ברקוביץ' וחביליו. צילום: יואב דודקביץ'

סיעת התעוררות צפויה לחתום מחר על הסכם קואליציוני עם ראש העירייה משה ליאון, אך בעוד שבסיעת התעוררות ניהלו את המגעים כגוש בן תשעה מנדטים, מתברר כי חשש מצידו של חבר המועצה עו"ד יוסי חביליו כי בהתעוררות לא יכבדו את ההסכם עמו לפיו הוא יכהן כסגן ראש העירייה למחצית קדנציה, מאיים לפרק את הגוש.

במכתב ששלח אמש חביליו לראש העירייה משה ליאון, מציין חביליו כי שמע מגורמים שונים כי סיעת התעוררות צפויה להיכנס לקואליציה העירונית, אך חרף בקשותיו החוזרות ונשנות לראות את ההסכם, בהתעוררות טרם העבירו אותו לידיו. "כיושב ראש סיעת מצילים את ירושלים, חשוב לי שבהסכם יבואו לידי ביטוי העמדות והערכים החשובים לסיעה ולבוחריה", כתב חביליו.

בנוסף, כזכור, בהסכם שנחתם ערב הבחירות בין יו"ר התעוררות עופר ברקוביץ לחביליו, סוכם כי גם במידה וברקוביץ יפסיד למשה ליאון, חביליו ישמש כסגן ראש העירייה למחצית קדנציה. במו"מ בין התעוררות לליאון, סוכם על שני סגנים לברקוביץ ועינב בר כהן, וסגנות ברוטציה לחביליו, שיחליף במחצית השנייה את עו"ד אלישע פלג שישמש כסגן במחצית הראשונה.

אלא שחביליו מעריך שעד מחצית הקדנציה צפויה סיעת אגודת ישראל לחבור לקואליציה העירונית, מה שמעלה אצלו את החשש כי זה יעלה לו במחצית הקדנציה שהובטחה לו. ובהתעוררות מנגד, סירבו להתחייב לו כי כך או כך הוא ישמש כסגן. "מדברים שנמסרו לי על ידי נציגי תנועת התעוררות, עולה כי הסיעה מתכוונת שלא לכבד את ההסכם שנחתם", כתב חביליו.

במכתבו למשה ליאון מדגיש חביליו כי סיעתו הינה סיעה עצמאית, וכי אם ערכי סיעתו לא יבואו לידי ביטוי בהסכם הקואליציוני, לצד מימוש ההסכם לפיו הוא ישמש כסגן ברוטציה, הוא לא מתכוון להיכנס לקואליציה. "כולי תקווה שסיעת התעוררות תעמוד בהסכם, שאם לא כן, סיעת מצילים את ירושלים לא תהיה חלק מההסכם".

המכתב ששלח חביליו לליאון

בסביבתו של משה ליאון אומרים כי הסוגיה צריכה להיפתר בין חביליו לסיעת התעוררות, אך מדגישים כי יש לפתור אותה בהקדם. "אנחנו מופתעים מהכוונה של מר ברקוביץ להפר את ההסכם שנחתם עם מר חביליו, אך הדבר צריך להיפתר בין השניים. יודגש, כי על מר ברקוביץ לקבל החלטה בהקדם האפשרי, שכן טיוטת ההסכם עליה הגיעו לסיכום צוותי המו"מ, מדברת על גוש של תשעה מנדטים - ההצעה תשתנה ככל שישתנה הרכב הגוש של סיעת התעוררות", אמרו גורמים המעורבים בהסכם בין הצדדים.

תנועת התעוררות מסרה בתגובה: ״התעוררות עמדה ותעמוד בהתחייבויות שניתנו לחביליו. לשמחתנו הצלחנו להשיג לחביליו את מבוקשו בנוגע לחצי סגנות. השאלה כרגע היא האם חביליו מעוניין בבניית שיתוף פעולה. אנחנו ממשיכים במו״מ הכולל מול ליאון על מנת לשמור על ירושלים ולייצג נאמנה את הציבור הרחב שבחר בנו.״