אולם מועצת עיריית ירושלים. צילום: לירן תמרי

יותר להתחרדות, פחות לחינוך

אליעזר ראוכברגר

תפקיד: סגן ראש העירייה וממלא מקומו, מחזיק תיק התכנון והבנייה ויו"ר הוועדה המקומית

גיל: 56

סיעה: דגל התורה

ראוכברגר. צילום: יואב דודקביץ

ההבטחה המרכזית: לעסוק ב'בעיית השוויון' לחרדים בשכונות המעורבות, שם מכובס להגברת ההגירה החרדית לשכונות המעורבות. בנוסף הוא הבטיח לתקן את העיוות במוסדות החינוך בעיר ולטפל בסוגיית התחבורה הציבורית. 

 בעיית השוויון לחרדים נראה שראוכברגר עומד בהבטחתו, אולם כלל לא בטוח שהוא זה שאחראי לכך, כי הגירת הציבור החרדי לשכונות חילוניות, שכיום מוגדרות מעורבות, היא תופעה שהולכת ומתגברת כבר שנים. עוד לזכותו: ביושבו כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בוודאי לא חסם מהלכים לבניית מוסדות דת וחינוך לציבור החרדי באותן שכונות, ואולי בכך סייע לקיים את הבטחתו.

 בכל הנוגע לנושאי החינוך והתחבורה, נראה שאין ממש באותן הבטחות שפיזר לאחר בחירתו. תיק החינוך נמצא בידיים של ש"ס והבית היהודי ואפילו על מועמד לתפקיד ראש מינהל החינוך החרדי לא מצליחים בציבור שלו להחליט. בנוגע לתחבורה, לא נראה שיש לראוכברגר דריסת רגל בתחום. מדובר באחת הבעיות החמות בעיר ובכל המחלוקות, המאבקים והתוכניות - שמו כמעט שלא עולה.

כן לבית כנסת, לא לאגף

ישראל קלרמן

תפקיד: סגן ראש העירייה, מחזיק תיק משאבי חינוך ונכסים

גיל: 51

סיעה: דגל התורה

ראוכברגר. צילום: יואב דודקביץ

ההבטחה המרכזית: להוציא את הציבור מסבכי הבירוקרטיה בנושאי תכנון ובנייה, ארנונה ורישוי עסקים. הבטיח גם לדאוג לנקיונה של העיר ולבנייה חדשה עבור חרדים ולהפוך את העירייה ליותר ידידותית כלפי תושביה. 

משקיע זמן רב בוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, ולאחרונה אף עזר ל־70 משפחות שהתפללו בבית כנסת בשכונת נווה יעקב ועצר את הריסתו.

 אחד הכשלונות הגדולים שלו הוא בכך שלא הקים אגף משאבי חינוך חרדי כפי שהובטח לו בהסכמים הקואליציוניים. מדובר באגף שאמור להיות מתוקצב במיליונים ולהיות אחראי על הבינוי בכיתות. וכשאין אגף כזה, ההבטחה "לבנייה חדשה עבור חרדים" נראית קצת תמוהה. מה לגבי ארנונה ורישוי עסקים? לא נראה שקלרמן משקיע את רוב זמנו בנושאים אלו.

עוזר, אבל מה עם החילונים?

דוד בלומנשטוק

תפקיד: מחזיק תיק תרבות תורנית ויו"ר ועדת המכרזים

גיל: 35

סיעה: דגל התורה

דוד בלומנשטוק. צילום: באדיבות דגל התורה

ההבטחה המרכזית: להיות זמין לכל פנייה שמגיעה אליו מכלל תושבי העיר, ללא כל הבדל ושיוך סקטוריאלי. 

 לדעת רבים הוא מקיים חלק ניכר מהבטחת הבחירות שלו והוא מטפל בעשרות פניות בשבוע. אפילו יריביו טוענים שמדובר בחבר מועצה חרוץ שלא מפסיק לעבוד לרגע.

 נושא מרכזי שהוא עוסק בו הוא הארנונה, ולשכתו הפכה למוקד פניות של הציבור החרדי בנושא. וכאן בדיוק נקודת החולשה שלו בכל מה שקשור להבטחתו - הטיפול שלו מתרכז בעיקר בציבור החרדי, בזמן שהבטיח לעזור לכלל תושבי העיר. בלומנשטוק הוא דמות מוכרת מאוד בעולם החרדי, אולם בקרב תושביה החילונים של ירושלים הוא כמעט לא מוכר. אולי בשל כך הוא ממעט לקבל פניות מאותו ציבור.

מביא תקציבים, אבל מה הלאה?

אלחנן גרוסבוים

תפקיד: מחזיק תיק הרווחה, קידום נוער חרדי ומשאבי אנוש

גיל: 33

סיעה: דגל התורה

אלחנן גרוסבוים. צילום: באדיבות דגל התורה

ההבטחה המרכזית: לפעול למען נוער מתמודד, למען קידום חברתי ופעילויות החברתיות.

פועל רבות במסגרת תפקידו בתחום הרווחה ומנסה להגדיל תקציבים עבור נוער נושר. הצליח להביא עוד תקציבי רווחה לעיר, שצבועים בעיקר למטרות נוער נושר.

 בשנה החולפת, בעזרת חברי הכנסת הליטאים משה גפני ואורי מקלב הכל התנהל בצורה פשוטה יחסית. אך מה יקרה אם וכאשר תוקם ממשלת אחדות שבה כוחם של החרדים יירד ובכך יצטרך לחזר אחר תקציבים מחברי הכנסת החילונים? ימים יגידו.

טיפל במשבר, לא בבעיה

דוד זוהר

תפקיד: מחזיק תיק התחבורה, הנדסה ותשתיות ופיקוח עירוני

גיל: 34

סיעה: דגל התורה

דוד זוהר

ההבטחה המרכזית: לפעול רבות בתחום התחבורה, בדגש על זו הציבורית, בשכונות החרדיות.

לאחרונה טיפל באחד ממשברי התחבורה הציבורית הגדולים בציבור החרדי בעיר - הסבל של תלמידות הסמינר החרדי 'בנות אלישע' בנווה יעקב. בשיאו של המאבק שבתו אלפי בנות הסמינר וזוהר התערב מטעם העירייה ודרש פתרונות ממשרד התחבורה.

מעבר לאותו משבר קולו נשמע פחות. בעיר שבה התחבורה הציבורית והפקקים הם מהבעיות הקשות ביותר, מחזיק התיק חייב להיות יותר דומיננטי.

הרבה כספים, מעט חינוך

צביקה כהן

תפקיד: סגן ראש העירייה וממלא מקומו, מחזיק תיק הכספים ותיק מינהלים קהילתיים חרדים

גיל: 59

סיעה: ש"ס

צביקה כהן. צילום: רפי קוץ

ההבטחה המרכזית: לפעול בעיקר בתחום החינוך - עד שכל מוסד חינוכי יקבל מבנה הולם. הבטיח גם כי יפעל למען הקמת עוד סמינרים חרדיים לבנות בעיר.

הוא אמנם הבטיח להתרכז בחינוך, אך לקח תיק חשוב וחזק יותר - הכספים. כיו"ר ועדת הכספים הוא הפך לאחד האנשים החזקים בעירייה ובעלי ההשפעה. אולם למרות העומס, הוא דואג לטפל מדיפ עם בפניות בנושא החינוך, כפי שהבטיח.

ועדת הכספים דורשת הרבה תשומת לב, מה שלא משאיר לכהן הרבה זמן לדברים אחרים. בהתאם לכך את הבטחת הבחירות בנושא החינוך הוא השאיר ברובה לאחרים מסיעתו.

חינוך מעל הכל

אברהם בצלאל

תפקיד: מחזיק תיק מנח"ח (חינוך חרדי) ותיק ארנונה

גיל: 39

סיעה: ש"ס

אברהם בצלאל. צילום: רפי קוץ

ההבטחה המרכזית: לקדם את הורדת הבירוקרטיה בנושאי בנייה ואת התחבורה הציבורית בעיר, בעיקר בשכונות החרדיות.  

בצלאל קיבל את תיק החינוך החרדי לידיו. בקדנציה הנוכחית הוא הפך את התיק הזה לאחד הכבדים והעמוסים ביותר. לשכתו לא מפסיקה לקבל אזרחים, שמציפים בעבודה את סגנו של ראש העירייה.

בכל הקשור להבטחתו להוריד את הבירוקרטיה בבנייה ולקדם את התחבורה הציבורית, אומנם בצלאל נוכח פעמים רבות בוועדות התכנון והבנייה, אך קשה לומר שהוא הגורם שיביא לשינוי בנושא.

קשה להילחם בבירוקרטיה

חיים כהן

תפקיד: משנה לראש העירייה, יו"ר ועדת ההקצאות וממלא מקום של מחזיק תיק שימור אתרים

גיל: 48

סיעה: ש"ס

חיים כהן. צילום: רפי קוץ

ההבטחה המרכזית: להתחבר לאיש הקטן והפשוט ולסייע לו בהליכים הבירוקרטיים. לעזור לאוכלוסייה המבוגרת ולהנגיש את העירייה לתושב. וגם: לקדם את החינוך המיוחד בעיר ואף להקים מחלקה מיוחדת שתרכז את כל הטיפול בנושא.

 הוא מרבה לעסוק בענייני ההקצאות בעיר, בעיקר של מבנים ציבוריים לצורכי דת. באשר לסיוע לאיש הקטן, לאחרונה התפרסם כמי שעזר למצוא מקום חדש לבעל הקיוסק המיתולוגי בבנייני האומה, ובכך סיים את ההפגנה שלו בכיכר ספרא, שנמשכה כמעט שנה.

 קשה לומר כי כהן הוא שם דבר בכל מה שקשור בהנגשת הבירוקרטיה והעירייה. הוא מרבה לעסוק בפוליטיקה המקומית אך אין לו דריסת רגל בציבור הרחב.

איך אומרים הצלחה בצרפתית?

שמואל מרציאנו

תפקיד: מחזיק תיק עלייה וקליטה

גיל: 38

סיעה: ש"ס

שמואל מרציאנו. צילום: רפי קוץ

ההבטחה המרכזית: לדאוג לציבור הצרפתי ולטפל במצוקות של כלל הציבור בקרית יובל.

תירגם את אתר העירייה לצרפתית ועוזר בבעיות הארנונה של העולים מצרפת. לאחרונה מונה בידי הקונסוליה הצרפתית לנציג רשמי מטעמה שיכול לחתום על אישורי חיים ובכך הקל משמעותית על אותם עולים. בנוסף הוא דואג גם לעולים ממדינות אחרות ובעיקר לכאלה שעלו מחבר העמים.

 המצב בקרית יובל רחוק מלהיות אידיאלי. החילונים עדיין מחכים לפתרון בסוגיית מתחם ורבורג וטוענים כי במקביל מרבית ההבטחות לחרדים מומשו. כמי שהבטיח לטפל במצוקות של כלל האוכלוסיות, הדרך עוד ארוכה.

זה לא רק ספורט

צביקה אסולין

תפקיד: מחזיק תיק קידום נוער תורני ומחזיק תיק ספורט חרדי

סיעה: ש"ס

צביקה אסולין. צילום: חיים פרידלנדר

ההבטחה המרכזית: לא הרבה להתבטא לפני הבחירות בשל מקומו ברשימה שנחשב לא ריאלי. הוא נכנס למועצה רק לאחר פרישתו הפתאומית של מספר 5 בש"ס, פיני עזרא.

במסדרונות ספרא הוא דמות קבועה, בעיקר כאשר מתכנסת ועדת התכנון המקומית.

בניגוד לשאר חברי ש"ס המתונים יחסית, אסולין נחשב לסמן יותר קיצוני בנושאי דת וכמי שמשתף פעולה עם חברי המועצה החסידיים ומתיישר במקרים רבים עם דרישותיהם המחמירות.

 אסולין אומנם מחזיק בתיקי קידום הנוער והספורט בקרב החרדים, אולם הוא פעיל מאוד דווקא בתחום התכנון והבנייה.

געגועים לברקת 1

יוסי דייטש

תפקיד: סגן ראש העירייה ומחזיק תיק שפ"ע (בשיתוף עם ראש העירייה)

גיל: 51

סיעה: אגודת ישראל

יוסי דייטש

ההבטחה המרכזית: קירוב לבבות בין המגזרים בירושלים ודאגה שווה גם לציבור החילוני. הבטיח לטפל גם בנושא בינוי הכיתות בעיר, להילחם באפליית הבנות הספרדיות ולא למנוע את הצמיחה של הזרם הממלכתי־חרדי.

מדובר בשנה קשה עבור מי שכמעט היה ראש העירייה. ולמרות זאת, מדי פעם ניתן לראות אותו בסיורים בשטח מטעם אגף שפ"ע. בדאגה שלו לשכונות מרכז העיר הוא מקיים באופן חלקי את ההבטחה לדאוג גם לציבור החילוני.

 הוא כמעט שלא נראה במסדרונות העירייה וההערכות הן שהוא מכוון להיכנס לכנסת הבאה. בתחומי החינוך הוא ממודר באופן כמעט מוחלט, וגם על אגף שפ"ע עצמו הוא בקושי שולט, כאשר לאחרונה הדיח ליאון את ראש האגף בלי להתייעץ איתו או ליידע אותו.

עדיין רחוק מלקצר תהליכים

יוחנן ויצמן

תפקיד: מחזיק תיק שימור אתרים

גיל: 55

סיעה: אגודת ישראל

יוחנן ויצמן. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לטפל בזירוז תהליכי התכנון והיתרי הבנייה וכן להנגיש את שירותי העירייה לכלל הציבור.

ויצמן מעורב עד צוואר בכל הקשור לתכנון והבנייה בעיר והוא חבר כמעט קבוע בוועדה המקומית. עוד נקודה חשובה שיש לזכור - הוא מקורב מאוד לאדמו"ר מגור, שנחשב לאחד הרבנים המשפיעים ביותר בפוליטיקה הישראלית.

באשר לזירוז תהליכים - כלל לא בטוח שיש לו הכוח לעשות זאת.

לעיתים מתנהג באופן פרובוקטיבי בכל הקשור לנושא של חילונים ודתיים.

בשקט בשקט

מיכאל הלברשטאם           

תפקיד: מחזיק תיק תעסוקת חרדים

גיל: 71

סיעה: אגודת ישראל

מיכאל הלברשטאם. צילום: רפי קוץ

ההבטחה המרכזית: לדאוג לבנייה ודיור לזוגות הצעירים בירושלים. רצה גם להרחיב שכונות חרדיות בעיר וכן להגדיל את תקציב החינוך.

זקן חברי מועצת העירייה, אינו נכנס לעימותים מיותרים ועושה את עבודתו בשקט כשהוא נוכח במספר ועדות. הוא מוערך ומכובד על ידי רוב הגורמים בספרא ופועל מול חברי מועצה שונים על מנת לקדם את הבנייה לזוגות הצעירים.

בנושא החינוך, כמו לשאר חברי אגודת ישראל, להלברשטאם אין דריסת רגל.

עוד שנה של מלחמה

אלישע פלג

תפקיד: סגן ומשנה לראש העירייה, מחזיק תיק חירום וביטחון ותיק הספורט

גיל: 66

סיעה: הליכוד

אלישע פלג. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לשים דגש על הקשר של הסיעה שלו עם התושבים, להשיב את האמון במערכת העירונית ולעצור את הגירת הצעירים מירושלים.

 פלג הנחה את עובדי לשכתו לעזור באופן אישי לכל מי שמגיע עם בקשה לעזרה. בנוסף הוא מנהל קשרים הדוקים עם הסיעות החרדיות, מה שמאפשר לו לכרות דילים פוליטיים שמשרתים את שני הצדדים. בנושאים כמו סגירת מתחם התחנה בשבת וסגירת הבילויים במחנה יהודה הוא נעמד על רגליו האחוריות ובכך קיים את הבטחתו לפעול לעצירת ההגירה של הצעירים מהעיר.

 מי שנחשב פעם ל'פה הגדול' של המועצה היה יחסית שלו השנה, אך מדי פעם התבטא באופן שרבים חשבו שאינו במקום, כמו במקרה שבו התייחס למפגינים שהביאו חברי 'התעוררות' וטען כי הוא "מעדיף להקת מעודדות על פני מעודדים".

עוד מנסה להפשיר

יונתן יוסף

תפקיד: מחזיק תיק תנועות הנוער ותיק קידום הנוער

גיל: 40

סיעה: מאוחדים

חבר המועצה יונתן יוסף. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: להפשיר את הקפאת הבנייה ולהסיר חסמים בירוקרטיים בשירות לאזרח.

היה בין אלה שדחפו לקריאת שמות של רחובות על שם רבנים בשכונות ערביות, מהלך שיצר סערה גדולה. 

בינתיים הוא לא הצליח להפשיר את הקפאת הבנייה כפי שהבטיח.

קואליציה אופוזיציונית

יוסי חביליו

תפקיד: מחזיק תיק החניה ותיק רשות הצעירים

גיל: 60

סיעה: מצילים את ירושלים

יוסי חביליו. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לשמור על ירושלים פתוחה ופלורליסטית, לשמור על השוויון בעיר ולהילחם למען מינהל תקין ושיתוף הציבור.

 אחד מחברי הקואליציה האופוזיציונרים ביותר. במקרים רבים הוא יוצא נגד מהלכיו של ליאון עצמו ומעורר עליו את חמתו של ראש העירייה. פעל בכל כוחו על מנת להעביר את תקציב 'הבית הפתוח' ופעל למנוע סגירת רחובות בשבת בפסגת זאב ורמת שרת.

 הישיבה של חביליו בקואליציה גורמת לו להיות שותף למעשי החרדים. פעמים רבות הוא נאלץ למצוא את עצמו כמי ששותק, על מנת שלא להרגיז את שותפיו הבכירים של ליאון וכתוצאה מכך להיזרק לאופוזיציה. בנוסף, העובדה שהוא בקואליציה מסנדלת אותו מלהגיש עתירות נגד מינהל לא תקין של העירייה, כפי שעשה עשרות פעמים בשנים האחרונות.

לנצל את הכלים המשפטיים

עליזה ארנס

תפקיד: חברת אופוזיציה

גיל: 63

סיעה: התעוררות

עליזה ארנס. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לפעול בתחומים כמו חינוך, רווחה ומזרח העיר.

 פועלת בעיקר בכלים מינהליים ומשפטיים על מנת להשפיע על הנעשה בעיר. כך למשל הגישה בקשה על פי חוק חופש המידע לחשיפת יומנו של משה ליאון וכעת היא מחכה לתשובה. היא אף פעלה על מנת להכניס כיתוב בערבית בשלטים שהעירייה מפרסמת ומסיירת בבתי ספר במזרח העיר על מנת לשמוע על המצוקות שלהם.

למרות הנסיונות, כוחה להשפיע מועט בשל ישיבת סיעתה באופוזיציה.

משקיעה במשקיעים

פלר חסן-נחום

תפקיד: משנה לראש העירייה, מחזיקת תיק קשרי חוץ, תיק פיתוח כלכלי ופילנתרופיה ותיק התיירות

גיל: 46

סיעה: ירושלים תצליח

פלר חסן נחום. צילום: יואב דודקביץ

ההבטחה המרכזית: להביא חברות עסקיות לירושלים למען תעסוקה איכותית, להביא השקעות שישפרו את העיר ולעודד פילנתרופיה שבעזרתה ייפתחו בירושלים פרויקטים חברתיים.

 משקיעה מאמצים בגיוס משקיעים לירושלים. היא נפגשת באופן כמעט שבועי עם משקיעים זרים, ואף נפגשה עם 50 משלחות שדנו בנושאי מסחר. היא ייסדה את פורום התיירות שמאגד בתוכו את בעלי המקצוע הרלוונטיים בעיר שפועלים על מנת לשפר את התשתית התיירותית. היא הפיקה את כנס הבלוגרים הבינלאומי למען עידוד התיירות בירושלים והביאה ליותר מ־10 מיליון צפיות מרחבי העולם באותו כנס.

חסן־נחום, שהיתה יו"ר 'ירושלמים' בקדנציה הקודמת ואחת הנשים החזקות בקואליציה, נעלמה בשנה האחרונה אל תוך הספסלים האחוריים של הקואליציה החילונית. אף שהיא חלק מהבלוק הפלורליסטי היא ממעטת להיאבק בנושאים השנויים במחלוקת עם החרדים ומעדיפה להתרכז בעשייה הכלכלית.

קצת פחות מסוכסכים

חגית משה

תפקיד: סגנית ראש העירייה, מחזיקת תיק החינוך ותיק קהילות

גיל: 48

סיעה: הבית היהודי

חגית משה. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לייצג את הציונות הדתית, על כל גווניה, ועדיין להיות שליחת ציבור עבור כלל הציבור הירושלמי.

יודעת לנהל קשרים גם עם החרדים וגם עם החילונים. נטועה עמוק בתוך הפוליטיקה הארצית של הבית היהודי, ואולי בזכות זה הצליחה להשיג את תיק החינוך הנחשק. משה משקיעה את רוב מאמציה בתחום החינוך ולעיתים עבודתה נמשכת עד השעות הקטנות של הלילה.

 ידועה כמי שצברה לאורך השנים הרבה אויבים. תחילה היה זה אריה קינג, שהתפצל מסיעתה בקנדציה הקודמת, ובבחירות האחרונות פלג שלם מתוך הבית היהודי הפך ליריב מר. בנוסף, דווקא את הבטחתה לדאוג לציבור הדתי־לאומי היא מתקשה לקיים במלואה, שכן רבים באותו ציבור מרגישים ש"לא סופרים אותם" בעיר.

המינהלים על ראש שמחתו

אריה קינג

תפקיד: מחזיק תיק מינהלים קהילתיים, תיק איכות הסביבה ותיק מורשת ישראל

גיל: 46

סיעה: מאוחדים

אריה קינג. צילום: רפי קוץ

ההבטחה המרכזית: להחזיר את התושבים לסדר העדיפויות, להשקיע בהסעות תלמידים, ניקיון ברחובות, תרבות בשכונות, הקמת שאטלים פנים שכונתיים והגדלת הבנייה למגזר היהודי.  

 ממשיך לעשות את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב – להראות נוכחות בריכוזים היהודיים בשכונות הערביות במזרח העיר. בתחום התרבות הוא דווקא ניסה לעצור את התקציב לבית הפתוח ואף להסיר פעילויות למען הורים להט"בים מטעם העירייה. חזק מאוד בתחום המינהלים הקהילתיים ופועל רבות מול ראשיהם.

עברה שנה ושאטלים בתוך השכונות עדיין לא נראים באופק. בשנה האחרונה קינג לא הוציא מילה אחת רעה על ליאון, על אף שמדיניות הבנייה במזרח העיר לא השתנתה באופן דרסטי.

זמן לצאת לקרב

יהודה פרוידיגר

תפקיד: מחזיק תיק צמי"ד ותיק גמלאים

גיל: 62

סיעה: הבית היהודי

ההבטחה המרכזית: לדאוג לציבור הציוני־דתי, לדאוג לצורכי הפרט, לחינוך המיוחד ולתנועות הנוער.

יהודה פרוידיגר. צילום: באדיבות הבית היהודי

חורש באופן קבוע את המעוזים הדתיים־לאומיים בעיר ונמצא בקשר הדוק עם הפעילים המרכזיים. לא נרתע ממאבקים ולאחרונה נכנס למאבק יצרי עם החרדים בהר חומה על הקצאה בעירייה. גם בתחום החינוך המיוחד הוא פעיל מאוד ונמצא בכל קבוצות ההורים, במיוחד אלו שקשורים בהסעות, ומקבל באופן קבוע פניות פרטניות ומטפל בהן נקודתית.

 למרות גילו ונסיונו העשיר בעשייה ציבורית, הוא עדיין נחשב לחדש בתחום הפוליטי. לעיתים הדבר עלול להתפרש כחולשה בפני הכרישים ששוחים במים של ספרא. בנוסף, את אור הזרקורים גונבת לו היו"רית של סיעתו, חגית משה. אך עם הזמן גם הוא ילמד כיצד לשווק את עצמו במגזר.

געגועי לברקת 2

חיים אפשטיין

תפקיד: מחזיק תיק בריאות הציבור ואחראי על טיפות חלב

גיל: 66              

סיעה: בני תורה

חיים אפשטיין. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לדאוג לציבור בוחריו, קרי הפלג הירושלמי, בדגש על נושאי תכנון ובנייה והקצאות.

 מנסה בדברים הקטנים לדאוג שלא ייפגעו בני הפלג הירושלמי שנמצאים בסכסוך עם 'דגל התורה' העוצמתית. בשלב הזה בכירי 'דגל' לא מעוניינים להיכנס למלחמה ולפגוע בפלג הירושלמי, אף שהכוח בידיהם, ואפשטיין מתנהל בעיקר בתוך הציבור שלו כפי שהבטיח.       

אפשטיין, כמו דייטש, איבד הרבה מכוחו תחת שלטונו של משה ליאון. הפלג הירושלמי לא תמך בראש העירייה בסיבוב השני ובכך איבד את הכוח שהיה לו אצל ברקת. אפשטיין הוא חבר מועצה נעדר־נוכח וקולו כמעט שלא נשמע כבעבר. 

עדיין נאבקת

לורה ורטון

תפקיד: מחזיקת תיק קידום מעמד האישה ותיק איכות השירות

גיל: 55

סיעה: מרצ

לורה ורטון. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לשפר תהליכי שיתוף ציבור ושקיפות, להגדיל ולשפר את חלוקת תקציב החינוך העירוני, לשפר את מצב הניקיון ולשמור על החופש בעיר.

פעילה במאבקים חברתיים, אולם הווליום הפעם נמוך יותר מאחר והיא חברת קואליציה. בנוגע להבטחתה לשמור על שקיפות ושיתוף הציבור, ורטון הצטרפה ליוזמה של חביליו בוועדת השמות שדנה בשינוי השם של שכונת הר נוף, ונמנעה מהצבעה עם הקואליציה בגלל שחשבה שיש לחכות 30 יום ולשתף את הציבור. בנוסף, ליאון נחשב כמי שדואג יותר לתושביה הערבים של ירושלים ומשקיע במזרח העיר, ובזה מוצאת ורטון נחמה.

נאלצת לעיתים לשתף פעולה עם הסיעות החרדיות, זאת בשם המשמעת הקואליציונית.

שקט מדי

יהודה בן יוסף

תפקיד: מחזיק תיק קידום עסקים ואחראי על השירות הווטריני

גיל: 57

סיעה: ירושלים תצליח

יהודה בן יוסף | צילום: ענר גרין

ההבטחה המרכזית: להתמקד בתחום החינוך והשכונות, כמו גם בתחום העסקים הקטנים.

נמצא בקשר עם בעלי העסקים הקטנים ואף הקים פורום מיוחד שנועד להפגיש אותם עם הגורמים המתאימים בעירייה ובכך לצמצם חיכוכים.

בן יוסף הוא איש חינוך ותיק בעיר. אולי בגלל זה יש גורמים בספרא תמהים על חוסר הדומיננטיות שלו בקואליציה. בישיבות מועצה הוא נוכח אך מדבר פחות וגם בפעילות היומיומית קשה להגדיר אותו כמי שמשפיע על החלטות. בוועדות השונות כמעט ולא ניתן למצוא אותו ובאופן כללי הוא שומר, לפי שעה, על פרופיל נמוך.

להשפיע מבחוץ

אלעד מלכא

תפקיד: חבר אופוזיציה

גיל: 34

סיעה: התעוררות

חבר המועצה אלעד מלכא. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: להאיץ את בניית הרכבת הקלה בעיר ולייעל את התחבורה הציבורית, לדאוג לשאטלים מהשכונות למרכזי הבילוי ולבניית מערכת שבילי אופניים משלימה. כמו כן הבטיח לקצר הליכי תכנון ובנייה ולהאיץ התחדשות עירונית.

למרות שהוא חבר אופוזיציה הוא עדיין מצליח להשפיע על הנעשה בעיר. הוא פעיל ידוע בתחום התחבורה הציבורית וככזה הוא עוקב ומנטר את בעיות התחבורה של ירושלים. הוא משתף פעולה עם גורמים רבים בעירייה ומחוצה לה בנושא התחבורה ומגיע להישגים יפים.

אם היה חבר בקואליציה ומחזיק את תיק התחבורה ניתן לשער שהישגיו היו גדולים פי כמה. בינתיים הוא ייאלץ להמשיך את פעילותו מהמדבר האופוזיציוני. 

למען השכונות

עינב בר-כהן

תפקיד: חברת אופוזיציה

גיל: 32

סיעה: התעוררות

עינב בר-כהן. צילום: ראובן קפוצינסקי

ההבטחה המרכזית: להגיע לשכונות ולעבוד קשה על מנת שהתושבים ירגישו שמשקיעים בהם. כמו כן היא הבטיחה לפעול על מנת להבטיח חינוך איכותי מגילאי לידה עד 3.

פעילה מאוד בשכונות יחד עם כל חברי סיעתה. נלחמת בשיניה בישיבות המועצה בחברי הקואליציה ובראש העירייה ויודעת לתת 'שואו' לתומכיה.

באופן כללי, כוחם של חברי האופוזיציה במועצה הוא נמוך עד אפסי. התעוררות היא אמנם הסיעה הגדולה ביותר, אך השפעותיה על מהלכי העירייה כמעט ולא מורגשים. לכן גם בר-כהן, שנחשבת לאחת מחברות המועצה האסרטיביות והנשכניות שיש, לא ממש מצליחה לממש את הבטחותיה לבוחר.

להיאבק בתופעת הזנות

ימית יואלי-אלה 

תפקיד: חברת אופוזיציה

גיל: 41

סיעה: התעוררות

ימית יואלי-אלה. צילום: באדיבות התעוררות

ההבטחה המרכזית: להביא לשינוי במדיניות רישוי העסקים ובפרוצדורה לפתיחת עסק. הבטיחה להיות דלת פתוחה עבור תושבים ולשנות מדיניות עירייה בכל נושא הבירוקרטיה ולעזור לאוכלוסיות מוחלשות.

פעילה בשכונות ולאחרונה אף עוררה את המודעות לבעיית הזנות בירושלים.

כמו שאר חברי האופוזיציה, כוחה של יואלי-אלה לשנות דברים בתוך העירייה מוגבל עד לא קיים.

למען העולים

דן אילוז

תפקיד: חבר אופוזיציה

גיל: 33

סיעה: התעוררות

דן אילוז. צילום: יואב דודקביץ'

ההבטחה המרכזית: לפעול למען העולים בנושאי תעסוקה וחינוך ולשלב אותם בחיי התרבות.

עוזר באופן פרטני לעולים חדשים שפונים אליו ולאחרונה אף פתח בקמפיין ברשתות החברתיות שבו הזמין כל תושב לפנות אליו ולספר לו את מצוקתו בנושאי הבירוקרטיה בעיר.

כשאר חברי האופוזיציה, פעילותו בעירייה מסתכמת בעיקר בהעלאת שאילתות בישיבת המועצה ובהגשת הצעות לסדר.

להביא קהלים חדשים

יובב צור 

תפקיד: חבר אופוזיציה

גיל: 33

סיעה: התעוררות

יובב צור. צילום: שרון גבאי

ההבטחה המרכזית: לפעול למען הפיתוח הכלכלי והתעסוקה בעיר ולדאוג לעוד שטחי תעסוקה שיכניסו ארנונה עסקית לירושלים.

 צור נמצא בתוך העשייה הפוליטית של מפלגת 'כחול-לבן' ונחשב למי שמקושר לגורמים ארציים. צור הוא גם בוגר הציונות הדתית ומחובר לקהילה בעיר, מה שעוזר לו להביא קהלים חדשים להתעוררות שנתפסת כחילונית.  

כמו חבריו ל'התעוררות', למרות ניסיונותיו הרבים, השפעתו מעטה מספסלי האופוזיציה.