הכפר סילוואן. צילום: אוהד צויגנברג

פרסום ראשון: עיריית ירושלים מתכננת לאשר היום (ב') מספר רחובות על שמם של רבנים יהודים יוצאי תימן בכפר התימנים בסילוואן שבמזרח העיר.

הרחובות "יזכו" לשמות חדשים זאת לזכר ולהנצחת כפר התימנים וההתיישבות היהודית שהיתה בסילוואן בראשית המאה הקודמת. על הצעת ההחלטה הזו חתום ראש העירייה, משה ליאון והיא תובא היום לאישור בוועדת השמות העירונית שברשותו.

שמות הרחובות המוצעים: הרב אברהם אלנדף, הרב יחיא יצחק הלוי, הרב שלום אלשיך הלוי והרב יוסף וסעדיה מדמוני. 

חבר המועצה, יהונתן יוסף שתומך בהצעה ויצביע בעד ההצעה מסר: "לא מדובר בצעד פרובוקטיבי אלא להיפך. מי שמדבר על חלוקת ירושלים ועל החזרת שטחים הוא המתסיס. יש כאן אמירה של ריבונות. חזרנו לכאן כדי להישאר. מעבר לכך בהחלט מדובר בכפר בו השטח נקנה במקור על ידי היהודים והרבנים התימנים שגרו שם בשעתו חיו חיי שכנות טובה עם הסביבה. ראוי להם להיות מונצחים שם. ברוך השם שאנחנו חוזרים להתגורר בכפר התימנים והשטח הולך וחוזר לבעליו החוקי. כל מי שמתגורר שם כיום עובד במערב העיר ומעדיף את הריבונות הישראלית על הריבונות של הרשות הפלסטינית".

"ההצעה רק תסיס ותלהיט את הרוחות"

מנגד חבר המועצה יוסי חביליו, מתנגד נחרצות ליוזמה: "מדובר במהלך שהוא בחזקת להכניס אצבע לעין של הערבים. האזור המדובר מאוכלס ברוב רובו בתושבים ערבים ואין שום סיבה לקרוא לרחובות שם על שמות רבנים. זה רק יתסיס וילהיט את הרוחות שלא לצורך".  

גם הוועדה המייעצת לועדת השמות העירונית יוצאת נגד היוזמה וקוראת לדחות את אישורה. הוועדה המייעצת טוענת בן השאר כי לא ראוי לקרוא לרחובות בסילוואן בשמות יהודיים של רבנים כשרובן המכריע מיושב בתושבים ערביים וכי הדבר יביא למתיחות מיותרת וממילא לא יהיה בשימוש התושבים במקום.

בנוסף לסילוואן, על פי הצעה נוספת, גם בראס אל עמוד ייקרא רחוב בשם עברי 'מצפה בחורים'. גם כאן הוועדה המקצועית המייעצת קוראת לדחות את היוזמה מהסיבה שמדובר ברחוב בו קיים בניין בודד ואין הצדקה שלא להמשיך לקרוא לרחוב בשם הקיים 'ראס כאבסה' .