נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין (צילום: shutterstock)

נקודת מתיחות חדשה בין ירושלים למוסקבה, שבועות ספורים לפני ביקורו המתוכנן של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. אחד מפרויקטי התשתית המרכזיים המתוכננים בבירה מעורר מחלוקת עזה בין המדינות: לצורך בניית נתיב לרכבת הקלה, שאמורה לעבור בקרבת בית החולים הדסה עין כרם, נדרש לפנות את פני הקרקע בסמוך לכנסייה הרוסית, שיוצאת בהתנגדות חריפה למיזם.

אחרי הגבלת טיסות חיל האוויר בסוריה ופרשת נעמה יששכר, יוצאת הכנסייה הרוסית בהתנגדות חריפה לתוכנית הבנייה שיזמו משרד התחבורה ועיריית ירושלים בצומת אורה. מדובר באחד מפרויקטי התשתית המרכזיים המתוכננים לשנים הבאות, בעלות של מאות מיליוני שקלים. הוא נועד להוריד את הצומת המרכזי אל מתחת לפני הקרקע, באמצעות שתי מנהרות באורך כולל של קילומטר וחצי, במטרה לפנות את פני הקרקע לתנועת הרכבת הקלה אל בית החולים הדסה עין כרם, שכבר נמצאת בבנייה וצפויה להיחנך ב־2022. ללא בניית המנהרות יעכבו תנועת הרכבות וכלי הרכב זו את זו, ותיפגע תנועת האמבולנסים אל בית החולים העמוס וממנו.

הכנסיה הרוסית ירושלים, קתדרלת מריה מגדלנה (צילום: shutterstock)

התוכנית הופקדה להתנגדויות בינואר האחרון, ובימים הקרובים צפויה הוועדה המחוזית לבנייה בירושלים להתכנס כדי לאשר אותה. בשבוע שעבר הגישה לוועדה המשלחת הדתית הרוסית התנגדות חריפה לפרויקט, שמתוכנן להיבנות בקרבת אחד הסמלים המוכרים של ירושלים, הכנסייה של מנזר הנשים הרוסי בעין כרם, עם הצריחים שכיפותיהם מצופות זהב.

במכתב ההתנגדות הביעה המשלחת הרוסית חשש שהעבודות המתוכננות יפגעו בגישה אל המנזר והכנסייה, ובאתר ההיסטורי העתיק עצמו. אנשי הדת הרוסים חוששים ממפגעי רעש שיקשו על הנזירות בתפילותיהן ויגזלו משטחי המקום. "אף שהמנזר ממוקם במרחק 130 מטר מגבול התוכנית, לא הומצאה לכנסייה כל הודעה על התוכנית ונודע לה אודותיה לפני ימים ספורים בלבד", כתבו בשם המשלחת הרוסית עורכי הדין ויאצ'סלב (סלבה) רודנקו ואלכס גפני.

הקו הכחול במרכז העיר | הדמיה: צוות תוכנית אב לתחבורה

המנזר בעין כרם הוקם עוד במאה ה־19, אך הכנסייה שלו נותרה לא גמורה במשך עשרות שנים. רק בעשור הקודם, במימון ממשלת רוסיה, הושלמו הצריחים שלה וצופו זהב, כחלק מחידוש פעילות הכנסייה הרוסית בישראל.

המשלחת הדתית הרוסית נשלטת בידי הפטריארך ממוסקבה, שפועל בתיאום עם השלטון הרוסי. פוטין מגלה כבר זמן רב מעורבות בפעילות הכנסייה בישראל. ב־2006 קידם את החזרת "חצר סרגיי" במרכז ירושלים לשליטה רוסית, ואף ביקר במקום, שעד 1967 היה בשליטת ברית־המועצות. אף על פי שחלק מהמתחם הועבר לשליטת מוסקבה ב־2008, נדרש אולטימטום רוסי לרה”מ נתניהו כדי להשלים את פינוי משרד החקלאות מהמתחם כתנאי לביקורו במוסקבה, והמשרד פונה בהתראה של יום.