אחד הספרים. הילדה ששמה ורד הפכה ל'אחמד'. צילום: מהפייסבוק

מאבק קשה במזרח העיר נגד צנזור ספרי הלימוד: שני בתי ספר עירוניים שבתו, דגלי ישראל נמחקו מחלק מהספרים

הסערה במערכת החינוך של מזרח העיר החלה לאחר שהגיעו ספרי הלימוד החדשים של הרשות הפלשתינית. ספרים אלו מצונזרים על ידי משרד החינוך, כאשר בין היתר נמחקים קטעים מסיתים נגד מדינת ישראל והעם היהודי

אלא שהורי התלמידים במזרח לא אהבו את הצנזור של משרד החינוך ויצאו למאבק. ביום שני השבוע הושבתו שני בתי ספר הנמצאים תחת אחריות העירייה. על השביתה הכריזו ועדי ההורים בבית הספר בשל: "הניסיון של העירייה לכפות את תכנית הלימודים הישראלית המסולפת".

גם ועד ההורים הפעיל במזרח העיר הוציא תגובת נגד "ההסתה של עיריית הכיבוש על תכנית הלימודים הפלשתינית", כלשונם. הוועד טוען שההשמטות, המחיקות והשינויים שנעשו בתכנית הלימודים הפלשתינית הם "עניין שפל ולא חוקי, ואין זכות לאף אחד לזלזל ולזייף את ספרי הלימוד שאנחנו רוצים ללמד לבנינו ובנותינו".

גל השחתות ספרים

אחת הטענות המרכזיות של ההורים היא נגד מחיקת הדגל של הרשות הפלשתינית. "הזכות שלנו ושל ילדינו היא ללמוד את הציור של הדגל שלנו בארבעת צבעיו הבורקים, ואין זכות לכובש לכפות את דגלו עלינו". לסיום הם מאיימים בפניה לערכות בינלאומיות כנגד הצנזור של משרד החינוך ומבטיחים "לעלות את הסוגיות נגד הזלזול והפגיעה כדי שנבחר את תכנית הלימודים שילמדו ילדינו התלמידים". 

נראה שההודעה של ועד ההורים הצליחה לעשות את שלה ואט אט התפרסמו ברשתות החברתיות תמונות של ספרי לימוד שהושחתו על ידי הורים לתלמידים בבתי הספר במזרח העיר. "אנחנו לא מלמדים אותם את הרעל ששמים להם בספרים", פרסמה אחת האמהות ברשתות החברתיות יחד עם תמונה שבה היא מחקה את דגל ישראל ואת השם ורד והחליפה אותו באחמד".

העירייה: "לפי סקר של עיריית ירושלים 45% מהורי מזרח ירושלים מעוניינים ללמוד בתכנית הישראלית ולכן, העירייה אינה כופה תכנית זו או אחרת, אלא כמו בתחומים אחרים, נותנת מענה מיטבי בהתאם לביקוש התושבים. העירייה מפעילה צנזורה על ספרי הלימוד על פי הנחיות משרד החינוך. נמשיך לפעול על מנת להעניק את השירות המיטבי לתלמידי ירושלים והוריהם ובהתאם לתכניות החינוך שהם מבקשים".