הנאשם מאג'ד עלייאן והנערה מרים פרץ ז״ל (צילומים: יואב דודקביץ׳, באדיבות המשפחה)

האם מאג'ד עלייאן היה מודע לקטינותה של מרים פרץ ז"ל? על השאלה הזו דנו השבוע בבית המשפט. בדיון שהתקיים ביקר אתמול (ד') סגן נשיא בית משפט השלום ביקר את הפרקליטות שביקשה להביא את אמה של מרים פרץ לעדות: "לא מביאים אמא במצב כזה להעיד כשיש עליו הסכמה".

מאג'ד עלייאן הודה במרבית עובדות כתב האישום שהוגש נגדו לפני כחודשיים. כעת, נותרה מחלוקת מרכזית אחת בתיק: עניין מודעותו של עלייאן לקטינותה של מרים פרץ ז"ל. מחלוקת זו עומדת בבסיס העבירה העיקרית בה מואשם עלייאן: הדחת קטינה לשימוש בסם.

סנגורו של עלייאן, עו"ד עבד דראושה, מתעקש על כך כי עלייאן לא היה מודע להיותה של פרץ קטינה, ואף כי פעל לבדוק ולברר את גילה טרם רכישת הסמים שהשניים צרכו יחד. עוד טוען עו"ד דראושה כי קיימות בתיק מספר עדויות של עדי תביעה שהעידו כי פרץ נראתה בגירה. בתוך כך, מציין עו"ד דראושה את עדויותיהם של שניים מחבריה של פרץ, את עדותו של פקיד הקבלה במלונית בה השניים שהו וצרכו סמים, ואף את עדותה של אמה של פרץ.

סנגורו של עלייאן ביקש להגיש עדויות אלה לבית המשפט מבלי לבקש להביא את העדים, בהם אמה של פרץ, לבית המשפט לצורך מתן עדות. אלא, שנציגת הפרקליטות בדיון ביקשה תחילה לזמן את אמה של פרץ לבית המשפט, יחד עם שני עדים נוספים, לצורך מתן עדות.

סגן נשיא בית משפט השלום, השופט ירון מינטקביץ, ביקר בקשה זו של הפרקליטות בחריפות ואמר: "אתם לא תעידו עדים כשיש הסכמה להגיש את החומר שלהם לבית המשפט, בטח ובטח שלא אמא במצב הזה. להביא אישה שאיבדה ילדה להעיד על תוכן כזה כשיש עליו הסכמה?"

בהמשך, חזרה בה נציגת הפרקליטות מהבקשה לזמן למתן עדות את אמה של פרץ, ונותרה עם בקשתה להעיד שני עדים אחרים. גם בסיום הדיון, חזר סגן הנשיא מינטקביץ על הביקורת ואמר: "בטח ובטח שאין צורך להביא אמא שאיבדה ילדה להעיד בבית משפט. לגרור אישה שאיבדה ילדה לבית משפט כשאין מחלוקת לתוכן העדות? גם אם הייתה מחלוקת לא הייתי עושה דבר כזה. לא עושים דבר כזה. חבל שהתביעה לא פועלת כך".