מרדכי ואנונו. צילום: חיים צח

פרסום ראשון: אשר ברנע אחיו של מרדכי ואנונו, מרגל האטום שהורשע בבגידה ובריגול חמור נגד ישראל וריצה עונש מאסר של 18 שנים, הגיש הבוקר (ה') תביעה נגד שירות הביטחון הכללי על סך 200 אלף שקלים. הטענה: פגיעה בפרטיות ובכבוד, לשון הרע ורשלנות.

בכתב התביעה, שהוגש לבית משפט השלום, מגולל אחיו של מרדכי מסכת הטרדות מצד שב"כ. על פי כתב התביעה, לפני שנתיים נתבקש האח, תושב ירושלים המשמש כמורה ומחנך במקצועו לגשת למשרדי השירות באזור ירושלים: "לפני כשנתיים ומחצה או סמוך לכך, הוזמן התובע בשיחה טלפונית לפגישה עם אנשי שב"כ. התובע נענה להזמנה והתייצב במשרד אליו הוזמן. בפגישה אמרו אנשי השב"כ לתובע כי הם מבקשים לשוחח איתו על אחיו מרדכי. הם אמרו לתובע כי הם פונים אליו בשל היותה משכיל ואדם רציני".

בפגישה, על פי כתב התביעה, ציין אחיו בפני אנשי השב"כ כי אין לו כל קשר לואנונו: "התובע השיב שאומנם מרדכי הוא אחיו אך ביקש שלא ישאלו אותו על מרדכי. התובע הוסיף ואמר שמרדכי אדם מבוגר המצוי ברשות עצמו".

אחיו טוען כי לאחר פגישה זו, שב"כ החל להציק ולהטרידו בכל פעם שהגיע לשדה התעופה בן גוריון, או לכל מעבר גבול אחר כדי לצאת את הארץ. "בכל פעם שהתובע הגיע לשדה התעופה או למעבר גבול והציג את דרכונו לבקר הגבול, דרכונו נלקח ממנו והוא נדרש להמתין. לאחר המתנה של כחצי שעה ולעיתים אף כ-45 דקות, באזור ביקורת הגבולות, היה מגיע אדם, ככל הנראה איש שב"כ אשר החזיר את הדרכון לתובע ואמר לו שהוא יוכל להמשיך בדרכו ולצאת לחו"ל", בכתב התביעה נטען כי מדובר על 10 פעמים בהם ביקש התובע לצאת מהארץ וננקטה כלפיו הפרוצדורה המתוארת. 

בעקבות פניית עורך דינו לשב"כ לבירור נסיבות המקרים, מצוין בכתב התביעה כי הדבר נחות למניעת יציאתו מהארץ של מרדכי "יש להם חשש שמרדכי יעשה שימוש בדרכונו של התובע, כדי לצאת מהארץ, בשעה שהדבר אסור עליו על פי החלטות בית המשפט".

בעקבות מדיניות זו, מבקש אחיו של ואנונו פיצוי כספי על סך 200 אלף שקלים. "התובע יטען כי המעשים המפורטים, שננקטים כלפיו, הינם שלא כדין. בלתי מידתיים ובלתי סבירים באופן קיצוני והם פוגעים בו בצורה קשה לרבות פגיעה בפרטיותו ובכבודו ויש בהם פגיעה ברורה גם בזכויות היסוד שלו לרבות חופש התנועה, הזכות לכבוד ולפרטיות והזכות לשיויון".

עוד נכתב: "התובע שלא קיבל כל נימוק מדוע הוא מעוכב בצורה האמורה, לא ידע להשיב לשאלות הרבות שנשאל על ידי בני משפחתו, חבריו, וכו' בדבר פשר העיכוב. עיכובו של אדם בביקורת הגבולות מעורר כלפיו חשד בעיני כל אדם. חומרה מיוחדת יש לדבר בשל כך שהשב"כ לא טרח להסביר לתובע את פשר העיכוב, כך שנשאר התובע במצב שאינו יכול להסביר למשפחתו ולחבריו מה פשר העיכוב".

מרדכי ואנונו ריצה 18 שנות מאסר לאחר שב-1986 הדליף לעיתון בריטי פרטים על עבודתו בכור הגרעיני בדימונה ותצלומים של המתקן. הראיון הוביל מומחים להסיק כי הכור הפיק חומר בקיע בכמות מספקת לייצור 200 ראשי נפץ גרעיניים.

תגובת שירות הביטחון הכללי תתפרסם כשתתקבל.