ברקת. מקום 9. צילום: אוראל כהן

מכת ברקת. יום שלישי, לפנות ערב. ניר ברקת מגיע לביקור חפוז בבנייני האומה. השלטים שקוראים להצביע לראש העירייה לשעבר מונפים בכל פינה. ברקת מגיע מחויך. שיעורי ההצבעה הנמוכים ביהודה ושומרון מצד אחד ושיעורי ההצבעה הגבוהים של הליברלים של התנועה מצד שני רוממו את רוחו. "הולך להיות יום מוצלח. אני מאמין שהוא יהיה קרוב ליעד שלו לסיים בחמישייה העליונה", מסביר לי אחד ממקורביו.

הביקור בעיר מרתיע את ברקת. בעוד שאר חברי הכנסת של התנועה מבלים בירושלים במשך שעות ארוכות, ברקת ממהר לעזוב את בנייני האומה. הטיעון הרשמי של מקורביו הוא שראש העירייה לשעבר צריך להספיק לבקר גם בקלפיות נוספות

זו אמת חלקית. ברקת מרגיש היטב כי הקדנציה השנייה שלו הותירה משקעים בשני הצדדים - הוא הרגיש שהוא לא זכה לכבוד הראוי, ואילו הירושלמים חשו שהוא מנצל את מעמדו כדי להתמודד בליכוד. ביום הפריימריז, ברקת, שיחסיו עם הירושלמים תמיד היו מורכבים, חשש כי לצד קריאות האהדה הוא יתחיל לשמוע גם קולות אחרים. "הוא חושש לשווא. זה לא קורה אצלנו. אנחנו יודעים לכבד אנשים ראויים", מסביר ח"כ בכיר.

לאחר שברקת נוטש את העמדה פעילי השטח טוענים שהוא עובד קשה מאי פעם. "ברקת ויואב גלנט מתכוננים כבר יותר משנתיים לבחירות הללו. בזמן שחברי הכנסת האחרים היו מעט שאננים, הם הקפידו להגיע לכל אירוע ולכל השקה. אין לנו ספק שיראו את זה בתוצאות. שניהם יצליחו להתגבר על החשדנות הטבעית של הליכודניקים מאנשים שלא צמחו אצלם", מסביר אחד מחברי המפלגה

והאמת? הוא צדק. ברקת סיים בסופו של דבר במקום התשיעי המאוד מכובד ורשם לעצמו 'וי' גדול כשהצליח להתברג לעשירייה הראשונה.

זאב בודד. תמונת הראי של ברקת הוא מי שהיה אמור לפנות לו מקום בצמרת הליכוד - זאב אלקין. להבדיל מברקת, הוא זנח את הפריימריז לטובת המרוץ לראשות העירייה. "אנחנו יודעים שניזוקנו מכך מאוד, אבל בליכוד אוהבים מפסידים, כך שאולי נפצה על כך באמצעים אחרים", הסבירו מקורביו.

אלקין. צילום: אלכס קולומויסקי

אלקין העדיף שלא לעזוב את ירושלים ביום של הפריימריז. למן שעות הבוקר הוא המתין בכניסה לקלפיות ושוחח עם מצביעים. בצמוד אליו נמצאים בני המגזר הדרוזי שמתקוטטים בקול מי נציג המגזר הראוי. למולם שלוות רוחו של אלקין זועקת. התשישות ניכרת בתווי פניו. "אני פה מעשר בבוקר. אני מרגיש שזה המקום הנכון שבו עליי להיות. מדובר בקלפי גדולה וחשובה. אני מאמין שיהיה טוב", הוא מסביר.

לצידו עמדו אבי דיכטר ואופיר אקוניס. מאוחר יותר הגיעו גם מירי רגב, ישראל כץ ויובל שטייניץ. כולם פנו, לעיתים התחננו, למצביעים שלא לשכוח אותם בזמן האמת. כולם אף יזמו שיחות וחיבוקים עם המתפקדים, אך אלקין עמד שם מבודד והמתין שייגשו אליו. "עזרנו לך בבחירות לירושלים, ועכשיו נעזור לך גם כאן", אומר מתפקד חרדי.

אלקין שמע את הדברים וחייך במבוכה. יריב לוין הביט עליו וטפח על שכמו. ניכר ששניהם היו רוצים שהיום הזה יהיה מאחוריהם. גם על לוין נראה הקושי לחייך. להבדיל מאלקין - הוא לפחות מנסה. "אין לנו ספק שיריב ימוקם גבוה מאוד. אם יהיה לנו מזל, אנחנו נסגור את העשירייה", מסביר בכיר במחנה אלקין.

המזל בסופו של דבר לא העיר פנים לאלקין והוא מוקם במקום ה־12.

פעמיים כי טוב? עופר איובי מביט על השניים ומחייך. בבחירות המוניציפליות הוא נלחם נגד אלקין, בבחירות הללו הם באותו הצד, מנסים לאחות את הקרעים. גם איובי מגיע טרוט עיניים לבנייני האומה וסופר את השניות לסגירת הקלפיות. "אני מכיר את הליכוד טוב וכואב לי הלב על אלקין. אני מרגיש שהלילה הזה הולך להסתיים באכזבה גדולה מבחינתו", הוא אומר לחבר שעומד לצידו.

עופר איובי עם אדלשטיין. צילום: קותי פונדמינסקי

התגובה של בן שיחו לא איחרה לבוא. "אל תשכח איך הוא ריסק אותנו. רק בגללו אתה לא חבר מועצה", הוא ממהר להתסיס. "הוא הרג אותנו בבחירות המקומיות".

הנוכחות של איובי גונבת את תשומת הלב של לא מעט חברי כנסת. "מערכת בחירות שנייה בתוך שנה. כל הכבוד", מחמיא לו אבי דיכטר וממהר לעקוץ. "אם אני זוכר נכון, בתחילת מערכת הבחירות של ליאון עוד היית עם בלורית".

נשאר במועצה. המקום המוקצה לירושלים איננו ריאלי נכון להיום. הוא צפוי להגיע למקום ה־39 לאחר השריונים של נתניהו. מה שהוביל את יו"ר סניף הליכוד בעיר לשעבר, מישאל בן עמי, להתמודד במסגרת מחוז גליל והעמקים. "הדילים של חיים כץ ואיציק קויפמן דחקו אותי מהתמודדות בירושלים", הוא מתמרמר. "אני מקווה שהירושלמים שמכירים אותי יעדיפו להצביע למחוז הגליל והעמקים ויבינו שאני אייצג אותם טוב יותר מכל הקומבינות של האחרים".

מלכא ובר-כהן. צילום: קותי פונדמינסקי

בהיעדר הקצאה ריאלית למחוז ירושלים, מי שרצה לייצג את העיר בבחירות הבאות הוא חבר המועצה אלעד מלכא, שהתמודד על משבצת הצעירים אך ראה את מאי גולן מנצחת אותו. מלכא העדיף להתבלט בשל פעילותו הירושלמית ובשל הרפורמה שיזם בתחבורה הציבורית. "הליברלים בליכוד תמכו בי. הופתעתי לראות שכל חברי 'התעוררות' המליצו למצביעיהם לבחור בי. אולי זה כי הם רצו שאפנה את מקומי במועצת העיר", הוא צוחק.

במהלך הערב מלכא הבין שמאי גולן הצליחה להיכנס למקום ה־32 שעשוי להיות ריאלי. הוא מבטיח לא להישבר לקראת העתיד. "מטבע הדברים יש אכזבה, אבל הייתי מוכן לכל תרחיש", הוא מוסיף. "אני אמשיך עם הפעילות שלי למען ירושלים. עשיתי זאת לפני הפריימריז בליכוד ואעשה זאת גם לאחר מכן".