צילום: יריב כץ

״ברוך השם הילדים שלי גדלו בתורה טבעית ובריאה״, ענה שר החינוך הרב רפי פרץ כשנשאל מה היה קורה אם אחד מילדיו היה מגלה נטיה מינית שונה. הדברים, אותם אמר במסגרת ראיון שפורסם בסוף השבוע ב"ידיעות אחרונות", זכו לגינויים מכל קצוות הקשת הפוליטיים ובעיקר מצד שורה של ראשי ערים שאף הורו למנהלי החינוך בעירם להקדיש לנושא שעת חינוך. 

בין ראשי הערים שיצאו נגד האמירות: ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית גבעתיים רן קוניק , ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות חיים ביבס.  

מערכת mynet פנתה לעיריית ירושלים, הרשות המקומית עם מספר התלמידים הגבוה ביותר במערכת החינוך, עם השאלות הבאות: מהי תגובת העירייה לדבריו של שר החינוך והאם בכוונת העירייה להקדיש לנושא שעת חינוך בבתי הספר. בעיריית ירושלים סרבו להגיב. 

הראיון שעורר סערה (צילום: משה נחומוביץ)

חולדאי, שהורה לפתוח את הלימודים היום (ראשון) ב-15 דקות של פעילות חינוכית בנושא סובלנות, חיים משותפים, אמר כי "אי אפשר לעמוד מנגד מול דברי הבלע של שר החינוך של ילדי ישראל, החושב שיש לו הכשר מדאורייתא לגבי מה טבעי ומה נורמטיבי. אין ברירה אלא לנהל מאבק על הערכים והעקרונות שלנו כחברה דמוקרטית, בה האדם הוא הריבון ללמוד, לדעת ולהחליט מה טבעי ומה נורמטיבי״

שורה של גינויים

גם בתוך מערכת החינוך הגיבו לדבריו. מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד אמרה כי "מערכת החינוך שלנו מכילה מגוון רחב של עובדי הוראה ותלמידים, מדתות שונות, מגזרים שונים ואורחות חיים שונים. אנו דוחים כל אמירה מפלה ומפלגת. כארגון המייצג את עובדי ההוראה, נעמוד על המשמר שעובדי ההוראה והתלמידים לא יפגעו ושלא יחוו אפליה כלשהי. אנו נמשיך לחנך לערכי שוויון, הכלה, סובלנות וקבלת האחר".

תגובת ראש עיריית רמת גן

יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר: "חיה ותן לחיות. כל אדם צריך לחיות את חייו בהתאם למצפונו מבלי לפגוע בזולת ומבלי שמישהו יקבע לו כיצד לחיות את חייו. יש לגלות סבלנות כלפי כל אדם באשר הוא אדם".

יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית, ד"ר צבי פישל, תקף: "הרב פרץ הוא ממקימי המכינה הקדם צבאית עצם שביישוב נווה בעוטף עזה. עצם העשייה שלו בתחום החינוך, ובמיוחד כשר חינוך, חייבת להטריד כל אחד מאיתנו. עלינו הישראלים להישיר מבט מול מי שמשמש כשליח ציבור ורב ולומר לו בקול ברור - משפחה נורמטיבית מזמן חדלה להיות צורה אחת. כדמות ממלכתית אתה מתעקש להתעלם מהמחקר המדעי ולהמשיך להתבוסס בדעות קדומות שאינן רלוונטיות יותר למאה ה-21.
 
"נורמלי וטבעי הם מה שהחברה מגדירה, בדיוק כמו שמונוגמיה לא תמיד נתפשה בעינינו כדבר טבעי. הומוסקסואליות אינה הפרעה, אלא אחת ממגוון התכונות האנושיות, זו עובדה מדעית. אין קשר בין הומוסקסואליות לאופן שבו האדם גדל ואין לאיש מאיתנו היכולת להשפיע על זהות או אוריינטציה מינית. ניסיון שכזה יכול להוביל רק לחנק הנטייה הטבעית ולחיים בסוד ושקר שעלולים להוביל לדיכאון, חרדה ואף חלילה לאובדנות".

בעיריית ירושלים בחרו שלא להגיב לכתבה