"הבטחנו לשמור על האוצר ולא הצלחנו" | צילום: שאטרסטוק
חשיפה: הורים של פעוטון באזור ירושלים טוענים כי המטפלת התעללה בילדיהם. מעדויות שהגיעו ל"ידיעות ירושלים" עולה תמונה של פרשת התעללות חדשה לכאורה, הכוללת, כך לפי ההורים, סדרה של מעשים אלימים. "לא ישנתי בלילות, הבטחתי לשמור על האוצר שלי ולא הצלחתי", אומרת השבוע אחת האימהות.

שיחת טלפון מפתיעה

מוצ"ש, שעת לילה מאוחרת. אמא לפעוט בן שנה וחצי מאזור ירושלים מקבלת טלפון ממספר חסוי. על הקו גורם אנונימי שמודיע לה בקצרה: "תבדקי מה קורה במעון של הבן שלך. הוא עובר התעללות". 

בבוקר שאחרי היא העירה את בנה הפעוט עם שאלה אחת. "מה המטפלת עושה לך?", היא פנתה אליו. התשובה שהיא קיבלה השאירה אותה בפה פעור: "איה, כואב באוזן". 

האם המזועזעת לא חיכתה זמן רב ומיד פנתה אל תחנת המשטרה הקרובה כדי להגיש תלונה נגד המטפלת של בנה. זאת הייתה למעשה האות לפתיחת תיבת פנדורה שחשפה שורה של טענות קשות מצד מספר הורים להתעללויות, לכאורה, מצד מטפלת במעון.

לא רוצים ללכת לגן

"כל הסימנים היו שם", אומרת י', שפוצצה את הפרשה. "לפני שהגיעה המטפלת הזאת הבן שלי היה מגיע למעון ורץ פנימה. אחרי שהיא הגיעה הוא כבר לא היה רוצה להיכנס. כשהגעתי לתחנת המשטרה, השוטרים אמרו לי שהם כבר קיבלו כמה אזהרות לגבי המטפלת המדוברת ושהם פותחים בחקירה. על פי מה שהבנו היא הייתה מטיחה את הילדים בחוזקה על הריצפה, מושכת באוזניים שלהם". 

לטענת י', הפרשה ערערה את מצבה הנפשי. "מדובר בילד הראשון שלי, זה גרם לי לתחושות קשות", היא אומרת, "הייתי צריכה לקבל טיפול מקצועי במשך חצי שנה לאחר מכן. כשהורה שומע שבמשך זמן ממושך הילד שלו חווה התעללות ממי שאמורה לשמור עליו, זה מצב שאני לא מאחלת לאף אחד להיות בו".

הילדה התחילה להרביץ לעצמה

י' היא לא היחידה שמעלה טענות כלפיי אותה מטפלת. "הכל התחיל כשהבת שלי, בת שנתיים, ישבה באוטו", מספרת ט', אם נוספת במעון. "היא התחילה לתת לעצמה מכות בצחוק. שאלתי אותה למה היא עושה את זה, אז היא אמרה שככה עושה הגננת בגן". 

לטענת ט', באותו רגע היא הבינה שמשהו חשוד. "לא היה נראה לי הגיוני שהיא נותנת לעצמה מכות, זה לא נורמלי. התחלתי לשאול אותה שאלות. כשהיא ענתה חשך עליי עולמי".
בעקבות דבריה של בתה י' נכנסה לתקופה קשה. "במשך הרבה זמן לא הצלחתי לישון או לאכול", היא משתפת. "הבטחתי לשמור על האוצר שלי ולא הצלחתי. מאז שהוצאתי אותה מהמעון הזה היא הרבה יותר שמחה. אם הייתי צריכה לסכם את ההרגשה שלי במהלך הפרשה, הייתי עושה זאת בשתי מילים שמתארות הכל: חוסר אונים".

"לשנות את רמת הפיקוח"

ט' ו-י' מספרות כי הן לא לבד בסיפור הזה. "אנחנו שומעים מהורים אחרים שזה קרה ללא מעט ילדים", הן מוסיפות. "הרבה הורים הלכו להתלונן. אני אפילו יודעת על אבא שאיים על המטפלת ונחקר במשטרה".

מי שחיזקה את הטענות של ההורים הייתה אחת הגננות במוסד החינוכי שבו מדובר
"
היא ראתה את מה שהתרחש והחליטה גם להתלונן במשטרה. זאת אומרת שהיו שם גננות שראו מה מתרחש ולא פצו פה. אחת הגננות החליטה לעשות לזה סוף", מספרת אחת האימהות.
הפרשה בפעוטון מאזור ירושלים מגיעה זמן קצר לאחר פיצוץ הפרשה בראש העין, שהובילה אחריה מחאת הורים המונית וקריאה לשינוי הפיקוח על הפעוטונים. מי שמצטרף לקולות הללו הוא מ', אב לפעוטה בת שנתיים מהמעון המדובר. "איך דבר כזה יכול לקרות בלי שאף אחד ידע?", הוא אומר.

"הבת שלנו הייתה מתעוררת פתאום באמצע הלילה, מגיעה לחדר שלנו, ומתחילה לתת מכות על הפה שלה. כשהתחלנו לשאול אותה למה היא עושה את זה, היא אמרה את השם של הגננת. זה היה לפני שהפרשה התפוצצה אז לא בדיוק הבנו מה קורה. ואז היא התחילה יותר ויותר להגיע אחרי המעון עם חבלות וסימנים כחולים, כבר התחלנו להבין שצריך לבדוק מה קורה. בנוסף לחבלות היא הייתה חוזרת עם חלקים אדומים מאוד בעורה, שמעידים שלא החליפו לה חיתול הרבה זמן. באמת שחייבים לעשות שינויי ברמת הפיקוח כדי שדברים כאלה לא יקרו לעולם".

הצעה: תמריצים למעונות פרטיים בעיר שיהפכו למפוקחים

בעקבות סערת הגננת המתעללת מראש העין, פנתה חברת המועצה עינב בר־כהן ("התעוררות") לראש העירייה משה ליאון עם תוכנית בנושא: מתן תמריצים למעונות שיהפכו למפוקחים
"
אני פונה אליך לאור מקרה ההתעללות האחרון בעיר ולאור עדויות על התעללות של אנשי צוות במעונות יום. הצורך בפיקוח על המשפחתונים ומעונות היום איננו נובע רק מההגנה הנדרשת על ילדינו, אלא גם לאור החשיבות של חינוך וטיפול בילדינו", כתבה בר־כהן.

חברת המועצה פרסה את תוכניתה להגברת הפיקוח על מעונות היום שתיעשה בשני שלבים: בשלב הראשון העירייה תגדיר את בניית מעונות היום כמשימה בעלת חשיבות עליונה. האגף למבני ציבור יכין תכנית עבודה מסודרת לבינוי בחמש השנים הקרובות ובה תוגדר בנייה מואצת של מבנים חדשים

בשלב השני העירייה תנחה את אגפיה ומנהל קהילה לקבוע תו תקן עירוני על פי הסטנדרטים של משרד הכלכלה בנושאי בטיחות והכשרה חינוכית. העירייה תתמרץ את המסגרות הלא מפוקחות להפוך למסגרות מפוקחות עם תו תקן עירוני על ידי מתן תמריצים. התמריצים יכללו ליווי מקצועי לצוות החינוכי והשתלמויות בתחום החינוך, עזרה ראשונה, בטיחות ועוד. העירייה תפרסם רשימה של מעונות יום עם תו התקן ותבחן רישום למעונות אלה דרכה ותעניק להם סיוע שוטף כולל ייעוץ ממינהל החינוך ובתהליכים בירוקרטיים שונים.