גבריאל לביא. צילום: באדיבות המשפחה

אחרי שנפצע אנוש בפיגוע דקירה סמוך לשער שכם ביום שישי האחרון, גבריאל לביא שנדקר עשרות פעמים מדבר בפעם הראשונה ומספר לבני משפחתו כי הוא זוכר את פניו של המחבל ואת העימות איתו.

בשלושת הימים האחרונים השתפר מצבו של גבריאל המטופל בביה"ח שערי צדק ואשתו נילי מספרת כי הצליחה לתקשר עמו ולשמוע ממנו כמה משפטים ספורים שבהם סיפר לה על הפיגוע. "לא פחדתי מהמחבל", סיפר לה גבריאל, "הרגשתי שהשם שומר עליי. בהתחלה כן ניסיתי להתעמת עם המחבל אבל אחר כך אמרתי לעצמי מה אני עושה".

אשתו הוסיפה: "הוא לא היה חמוש באמצעי הגנה כלשהו בזמן שהמחבל הסתער עליו. היו עליו ספרי תורה והוא רק אמר שמע ישראל. באותו היום הוא חזר מתפילה בכותל אחרי שבוע שלא היה בבית. אנחנו מתפללים לשלומו". 

זירת הפיגוע בשער שכם. צילום דוברות מד"א

לדברי אשתו נילי, אתמול (ד') עבר גבריאל ניתוח של 6 שעות בכף ידו כתוצאה מהדקירה וכי מחכה לו שיקום ממושך. מוקדם יותר השבוע נמסר מביה"ח שערי צדק כי חל שיפור נוסף במצבו של גבריאל וכי הוא נושם בכוחות עצמו. כמו כן, הועבר מהיחידה לטיפול נמרץ למחלקה רגילה.

הפיגוע ארע ביום ששי האחרון בעיר העתיקה בירושלים. המחבל דקר את גבריאל סמוך לשער שכם והמשיך במסע הדקירות שבמהלכו פצע את מאיר נחומברג בן 16 באורח בינוני. המחבל, בן 19 מכפר באזור רמאללה חוסל על ידי שוטרים ביריות.  

ולצד ההתמודדות עם השלכות הפיגוע של בעלה, מספרת נילי לביא על תקרית בלתי נעימה שחוותה השבוע במסגרת קמפיין גיוס כספים שיזמו גורמים שאותם לא הכירה. "התקשר אליי אדם מסוים ביוזמתו ואמר לי שרוצים לסייע לנו לעשות קמפיין לגיוס תרומות של 100 אלף שקלים. היוזמה לא באה ממני, אבל כשהוא פנה הסכמתי והבנתי שהוא בעצם סוג של איש קשר לעמותה כלשהי שמתעסקת בזה". 

הקמפיין בינתיים עלה לרשת ואז התחילו הבעיות. "הם הציגו אותנו כרעבים ללחם, כמי שמתחננים לקבל כסף וזה בייש אותנו מאוד. אני לא נגד הקמפיין, עובדה שהסכמתי כי אני לא עובדת ובעלי עכשיו בבית חולים. אבל תמיד הסתפקנו במועט והסתדרנו איכשהו עם המשכורת שהביא גבריאל והיו לו שני מקורות הכנסה. אבל להציג אותנו כמסכנים? יש גבול.

"בנוסף לזה גם הראו גם העלו תמונה של הילדה שלי בת 17 מבלי לטשטש את פניה למרות שביקשתי וגם עשו פוטושופ שהיא בוכה וזה ממש מביך, הכעיס אותנו. אנחנו לא מקבצי נדבות. עוד נאמר לי שאני אקבל רק חלק מהכסף שייתרם, כמחצית מהסכום ושהם בעצם ייקחו לעצמם את החלק הנוסף מסכום הכסף שייתרם, דובר על 50 אחוזים וזה ניצול. כסף ייעוור עיני חכמים", אומרת נילי. לאחר שאיימה בתביעה, הקמפיין הוסר מהרשת. 

מיינט ירושלים מאחל לגבריאל לביא החלמה מהירה