תור במוסד ממשלתי. ניפגש בעוד כמה שנים | צילום: גיל לרנר
תארו לכם לחכות בתור שש שנים. נשמע לכם הזוי. כנסו לאפליקציה של משרד הפנים ונסו להזמין תור באמצעות אפליקציית השירותים הדיגיטלית VISIT MY. תראו שאפילו בינואר 2025 אין לכם מקום.

כך, תושב בית חנינא שסייע לאשתו לחדש את תעודת הזהות נכנס לאתר כדי לקבוע תור והתוצאות הבלתי סבירות הדהימו אותו.

"לא הצלחתי לקבוע תור, לא לעוד כמה חודשים וגם לא לעוד כמה שנים. יש שם חלון עם הודעה שאומרת שאין תאריכים פנויים אז התייאשתי, הפסקתי לנסות. תוסיפו לזה את התורים המייאשים שיש בכניסה למשרד הפנים בוואדי אל־ג'וז. בסניף הזה יש שירותים מסוימים שתושבי מזרח ירושלים יכולים לקבל רק שם".

תשכחו מהטיסה

זו אינה הפעם הראשונה שהתושב נתקל בהמתנה ארוכה ובלתי סבירה לקבלת שירותים. בקיץ שעבר ביקש להנפיק תעודת מעבר, שמקבילה לדרכון, עבור בנו הפעוט לקראת חופשה בחו"ל שתכנן לטוס אליה עם אשתו וילדיו. התור הראשון והקרוב לביצוע פעולה זו נקבע עבורו לחצי שנה קדימה.

"תכננו לטוס יחד כל המשפחה ורצינו לקחת גם את הילד שלנו בן השנה. נכנסתי לקבוע תור כדי להנפיק לו תעודת מעבר, דרכון ביומטרי, ולא היה שום תאריך פנוי. התור הכי קרוב היה לעוד חצי שנה, שזה בכלל לא רלוונטי כי רצינו לטוס לפני כן. בסוף מה שקרה זה שעירבתי מישהו שאני מכיר והוא סידר לי את הבעיה כדי שלא נפספס את הטיול. ובנוסף לזה, ההמתנה הזאת עלתה לי כסף כי מחירי חבילת הנופש וכרטיסי הטיסה בחודשי הקיץ עולים ונאלצתי לשלם מחירים גבוהים יותר בגלל הדחייה הזאת. זה עניין של כמה אלפי דולרים יותר".  

האפליקציה. הגענו לינואר 2025

זמני ההמתנה הארוכים גורמים לתושבים רבים לוותר לעיתים על השירותים שהם מבקשים לקבל אם הם אינם הכרחיים עבורם. אחרים מגיעים פיזית בשעות הבוקר עם פתיחת שערי משרד הפנים בשכונת ואדי אל־ג'וז כדי לנסות את מזלם, אך ברוב המקרים הם מבזבזים זמן רב בהמתנה ולא מקבלים את השירות המיוחל.

"בשביל לעשות פעולה שקשורה בתעודת זהות או תעודת מעבר צריך לוותר על יום עבודה ולבלות שעות בתורים. יש אנשים שממתינים ובסוף שבים על עקבותיהם כי אומרים להם במשרד הפנים: 'לא קבעת תור', אבל הבעיה היא שגם תור אי אפשר לקבוע כי פשוט אין תאריכים פנויים", סיכם האזרח.

ממשרד הפנים נמסר: "ראשית, בכל שבוע נפתחים תורים במזרח ירושלים ולכן הטענה תמוהה. שנית, כפי שמפורסם גם באתר ובמקומות נוספים, יש רשימה של שירותים, לרבות חידוש תעודת מעבר, שניתן לבצע בכל הלשכות הארץ ולא רק במזרח ירושלים. מדובר בהקלה שנכנסה לתוקף לפני כשנה ומרבית תושבי מזרח ירושלים מודעים לה ולכן גם פונים ללשכות אחרות".