משה ליאון. צילום: רפי פרלשטיין

משה ליאון מחפש את המילים: ראש עיריית ירושלים פרסם לאחרונה קול קורא למשרה חדשה - כותב נאומים ותוכן שישמש מעין יועץ חיצוני. השכר? 700 שקל לנאום, ללא מע"מ.

על פי המסמך, שפורסם בימים האחרונים, העירייה תהיה רשאית לערוך "חקירות ובדיקות" על עברם של המתמודדים ועליהם להיות בקיאים בין היתר בנושאים כמו מגזרים בירושלים, מורשת ישראל ונשים. עוד בדרישות התפקיד: ידע בתחבורה ותשתיות, היסטוריה וקידום עסקים. מדובר בהליך פטור ממכרז שנכלל תחת ההגדרה "יחסי אמון מיוחדים". 
במסגרת ההליך מבקשת העירייה לאתר מועמדים שיכללו במאגר יועצי וכותבי תוכן למשך שלוש שנים. המועמד חייב להיות בעל ניסיון של שנתיים לפחות בכתיבת טקסטים מקצועיים.

בכיכר ספרא הוסיפו סעיף חריג בדבר זכותם לחקור את עברו של המועמד. "העירייה שומרת לעצמה את הזכות לערוך חקירות ובדיקות לפי ראות עיניה על אודות המבקשים", נכתב. "בהגשת הבקשה (אנו) רואים את המבקש כמי שהסכים מרצונו הטוב והחופשי לעריכת בדיקות וחקירות כאמור". 

ועכשיו לחלק המעניין - כמה יקבל אותו כותב נאומים מוכשר? נראה כי העירייה מוכנה להכניס את היד עמוק לכיס עבור נאום טוב ולשלם 700 שקל, בתוספת מע"מ, עבור כל נאום, ו־300 שקל בתוספת מע"מ עבור "דברי חוברת".

מעיריית ירושלים נמסר: "ראש עיריית ירושלים, בירת ישראל, נושא באחת מהמשרות הלאומיות והייצוגיות, הכלולה בסגל א' של המדינה. משכך, המחויבות של ראש העיר בטקסים לאומיים, ממלכתיים, מדיניים וגם מקומיים, היא משמעותית ורחבה. לכן, מעת לעת נעזרת לשכת ראש העירייה ומערך הדוברות וההסברה בכותב נאומים.  הדבר נעשה על-פי  הליך מקובל של מאגר יועצים. המחיר הנקוב הוא מחיר מקסימלי לנאום. התהליך יושלם בשבוע הבא, עת תיפתח תיבת ההגשה וירשם פרוטוקול כנדרש".