אתר ירושמיים. הפך לחלק מההווי של חיי העיר

לפני כמעט שני עשורים הקים החזאי בועז נחמיה את אתר "ירושמיים" הנותן תחזיות מזג אוויר ייחודיות לעיר. עם השנים צבר האתר האינטרנטי פופולריות גבוהה בקרב הירושלמים והפך למעין "מותג" ירושלמי מקומי שמוכר בכל בית ואהוד מאוד על ידי הקהל.

נחמיה משקיע באתר זמן רב ובמשך השנים עושה זאת בהתנדבות מלאה. התמורה היחידה שהוא מקבל היא באמצעות פרסומות שמוצגות באתרו.

אלא שהעובדה הזו לא הפריעה לעיריית ירושלים להקים פארק מים זמני, ולקרוא לו באותו שם בדיוק - בשביל למשוך אליו קהל שיגיע בגלל המותג המוכר והאהוב. אם לא די בכך, הכניסה לפארק כרוכה בתשלום מה שמעשיר את קופת העירייה.

הפרסום לפארק שהוציאה עיריית ירושלים

"זו לא הפעם הראשונה שהעירייה עושה שימוש בשם של האתר שלי" אומר נחמיה בשיחה עם מיינט ירושלים "זה מרגיז, במשך זמן רב חשבתי על השם ובמשך 3 שנים העירייה עושה שימוש באותו השם לטובת פארק המים שהיא מפעילה. בעבר פניתי למספר גורמים בעירייה בדישה שזו לא תעשה שימוש בשם זה, אך כל הפניות לא נענו. בעבר חשבתי לרשום 'זכויות יוצרים' על שם האתר אך הדבר כרוך בפרוצדורה וסכומי כסף לא מבוטלים, אני חושב שבעתיד לא יהיה מנוס ואאלץ ולעשות את הצעד הזה, ובמקרה כזה אם תהיה הפרה - אוכל לתבוע את עושה השימוש״.

בועז נחמיה. צילום: יואב דודקביץ'

עו״ד זיו אנג’ל המתמחה בדיני קניין רוחני מתייחס לסוגייה: ״ייתכן שהאתר זוכה להגנה משפטית גם אם הוא לא רשום כסימן מסחרי וזאת לאור הפופולריות לה הוא זוכה, ייתכן שבמקרה זה אף ניתן יהיה להוציא צו מניעה ארעי שימנע שימוש בשם. לרוב אנו עדים כי רשויות מקומיות לא מתנגשות עם העולם ׳המסחרי׳ בכל הנוגע לפגיעה בקניין רוחני״.

עו״ד זיו אנג'ל (צילום: אנה לינדן)

אתר ״ירושמיים״ הוקם בשנת 2002 והפך להיות חלק בלתי נפרד מההוויה הירושלמית. האתר מדווח על מזג האוויר בירושלים ומתעדכן כל כמה דקות. בחודשי החורף זוכה האתר ללמעלה ממיליון כניסות בחודש. נחמיה הוא בוגר מדעי האטמוספירה בגבעת רם, עבד בעברו במכון המטאורולוגי בבית דגן והגיש תחזיות מזג אוויר בגלי צה"ל.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: ״זו השנה הרביעית בה מתקיימת פעילות ירושמיים בגן הפעמון. בשנה שעברה עיריית ירושלים הסבירה את מקור השם למייסד ירושמיים שהרי השם מורכב מירושלים ומים. הסברות כי העירייה 'רוכבת' על השם אינן נכונות”