כך נראה סיום 'סעודת שבת' בקהילת ברלנד. צילום: פרטי

שבוע לאחר פרסום הכתבה במיינט ו"ידיעות ירושלים" על המצב הגרוע בשכונה בה חיים גם חסידי הרב ברלנד, והתושבים מאיימים להפסיק לשלם ארנונה. "זהו מקום עליו השתלטו גורמים עבריינים. אפנה לכיכר ספרא ואדרוש שיפסיקו לגבות ממני מסי עירייה", אומר ג', תושב רחוב עידו הנביא בשכונת החומה השלישית

בכתבה טענו חסידיו של ברלנד כי הם ממילא מהווים 98 אחוז מהשכונה הקטנטנה, אלא שכעת מתבררת תמונה שונה לחלוטין. במסמך שהגיע לידי העיתון מתברר כי עשרות רבות של תושבים חתמו על עצומה עוד בחג הסוכות האחרון, הדורשת לפרק את סוכת הענק הלא חוקית שהקימו אנשי הרב

אגב, אותה סוכה פורקה רק לאחר זמן רב שכן סגן ראש העירייה, יוסי דייטש, התערב לטובתו של ברלנד ופעל לאישור של העירייה והמשטרה להפעלת הסוכה. דייטש מכחיש השבוע כי מנע את פינוי הסוכה שלבסוף אכן פורקה על ידי העירייה (אך נבנתה שוב על ידי ברלנד, הפעם באישור העירייה). "ניסיתי לפעול בעירייה כדי שהם יקבלו אישור להקמת הסוכה לזמן מוגבל ביותר. אין לאנשי ברלנד בית כנסת, ולקהילה שלו אין שטח, אז ניסיתי למצוא להם פתרון חלופי. אנשים כאלה, אם אתה לא מנתב אותם נכון, מי שישלם מחיר זה התושבים", אומר דייטש.

לאחר הכתבה על הצרות הגדולות שעושים אנשי החסידות לתושבי המקום, המשטרה ועיריית ירושלים ביקרו ברחוב עידו הנביא וזאת מספר פעמים. כמו כן נפתחה בדיקה לאור העדויות בכתבה. גורם במשטרה אומר כי היא תיתן דגש על אכיפת החוק באזור הן במישור הגלוי והן במישור הסמוי.

אלא שאת התושבים זה עדיין לא מרגיע. "אנחנו כבר מיואשים לגמרי, המשטרה והעירייה לא עושות דבר, אומר אחד מהם השבוע. ננסה עכשיו ללכת למישור המשפטי, אולי יש שופטים בירושלים. האופציה הבאה היא להיכנע לטרור שלהם ולקום ולעזוב. החיים שלנו הפכו לסיוט".