מחאת העדה האתיופית. צילום: לירן תמרי

השוטר נגד המפגין: שוטר יס"מ ממחוז ירושלים, בן העדה האתיופית שנכח בהפגנת בני העדה שהתקיימה לפני מספר חודשים בירושלים לאחר הירי בסלמון טקה ז"ל, הגיש הבוקר (ה') תביעת לשון הרע נגד שני מפגינים, גם הם בני העדה האתיופית לאחר שלטענתו אלו פגעו בשמו הטוב.

בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום טוען השוטר כי אחד מהמפגינים החל לקלל ולגדף אותו. וכל זאת כאשר הוא מעביר את המתרחש בשידור חי בדף הפייסבוק שלו. "הנתבע הגיע פיזית למקום בו עמד התובע והחל לקנטר אותו תוך גידופים והאשמות חסרות כל שחר".

כך למשל צעק לעבור הנתבע: "הינה השוטר הגיע, הוא מעודד רצח של אתיופים, לפני שבועיים ראיתי את השוטר בדרום. הוא הרביץ שם לילדים אתיופים, הוא בוגד", כתב עורך דינו של השוטר יוני ג'ורנו.

נגד המפגין השני, הנתבע גם הוא על ידי שוטר היס"מ נטען כי זה החל לשתף את הסרטונים שצולמו "הנתבע דאג שהפוסט יעלה לאתר השייך לקהילה האתיופית, שם העלו את הסרטון, בתוך דקות ספורות הפך הסרטון לוויראלי. ככל שחלפו הימים קיבל התובע יותר ויותר הודעות מחברים, ממשפחה שהתמונות והפרטים שלו רצים ברשות החברתיות תחת הגדרות של רוצח, הורג, בוגד, מחבל וכו", נטען בכתב התביעה.

בעקבות האירוע השנוי במחלוקת מבקש השוטר משני המפגינים פיצוי בסך 75 אלף שקלים בטענה כי התרחשות הדברים הובילה לפגיעה בשמו הטוב. "המעשים שעשו הנתבעים פגעו בתובע, שפילו אותו בעיני הבריות, פגעו בשמו הטוב, הוציאו דיבתו, פגעו באורח חיו, סיכנו את חיו עד לסכנה מוחשיות לחיו".

בתוך כך, תביעה דיבה שהוגשה על ידי קצין ממשטרת פתח תקווה נגד מפגין נדחתה על ידי בית המשפט בטענה כי עומדת לו הגנת "מחאה מתגוננת", לפיה גם ביקורת פוגענית עשויה להיתפס בתנאים מסוימים כהבעת דעה.