ליאון לאחר הזכייה. הזמן לדאוג לאנשים מסביבו. צילום: אלכס קולומויסקי

1. המטרה: הסיעות הפלוראליסטיות. ביום שלישי הקרוב תחל באופן רשמי כהונתו של משה ליאון, בטקס חילופי ראש העירייה שיתקיים באולם מליאת המועצה בכיכר ספרא. ליאון ייכנס אמנם לתפקידו, אבל לפניו עוד ימים ארוכים של משא ומתן עם שותפיו הקואליציוניים. מסגרת הזמן: ישיבת המועצה הראשונה שתתכנס בעוד שלושה שבועות. בישיבה זו הוא יצטרך להציג את חלוקת התיקים, מינויי הסגנים ושורה של מינויים מקצועיים

ראש העירייה הנכנס לא רוצה קואליציה עם נוכחות חרדית בלבד, ולכן עושה הכל על מנת שהסיעות הפלורליסטיות יהיו חלק. בשבוע שעבר דווחנו על הפיצוץ בשיחות המשא ומתן בין עופר ברקוביץ' לליאון על רקע חילוקי דעות על קווי היסוד לטענת יו"ר 'התעוררות', וחבילת דרישות גבוהה מדי לטענת ליאון. כעת, בסביבתו של ראש העירייה הנבחר מדווחים כי בימים האחרונים חלה פריצת דרך במגעים בין הצדדים. הדרישה המרכזית של ברקוביץ' – סגנות מלאה עבורו ועבור עינב בר־כהן, וסגנות נוספת ברוטציה עבור יוסי חביליו אליו הוא מחויב בהסכם שנחתם ערב הבחירות.

2. הבלדה על יוסי ועופר. עד כמה ברקוביץ' יילחם כדי שחביליו ישמש כסגן ראש העירייה במהלך חצי קדנציה? בימים האחרונים השניים נועדו ממושכות, במהלך הפגישה הודיע ברקוביץ' לחביליו כי קיים סיכוי שלא יוכל לעמוד בהתחייבותו כלפיו. חביליו מצידו אומר בתגובה "אכן נפגשתי עם ברקוביץ' ואנחנו מתואמים. אני מקווה שיבשילו התנאים והוא  יהיה חלק מהקואליציה על מנת שאני אוכל להשפיע מבפנים. אני בטוח שעופר יקיים את ההסכם שחתם עמי". האם השניים לא מתואמים? חביליו נפגש בתחילת השבוע עם ליאון, ובדק אצלו אפשרות לפיה יחבור יחבור לקואליציה העירונית באופן עצמאי.

ברקוביץ' וחביליו. צילום: יואב דודקביץ'

גורמים בכירים בסביבתו של ברקוביץ' מסרו: "אנחנו מוכנים להושיט יד לשותפות, רק בתנאי שזו תהיה שותפות משמעותית שתאפשר לנו להשפיע ולשמור על ירושלים של כולם".

3. קשר חסון. גם חברת המועצה פלר חסן־נחום, שנותרה לבד אחרי חבירתו של יהודה בן יוסף לברקוביץ,' צפויה להיות חלק מהקואליציה הבאה של ליאון. ל"ידיעות ירושלים" נודע כי ליאון נועד גם איתה בימים האחרונים וקרא אף לה להצטרף. בין השניים שוררת מערכת יחסים טובה מאז ומתמיד ולפי הערכות היא צפויה להתמקד בקשרי החוץ של העירייה ולשמש כמעין שרת החוץ מטעמו של ראש העירייה הנכנס. במידה ו'התעוררות' תלך לעת עתה לאופוזיציה היא צפויה לשמש כסגנית ראש העירייה ברוטציה, אך במידה וברקוביץ' ייכנס בסופו של דבר לקואליציה, חסן־נחום תשמש כמשנה לראש העירייה ללא שכר.

פלר חסן נחום. צילום: יואב דודקביץ

בימים האחרונים נפגשה חסן־נחום עם לורה ורטון, יו"ר סיעת מרצ המקומית, ולפי הדיווחים למרבה ההפתעה ורטון נמצאת אף היא במגעים עם ליאון. "בתחילת הקדנציה החולפת ישבתי עם ליאון בוועדת הביקורת ושיתפנו פעולה רבות. אני אמנם לא חיה בשלום עם שותפיו אבל באופן אישי מעריכה אותו מאוד, ולא פוסלת הצטרפות לקואליציה אם תיווצר היתכנות לכך. אין סיכוים גבוהים שאצליח להיכנס לקואליציה שכזאת, אבל זה על השולחן", אומרת ורטון.

4. אריה זועם. על פניו נראה שסיעות הציונות הדתית הן הדאגה האחרונה של ליאון אך בימים האחרונים נשמעות זמירות של כעס מכיוונו של חבר המועצה אריה קינג, שזועם על החלטת ליאון כי חגית משה תכהן כסגנית ראש העירייה במחצית הראשונה של הקדנציה, בעוד עליו יהיה לחכות שנתיים וחצי. "קינג אינו אדם של אגו, אבל מכעיס שליאון החליט לתעדף את חגית משה והתקשה להציג הסבר הגיוני לכך. אנחנו תמכנו בו ראשונים, הבאנו לו את מספר הקולות הגבוה ביותר וכן  והפעילים שלנו חרשו עבורו את ירושלים", הסביר אחד ממקורביו של קינג.

אריה קינג. צילום: רפי קוץ

חגית משה מבחינתה עומדת על כך שהיא זו שתכהן במחצית הראשונה של הקדנציה ומסרה בתגובה: "אני מאמינה שליאון יעמוד בהתחייבויותיו כלפינו". משה צפויה להחזיק בתיק החינוך, בעוד חבר סיעתה יהודה פרוידיגר יחזיק ככל הנראה בתיק הנוער.

5. מאבק חינוכי. חשבתם שעם הסיעות החרדיות שהביאו אותו לניצחון יסגור ליאון את הקצוות עוד לפני כולם? מתברר שהמלאכה עוד מרובה וגם עכשיו עדיין נמשך קרב האיתנים בין דגל התורה לש"ס לגבי זהותו של מחזיק תיק החינוך החרדי בקדנציה הבאה. בש"ס מתעקשים להחזיק בתיק לחמש שנים נוספות, וב'דגל התורה' שהחזיקו בתיק לאורך שנים ארוכות, אומרים כי לאור העובדה שרוב מערכת החינוך החרדית בירושלים הינה אשכנזית, זה אך טבעי שהתיק ישוב למקומו הטבעי.

בניסיון לפתור את המשבר, נועד בתחילת השבוע שר הפנים  אריה דרעי עם ראשי דגל התורה בעיר, יחד עם הרב ברוך סולבייציק, רבה של דגל התורה בירושלים. הצעת פשרה שמוסכמת על שני הצדדים, נבחנת משפטית ומתפרסמת כאן לראשונה. על פי ההצעה, תיק החינוך החרדי יפוצל, והמחלקות השונות בו יחולקו באופן שוויוני בין ש"ס ודגל התורה. "סביר להניח שעד שבת כבר תימצא הנוסחה שתהיה מקובלת על כל הצדדים", אומר גורם המצוי בפרטים. לדבריו, "אם 'דגל התורה' תנצח בסוף ותחזיק בתיק, ש"ס תקבל פיצוי נאה. אם יקרה הפוך וש"ס תמשיך לחמש שנים נוספות, דגל התורה' תקבל חבילת תפקידים נוספת כפיצוי".

6. לא לבנות על הבנייה. המפסידה הגדולה של מערכת הבחירות בעיר היא ללא ספק אגודת ישראל, וכעת מתלבטים שם האם להצטרף לקואליציית ליאון, או שמה עדיף כבר להישאר בחוץ. ראש העירייה הנכנס לא שוכח את חבירתה של אגודת ישראל לברקוביץ', ולכן העביר מסרים לסיעה החסידית שלא תבנה על תיק תכנון ובנייה שיועד בתחילת הדרך ליוסי דייטש. מי שצפוי להחזיק בתיק הוא אליעזר ראוכברגר, יו"ר סיעת דגל התורה המקומית.

דייטש. צילום: יואב דודקביץ'

לעת עתה שורר נתק בין ליאון לאגודת ישראל. סגן השר ליצמן מכוון את הסיעה לאופוזיציה אך חלקים נרחבים במפלגה דוחפים לקואליצייה העירונית בכל מחיר. ההצעה האחרונה: סגנות לדייטש ותיק זוטר כמו שפ"ע או רווחה. בכיר ב'אגודת ישראל' אומר בשיחה עם מיינט ו"ידיעות ירושלים": "על פניו סביר להניח שנהיה חלק מהקואליציה למרות ההצעה המעליבה, מכיוון שבאופוזיציה אין לנו מה לחפש. אבל ליאון צריך להבין דבר אחד, לא ניתן יד לקואליציה בה עסקני ש"ס ודגל התורה מנהלים את לשכת ראש העירייה ועוברים על כל כללי המנהל תקין. בלשכת דייטש סירבו להתייחס למגעים עם ליאו.