הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ

רופא בכיר בהדסה טוען כי התריע על מכונה מסכנת חיים – וכעת לא יכול לחזור לעבודה במחלקה שלו: ד"ר אלי לוי הגיש השבוע כתב תביעה לבית הדין לענייני עבודה בירושלים בדרישה להחזירו לעבודה במחלקה בה עבד.

תחילת הפרשה ב-2017, אז הגיש ד"ר לוי, מנתח לב חזה בכיר מבית החולים בעין כרם,  תלונה למשרד הבריאות והנהלת בית החולים לאחר שלטענתו מכונת לב ריאה מסוג CLOSED SYSTEM שהוכנה לשימוש במחלקה הינה מסכנת חיים.

במסגרת הליך משפטי שפתח ד"ר לוי הוא מציין כי המכונה המדוברת הוכנסה לשימוש לאחר שמנהל המחלקה דאז פרופ' עוז שפירא יחד עם רופא אחר במחלקה, חיברו מאמר שבו הם טענו שמכונת לב הבריאה תקינה. בעקבות מכתב התלונה שהגיש לוי למשרד הבריאות זה אסר על שימושה בארץ.

"אירועים אלו גרמו ליחסי עבודה לא תקינים", נכתב בכתב התביעה שהגיש השבוע ד"ר לוי נגד בית החולים הדסה, בו הוא מציין כי החליט לעזוב את המחלקה למספר חודשים "עד לסיום כהונתו של עוז שפירא וזאת על מנת למנוע סכסוכים", לטענתו, בקשתו התקבלה והוא עבר לעבוד במחלקת כלי דם.

בהמשך, כך נכתב, עם מינויו של פרופ' אלדד ארז לניהול מחלקת לב חזה, הגיש ד"ר לוי בקשה לחזור לפעילות במחלקה. "פרופ' ארז הסכים לבקשה ונקבע התאריך ה-1 בדצמבר 2019 לשוב המבקש לתפקידו".

אלא שעל פי כתב התביעה נטען כי "כהכנה לשובו נפגש המבקש עם פרופ' ארז, בשיחה אמר לו כי כותבי המאמר ממליצים לו שלא לקבלו למשרה ופרופ' ארז קיבל דעתם".

בקשתו של ד"ר לוי לחזור לתפקידו במחלקה הסתיימה במכתב שימוע בטענה כי ישנן טענות על אי התאמה וחוסר שביעות רצון בנוגע אליו. לבסוף, לטענת ד"ר לוי, הציעה הנהלת בית החולים לשבצו במחלקה לרפואה דחופה או מחלקת המיון. "המבקש סירב כי הוא רוצה וזכאי לעבודה במקצועו כמנתח לב", נכתב בכתב התביעה.

מהדסה נמסר: "מדובר במקרה של רופא ותיק בהדסה שלא מצא מקומו במחלקת האם שלו וגם לא במחלקה חלופית. הרופא עמד לפני הליך שימוע בו לא התקבלו טענותיו, ולכן פנה לבית הדין לעבודה. הדסה תגיב לטענותיו של הרופא בפני בית הדין ולא על גבי המדיה".