ששת הנרצחים (צילומים: באדיבות המשפחות)

שנה לא פשוטה עברה על ירושלים: חמישה מקרי רצח אכזריים שגבו את חייהם של 6 קורבנות, טלטלו את רחובות הבירה בהפרשי זמנים קצרים במיוחד. הזירות התפרסו משכונת ארמון הנציב, דרך עין יעל, שכונת פת, מוצא ועד לשכונת הר חומה. ארבעה מהמקים פוענחו ונמצאים בשלבי המשפט השונים בעוד אחד מהם עדיין נשאר בגדר תעלומה גדולה. mynet ירושלים חוזר אל מקרי הרצח שהתרחשו כאן בשנה האחרונה.

מקרי הרצח בירושלים, 2019 (צילום: דוברות המשטרה) 

ינואר 2019: רצח בני הזוג כדורי

יהודה (71) ותמר (68) כדורי, בני זוג שהתגוררו בשכונת ארמון הנציב נמצאו את בני הזוג נמצאו ללא רוח חיים בביתם ב-11 בינואר. בתם דיווחה למשטרה כי אינה מצליחה להשיג את השניים מזה מספר ימים וכאשר פרצו השוטרים לדירה גילו את השניים עם סימני אלימות קשים ודקירות. האירוע התרחש שבוע בלבד לאחר שנערה בת 16 נדקרה על ידי אלמוני באותו רחוב.

סטטוס: לא פוענח. בחודשים הארוכים שחלפו מאז הרצח נעצרו מספר חשודים. שלושה עצורים נוספים נעצרו רק לפני שבועות ספורים. אולם, כלל החשודים שוחררו ממעצר תוך זמן קצר, ועד עתה הרצח נותר לא מפוענח ומבלי שנתפס חשוד מרכזי.

יהודה ותמי כדורי ז"ל. צילום: מרדכי אסרף

פברואר 2019: רצח אורי אנסבכר

אורי אנסבכר, בת 19 מהישוב תקוע, הייתה מתנדבת שירות לאומי ב'מרכז יעלים' בעין יעל, סמוך לגן החיות ולשכונת מלחה. ב-7 בפברואר, שעות לאחר שהוגדרה כנעדרת, נמצאה אנסבכר ללא רוח חיים, ביער סמוך  כשעל גופה סימני אלימות ופצעי דקירה. הרצח עורר זעזוע עמוק בעיר, ואחריו התקיימו מספר אירועים מרובי משתתפים לזכרה של אנסבכר. בימים שלאחר הרצח התקיימו אירועים והפגנות לזכרה בעיר ומחוץ לה, וזמן קצר אחריו התקיימה 'צעדת האור' בה השתתפו מאות בני אדם. 

סטטוס: הוגש כתב אישום ממנו עולה כי הרקע לרצח היה לאומני. כיממה לאחר הרצח נתפס ערפאת ארפאעיה, תושב חברון, בחשד כי רצח את אנסבכר. במרץ האחרון הוגש נגד ארפאעיה כתב אישום המייחס לו מעשה טרור של רצח בכוונה תחילה, אונס וכניסה לישראל שלא כדין. כתב האישום ייחס לארפאעיה כאמור, מניע לאומני. משפטו עדיין מתנהל, ובחודש מאי נקבע כי ארפאעיה כשיר לעמוד לדין.

אורי אנסבכר. צילום: באדיבות המשפחה

מאי 2019: רצח דוד מס

דוד מס, תושב רמות בן 68, נמצא ללא רוח חיים ב-21 במאי בבית אימו המנוחה בקטמונים, כשעל גופו עשרות סימני דקירה. לאחר מכן התברר כי אחיו של מס, מרדכי מוגזמוף, הוא החשוד המרכזי ברצח והוא נעצר תוך זמן קצר. מס שעבד שנים ארוכות ב'קול ישראל', והותיר אחיו אישה ושתי בנות. 

סטטוס: ביוני האחרון הוגש נגד מוגזמוף כתב אישום בגין רצח אחיו. כתב האישום מייחס לאחים סכסוך כספי בגובה 3.5 מיליון שקלים, במרכזו עומד בית אימם המנוחה. לפני כשבוע התקיים הדיון האחרון בתיק, אז ביקש סנגורו של מוגזמוף לשנות את סעיף האישום על פי הרפורמה החדשה בעבירות המתה, כך שאם יורשע מוגזמוף ברצח לא ירצה בהכרח מאסר עולם.

מימין: דוד מס ז"ל. משמאל: האח החשוד מרדכי מוגזמוף. צילום: מהפייסבוק ולירן תמרי

אוקטובר 2019: רצח מיכל סלה

ב - 3 באוקטובר, יומיים אחרי ערב ראש השנה, נמצאה מיכל סלה (32) ז"ל מוטלת בביתה במוצא, ללא רוח חיים ועם סימיני אלימות קשים מרובי דקירות. סלה, על פי החשד, נרצחה באכזריות על ידי בעלה אלירן מלול, שביצה את הרצח בנוכחות ביתם בת ה - 8 חודשים. לאחר הרצח, נשא מלול את התינוקת לבית השכנים ועטן בפניהם כי הוא ואשתו ניסו להתאבד.

סטטוס: כתב אישום בגין רצח בנסיבות מחמירות הוגש נגד מלול, תוך שהמשטרה שוללת את גרסתו לפיה ניסו השניים להתאבד. על פי האישום, מלול דקר את סלה 11 פעמים, שעות ארוכות לפני שגופתה נמצאה. משפטו צפוי להתחדש בשבועות הקרובים. 

מיכל סלה ז״ל (צילום: באדיבות המשפחה)

דצמבר 2019: רצח עמוס סער

עמוס סער (55), קב"ט מחוז ירושלים במשמר בתי המשפט, נמצא בפתח ביתו בהר חומה, בשעות הצהריים של יום רביעי האחרון - 25 בדצמבר, כשהוא סובל מפצעי דקירה וכשמצבו אנוש. סער פונה לבית החולים שערי צדק שם נקבע מותותוך זמן קצר. הוא היה ממקימי משמר בתי המשפט לפני כ-20 שנים והותיר אחריו אישה ו-4 בנים. שעות ספורות לאחר האירוע נעצר סמוך לביתו בהר חומה החשוד ברצח, תושב השכונה בשנות ה-30 לחייו.

סטטוס: נעצר חשוד ברצח. אתמול (חמישי) הוארך מעצרו של החשוד ברצח ב-11 ימים. על יתר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום.

עמוס סער ז"ל. צילום: באדיבות הרשות השופטת