המרצה והסטודנטית. ספין?

ביוני האחרון, במהלך הרצאה באוניברסיטה העברית, הסביר פרופ' דוד אנוך מהחוג למשפטים ולפילוסופיה את עמדתו בנושא הפלסטיני, כשהמסקנה שלו מההתנהלות הישראלית היתה ברורה. "לא להסכים לקחת חלק בעוול הזה", קרא אנוך לחיילי צה"ל. "מכתיבי המדיניות הם בעיניי פושעי מלחמה", הוסיף בראיון משלים.

פרופ' אנוך הוא כוכב השבועיים האחרונים. מיד כשהתפוצצה פרשיית המרצה והמדים הוא היה ראשון המגינים על חופש הביטוי. השבוע, רגע לפני שעלה על המטוס לקראת כנס חשוב בחו"ל, הוא מיהר להבהיר כי איבד את האמון בהנהלת האוניברסיטה העברית. הוא אף הוסיף וקבע שמחאת המדים היא עבירה פלילית.

אנוך שכח לציין שבעיניו עקרונות הדמוקרטיה צריכים להתקיים רק כאשר הם נוחים עבורו. "אני מסכים שלעיתים צריך להיות דמוקרטיים, אבל לא תמיד, בוודאי לא במדינת רשע. סוג הסרבנות שאנחנו מדברים עליו הוא חלק מרכזי בדמוקרטיה, בהקשר של כיבוש של מיליוני בני אדם שאינם נהנים מזכויות אדם בסיסיות. אני לא בטוח שמדינת ישראל אינה מדינת רשע", הסביר כבר ב־2003.

למעשה, לאורך שני עשורים אפשרה האוניברסיטה לאנוך לנצל את מעמדו כדי לפגוע בלגיטימיות של צה"ל בארץ ובעולם. כל ראשיה הסבירו בצדק שחופש הביטוי איננו נמדד בביטויים המצויים בקונצנזוס אלא דווקא באמירות המרתיחות את הדם. אנוך יודע היטב כי חופש הביטוי האקדמי בישראל הוא מוחלט. בעוד במקומות אחרים בעולם משעים מרצים שהכחישו שואה או סירבו לשוחח עם ישראלים, בישראל שבה, לדבריו, הדמוקרטיה שוקעת, איש מעולם לא חלם אפילו לנזוף בו על קריאתו לסרב פקודה.

אולי זה המקום להבהיר: דבריי לא נועדו לנקות את הנהלת האוניברסיטה מאשמה. כבר מתחילת הפרשייה חשבתי כי התנהלותה תמוהה והיסטרית. לא אהבתי את הסיכול הממוקד של המרצה קרולה הילפריך, כעסתי על מודעת התמיכה בחיילים, והובכתי מהראיון של נשיא האוניברסיטה, אשר כהן, שבו הודה כי כלל לא שוחח עם המרצה. אני גם לא שולל את הסברה כי כל הסיפור הוא ספין של 'אם תרצו'.

לטורים קודמים של בוחניק
 
סיפורו של האלמוני שצריך להדאיג אותנו
• למה ב'עברית' נותנים יום שבתון בחג המולד?

כל זה איננו הסיפור. בעיניי הבעיה הגדולה היא המוסר הכפול ודמעות התנין של מרצים דוגמת דוד אנוך, כאלה שזועקים על כך שנפגע חופש הביטוי באוניברסיטה בזמן שהם יוצאים אל רחבת הפורום וקוראים בערבית נגד ראשיה

וחמור מכול: מרצים שמתסיסים את האווירה באחד המקומות היחידים בירושלים שבהם מתרחש דו־קיום אמיתי.

בשבוע הבא תחל תקופת הבחינות ויתקבלו התוצאות של סקרי ההוראה העדכניים. בפעמים האחרונות אנוך גירד את תחתית הדירוג. במרבית המוסדות האקדמיים בישראל אולי היו שוקלים להיפרד ממרצה עם נתונים כאלה, אך ב'עברית' מאמינים ביכולות המחקר של אנוך, ששם הוא בנה לעצמו שם בארץ ובעולם

כעת, אולי במקום להתמקד בפגיעה המדומיינת לטעמי בחופש הביטוי האקדמי, הגיע הזמן שפרופ' אנוך יוכיח את עצמו גם כמי שמתעסק בתפקידו המקורי: ללמד