נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין (צילום: shutterstock)

האם העבודות להקמת האנדרטה שנבנת לקראת ביקורו של נשיא רוסיה תוקפא? למרות שוועדת התכנון והבניה אישרה את הקמת האנדרטה לזכר קורבנות המצור על העיר לנינגרד, פניה שהוגשה על ידי חבר מועצת העירייה יובב צור (התעוררות), תיאלץ את העירייה להקפיא את העבודות. בחודש אוקטובר האחרון, עוררה בניתה סערה, לאחר שתושבים הופתעו לגלות כי גינת הכלבים בגן סאקר צפויה להיסגר

היוזמה לבנית האנדרטה יצאה לדרך לפני כשנה והיא נועדה להעלות את זכרם של ההורים במצור על לנינגרד, כיום סנט פטרבורג, במלחמת העולם השנייה, בו נהרגו 750 אלף איש. הוא נמשך מספטמבר 1941 ועד ינואר 1944 - 872 ימים. את המצור הטילו הכוחות הנאצים במהלך פלישתם לברית המועצות.

הדמית האנדרטה. (צילום: הקונגרס היהודי האירו-אסייתי EAJC)

ההתנגדות של צור מתבססת על סעיף 18 ז' בפקודת העיריות. צור טוען כי "בטרם אושרה הבקשה, העבודות בשח הגן כבר החלו, וזאת בכדי להכשיר את השטח לטובת בנייה האנדרטה אשר אושרה רק ב – 29.12.19. בעת הצגת האנדרטה בוועידת אמנות במרחב הציבורי, בה אושרה האנדרטה לראשונה, כלל לא צוין כי האנדרטה תמוקם בגינת הכלבים הקיימת, החלטה שמעוררת תרעומת בקרב תושבות ותושבים רבים שנפגעים ישירות מהמהלך״. 

גינת הכלבים בגן סאקר (צילום: mynet)

"העירייה נוהגת כאחרון העבריינים, ובוחרת לנהוג גם בדורסנות כלפי תושבות ותושבי העיר שנהנים יום-יום מהמרחב הציבורי בגן סאקר״. מציין חבר מועצת העיר יובב צור (התעוררות בירושלים) "כמו בסוגיות עירוניות קודמות, גם כאן העירייה פועלת ללא תכנית מסודרת, ובחוסר תום לב מול התושבים שקיבלו הבטחות שהופרו״.

יובב צור. צילום: שרון גבאי