משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

מה הלו"ז של משה ליאון? זו שאלה שרבים בירושלים מנסים לענות עליה. ראש העירייה משה ליאון מסרב בחודשים האחרונים לחשוף את יומנו האישי, על אף בקשות חוזרות ונשנות.

ליומנו של איש ציבור בכלל ושל ראש עירייה בפרט יש ערך רב. מפורטים בו האירועים, הפגישות והפעילויות האישיות של אותו איש ציבור.

על פי חוק חופש המידע על נבחרי ציבור לחשוף את יומנם כשבקשה כזאת עולה. בימים אלה מסיים ליאון שנה בתפקידו, אך הוא טרם פירסם את יומנו. לפני מספר חודשים פנתה חברת המועצה עליזה ארנס ('התעוררות') בבקשה לחשוף את היומן של ראש העירייה ליאון, אולם היא נענתה בשלילה והתבקשה להגיש בקשה במועד מאוחר יותר.

תקדימי העבר מוכיחים כי בית המשפט מחייב אישי ציבור לחשוף את יומניהם כשהם מתבקשים לכך. כך למשל ביולי 2017 נחשף ב"ידיעות ירושלים" ובמיינט יומנו האישי של ראש העירייה דאז ניר ברקת. היומן נחשף לאחר שעו"ד יוסי חביליו (היום חבר מועצה) הגיש עתירה נגד ברקת לבית המשפט.

היומן חשף פעילות ענפה של ראש העירייה, כולל פגישות רבות שקיים בזמנו עם אישים ממפלגת הליכוד - כשהרבה מאוד גורמים ראו בכך הוכחה לכוונתו לרוץ ברשימה הארצית לכנסת ולעזוב את ראשות העירייה, מה שבאמת התממש בסופו של דבר.

במקרה נוסף שבו נחשף יומנו של איש ציבור בניגוד לרצונו היה מדובר ביומנו של שר החינוך לשעבר וכיום שר הביטחון, נפתלי בנט. עמותת 'הצלחה' הגישה בקשה על פי חוק חופש המידע וקיבלה לידיה את הלו"ז האישי של השר.

ביומן נחשפו פגישות רבות של שר החינוך עם עיתונאים, אנשי עסקים ונציגי התנחלויות. מעמותת 'הצלחה' נמסר אז כי היא "ממשיכה לחשוף בהתמדה יומנים של נבחרי ציבור כדי להגביר את השקיפות והנגישות".

העירייה: "ראש העירייה משה ליאון דוגל בשקיפות מרבית ובדיווח שוטף לציבור. על כן החליט לשקף גם את יומנו לציבור, בכל שנה חולפת, בסוף חודש מרץ שלאחריו, בהתאם לבקשה לפי חוק חופש המידע ובכפוף לסייגים בו".