נשות הכותל בשבוע שעבר. צילום: אלכס קולומויסקי

שבוע אחרי המהומות הקשות ברחבת הכותל - והקהילה הקונסרבטיבית וארגון נשות הכותל מתקשים להתאושש: ראשי הקונסרבטיבים משחזרים את הרגעים הקשים, באים בטענות למשטרה ולנבחרי הציבור, ששותקים, ומבטיחים: "לא ניכנע לאלימות".

"מחזה מפחיד"

העימותים האלימים פרצו ביום שישי האחרון ברחבת הכותל בין אלפי מתפללים חרדים לפעילות נשות הכותל ופעילים קונסרבטיבים, שנאלצו להתפנות בליווי משטרתי לפני שסיימו להתפלל. זו אינה הפעם הראשונה שמתפללים חרדים מתפרעים בעת התפילה הקבועה של נשות הכותל, אך הפעם היה מדובר ב"מחזה מבהיל ומפחיד במיוחד", לדברי נוכחים במקום

העימותים היו שוב על רקע התפילה המיוחדת שארגנו פעילות נשות הכותל לציון 30 להיווסדן. לאחר ההודעה על התפילה המתוכננת ארגנו אנשי תנועת הימין הדתי 'חזון' תפילה נגדית. מנהיגה הרוחני של מפלגת דגל התורה, הרב חיים קנייבסקי, הצטרף למאבק והורה להוציא אלפי צעירות חרדיות תלמידות הסמינרים בריכוזים החרדיים לתפילה בכותל מול נשות הכותל. התוצאה היתה בלגן אחד גדול ואלים.

גשם של יריקות

בין המותקפים היה גם מנכ"ל התנועה המסורתית יזהר הס, שספג דחיפות ואלימות פיזית ומילולית, צעקו לעברו קללות ולקחו את כיפתו. מאבטחים במקום ניסו ליצור חיץ בינו לבין המתפללים. בהמשך נעצר צעיר בן 20 בחשד לנסיון תקיפת שוטר.

"אני מגיע לכותל מדי ראש חודש כבר כמעט עשר שנים", סיפר השבוע הס. "חשוב לי להגיע לשם, לעמוד לצד אחיותיי, נשות הכותל. בדרך כלל אנחנו הגברים שמגיעים לתמוך עומדים ברחבה הציבורית, מאחורי עזרת הנשים. ועל פי רוב מתפתחים שם שיחות או ויכוחים עם חרדים שמגיעים למחות. לפעמים הדברים מתלהטים, בדרך כלל אלה ויכוחים נוקבים, אך לשם שמיים. במשך השנים התפתחו גם יחסי ידידות מסוימים בין הניצים".

"הפעם הסיפור שונה", ממשיך הס. "הוא לא היה דומה לשום אירוע שהתרחש בעבר". "ראשית במספרים - אלפי תלמידות סמינרים חרדיים, שהובאו לשם באוטובוסים מאורגנים. הנערות הובאו כדי להתנכל לנשות הכותל ולא לאפשר להן להתפלל. הן הציקו, דחקו, דחפו, צבטו. רבות מהן גם ירקו. והקללות שליוו את המעשים, ניבולי הפה. קשה לי לחשוב איך המורות של הנערות הללו שבו לביתן באותו יום והסתכלו במראה. באותה עת ברחבה הציבורית של הכותל השתוללה אלימות נוראה.

"היו שם אלפי חרדים צעירים משולהבים, שרבותיהם הורו להם להפסיק את הלימוד ולהגיע לכותל כדי לעשות בנו שפטים. הם הקיפו אותנו במעגל, בצרחות, קללות, ניבולי פה, ודי מהר עברו ממילים למעשים. מהמעגל הקרוב מתחילות להישלח ידיים. יד אחת מושכת לך בטלית, מכיוון אחר יד נשלחת לכיפה. יד מאחור תופסת בקצה אחר של הטלית, שכבר נגררת על הרצפה. הכיפה שלי נרמסה ונעלמה לה, כשכל העת אתה חוטף בעיטות קטנות ומדויקות לרגליים. וגשם של יריקות. חלק מהיריקות מדויקות ממש. הפנים כבר רטובות לגמרי. בהתחלה אתה מנסה להתעלם, אבל מרגיש כל יריקה. באף, על העיניים".

"איפה נתניהו?"

בשלב הזה עובר הס לעמדת ההתקפה - שם הוא מפנה את האצבע לעבר לא מעט אשמים לטענתו. "אני מנסה לתאר לעצמי מה היה קורה אם אירוע כזה היה מתרחש במקום אחר בעולם או אם פורעים פלסטינים היו מעוללים כך ליהודים בכותל", הוא מוחה. "ראש הממשלה, בתוך רבע שעה מהאירוע, כבר היה מצייץ ברשתות החברתיות ומבטיח שינחה, שיעשה, שלא יעלה על הדת שיהודים לא יוכלו להתפלל. אתה שמעת ממנו משהו? גם אני לא. איש משרי הממשלה לא הוציא הודעת גינוי נגד האלימות ביום שישי". 

הס מאשים גם את המשטרה בניסיון לרצות את החרדים, לדבריו. "המחדל הגדול הוא בלי ספק שלהם", הוא אומר. "מחוז ירושלים כשל, מרחב דוד לא נערך כראוי. ייתכן אפילו, ואני אומר זאת בזהירות, שהם בחרו מראש לעמוד מנגד, לא להתערב, לא להגן. לא לעשות את מה שבית המשפט הורה להם במפורש לעשות - להבטיח שנשות הכותל יוכלו לממש את זכותן לחופש פולחן, להתפלל

"המשטרה מתנהלת בחודשים האחרונים ללא מפכ"ל. אני מקווה שאני טועה בעניין הזה, אבל יש לי תחושה שממלא מקום המפכ"ל, שנושא את עיניו למשרה הרמה, נזהר מאוד מהדרגים הפוליטיים הממונים והדבר האחרון שהוא רוצה הוא שהפוליטיקאים החרדים יסמנו אותו כמי שהגן על נשות הכותל

"אינני יכול להסביר גם את ההתבטאות של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שידע לצטט בדייקנות את הודעת המשטרה ואמר בפתח ישיבת הממשלה 'שהמשטרה הודיעה על ההתגרות של נשות הכותל וצריך להעיף אותן משם'. 

"מליצמן אין לי ציפיות, מהמשטרה כן. התיאום הזה נראה לי תמוה".

בנשות הכותל טענו השבוע כי המשטרה הודיעה לארגון יממה לפני התפילה שהיא מארגנת מתחם סגור ומופרד שימוקם מתחת למעלה המוגרבים. לדברי הארגון, העיקרון של מתחם מופרד שימנע את החיכוך המיותר היה מוסכם על הפעילות והפעילים של הארגון, אך הם התנגדו בכל תוקף למיקום, בשל העובדה שהמתחם שייעדה עבורם המשטרה ממוקם בירכתי עזרת הנשים, רחוק יחסית מהכותל עצמו. בארגון מספרים כי הם הציעו חלופות, אך במשטרה ניתקו מגע שעות לפני האירוע.

המשטרה מאבטחת את הכותל. צילום: אלכס קולומויסקי

בארגון זעמו גם על ההודעה ששיגרה המשטרה בתום התפילה, שלפיה "נשות הכותל הגיעו לעשות פרובוקציה". לדברי בכירה בנשות הכותל, "זו דוגמה קלאסית ממש של 'האשמת הקורבן'. 30 שנה אנחנו מגיעות כל ראש חודש, חורף וקיץ. המשטרה ידעה ויודעת על כל התאריכים מראש. תפקידה להגן על חופש הפולחן, גם בית המשפט קבע כך, מפורשות, ובסוף אנחנו אשמות?"

בארגון נשות הכותל ובארגוני הרפורמים והקונסרבטיבים מתכוונים לדרוש מהמשטרה שינוי של תפיסת האבטחה במקום בכל ראש חודש. לדברי ראשי הארגונים, "הקונספציה קרסה. תפקידה של המשטרה לספק ביטחון, תפקידה של המשטרה להבטיח את חופש הפולחן בכותל. אם לא יעשו כן, אנחנו ניפגש שוב בבית משפט".

"שנים רבות אני מגיעה לתפילת ראש חודש בכותל, וזו היתה החוויה הכי קשה שלי אי פעם בכותל המערבי, וחוויתי לא מעט", סיכמה יוכי רפפורט, מנהלת תחום החינוך ב'נשות הכותל' ומי שצפויה להיכנס בחודש הבא לתפקיד מנכ"לית הארגון. "נשים מבוגרות ממני נרמסו ונדחפו באלימות בידי נערות צעירות שהאשימו אותנו בדברים קשים ודיברו בצורה לא מכובדת, ואני מתנסחת בעדינות. ראיתי את ראש מערך האבטחה של הקרן למורשת הכותל צופה מן הצד ולא עושה דבר. זו שערורייה שאין לתאר".

רפפורט מוסיפה: "תפקיד המשטרה לשמור על הסדר הציבורי, וכאן היא התנערה מאחריות, וגרוע מכך - האשימה את הקורבן. כל אזרח במדינת ישראל צריך להתקומם על כך שהמשטרה נותנת יד לבריונות. היא צריכה לעשות בדק בית ולברר כיצד קרה שהכוח התערב מעט מדי ומאוחר מדי. אנחנו דורשות חקירה מעמיקה. ועכשיו מבחינתנו מה שחשוב הוא שבעקבות מה שקרה מתווה הכותל ישוב לסדר היום. לא משנה איזו ממשלה תקום, ימין או שמאל, מתווה הכותל צריך לשוב לסדר היום כי זה הדבר הנכון".

ביקשנו את תגובות המשטרה ורב הכותל אולם היא טרם נמסרה.