעם היו לי עוד שלושה עובדים ועדיין אנשים היו מחכים בתור. היום אני עובד לבד ועושה הכל".

אדרי אינו לבד. אור יום טוב הוא הבעלים של מסעדת 'קוביה' ברחוב הלל. לטענתו, בגלל הפקחים הוא נאלץ לבטל את משלוחי האוכל. "מאז 2012 אנחנו נוהגים להחנות את האופנוע של השליחויות בסמטה, צמוד לכניסה", הוא מספר השבוע. "פתאום, לפני שלושה חודשים, התחילו להגיע פקחים ולהציק לי. הם נתנו דו"חות כדי שנעביר את הקטנוע לרחוב הראשי, אבל שם בכלל אין מקום להחנות, וזה גם לא הגיוני שאחרי כל משלוח נלך להחנות שם ולהגיע לקחת את האוכל למשלוח נוסף. בלית ברירה נאלצתי לבטל את המשלוחים עד להודעה חדשה. העסק כמובן נפגע באופן ישיר. העירייה חייבת להסדיר עוד מקומות חניה לקטנועים. יש מצוקה גדולה".

"מחכים לתפוס אותנו על חם"

איציק קנר, הבעלים של 'קמפינג ירושלים' בבן הלל, הוא אחד מבעלי העסקים הוותיקים באזור. קנר פוקד את מרכז העיר כבר 50 שנה, אחרי שפתח את העסק קצת אחרי מלחמת ששת הימים. "כבעל עסק ותיק יש לי פרספקטיבה", הוא אומר.

"יש כאן בעיות שהולכות ומחריפות. כבר קרוב לעשור יש ירידה משמעותית במספר הפוקדים את מרכז העיר. חשוב להדגיש גם את נושא הרכבת הקלה - היא לא מביאה למרכז העיר את תושבי השכונות הדרומיות. העירייה צריכה למצוא פתרונות מחוץ לקופסה להביא עוד ירושלמים למרכז העיר, והכי חשוב - לייצר עוד חניות".

אלא שלטענת בעלי העסקים, מדיניות הקנסות הנוכחית עושה את ההפך – וגורמת לאנשים לחשוב פעמיים לפני שהם פותחים חנות חדשה. מאיר קרני, בעל חנות לאפליקציות לסלולר, טוען שכבר תקופה ארוכה הוא מרגיש שפקחי העירייה שמו עליו עין. "יש לי אופנוע חדש שהייתי מחנה ליד העסק, אבל אחרי שקיבלתי מספר דו"חות בתוך זמן קצר אני פשוט מעמיד אותו בתוך החנות. בתקופה האחרונה אנחנו מרגישים שהפקחים מסתובבים כמו ציידים, יושבים בבוקר מחוץ לעסק ספציפי ומחכים לתפוס אותנו על משהו", הוא מספר.

קרני והאופנוע בתוך החנות

אסף זיו, בעל מספרה ברחוב המלך ג'ורג', מבהיר שהמחאה הנוכחית אינה מכוונת ספציפית נגד ראש העירייה משה ליאון. "אנחנו לא מאשימים אותו. מדובר בהזנחה של שנים", הוא אומר. "12 קווי אוטובוס חולפים דרכנו ומגיעים עד למדרחוב. אין הולך רגל שיחזור אחורה, אז יוצא שמורידים כאן אלפי אנשים ביממה ואף אחד לא מודע לקיום שלנו. אני לא אשאר כאן במצב כזה, אבל מפחדים לעדכן אותנו".

"לא רדיפה של סוחרים"

ההתפרצות ההמונית לפני שבועיים הביאה את ליאון לחשב מסלול מחדש. הוא החליט לכנס ישיבה עם עשרות בעלי עסקים ונציגי עירייה, ובכלל זה התובע הכללי שאחראי על מדיניות הדו"חות. בישיבה נכח גם יהודה בן יוסף, מחזיק התיק לקידום עסקים בקואליציה. בפגישה, כך על פי מספר גורמים, העלה ראש העירייה טענה חריגה. "הוא אמר שמסיבות פוליטיות יש מי שרוצה לסכסך בינו לבין התושבים. הוא נראה רציני ורובנו האמנו לו. מולנו הוא הנחה את התובע הכללי להחיל מדיניות יותר מכילה".

מה יעשה הפורום?

לאחר הפגישה החליטו ליאון ובן יוסף להקים גוף חדש שייקרא 'פורום בעלי העסקים של מרכז העיר'. הגוף יתכנס פעם בשבוע ויכלול עשרות בעלי עסקים יחד עם נציגי עירייה, ובו ידונו הצדדים בצעדים להגדיל את תנועת הלקוחות ולשפר את פני מרכז העיר

"בעקבות המקרים, ההנחיה של הנהלת העירייה היא להפעיל שיקול דעת נוסף לפני נקיטת אמצעים מצד פקחים, דבר שייתן את התחושה וההרגשה שהמטרה היא סדר וארגון ולא רדיפה של סוחרים", אומר בן יוסף. "אנחנו מקווים שהפורום החדש שהקמנו יסדיר את הנושא ויביא בשורה חדשה לעיר".

יהודה בן יוסף | צילום: ענר גרין

העירייה: "אנו נמצאים בשיח שוטף עם בעלי העסקים ובכלל זה פגישות עם הסוחרים במטרה לסייע בכל אתגר. אגף האכיפה קיים מספר פגישות עם בעלי העסקים ונציגיהם וסוכם כי כל דו"ח ייבדק ויטופל עניינית. אכיפה אפקטיבית משרתת את כלל הציבור והעירייה משקיעה תשומת לב באיזון בין צורכי העסקים לסדר הציבורי".