מדורת ל״ג בעומר (צילום: ירון ברנר)

מוקדם יותר השבוע, נציב הכבאות, רב-טפסר דדי שמחי, קיים הערכת מצב לנוכח האזהרות על גל חום קיצוני, והוציא צו האוסר על הדלקת מדורות במקומות המועדים לסיכון. התנאים למדורה בהילולה המסורתית בהר מירון ייקבעו בנפרד.

הנציב קבע שורה של הגבלות הכוללת בין היתר איסור הדלקת מדורות ביערות, שמורות טבע, גנים לאומיים ואזורי סיכון. כמו כן, הגבלת מימדי המדורה נקבעה לגובה של מטר וחצי וקוטר של עד 3 מטר. בנוסף, ניתנו מגבלות להגדלת המרחקים בין המדורות לגורמי סיכון דוגמת יערות, בנייני מגורים, מתקני גז ודלק, קווי חשמל. שמחי הנחה על תגבור כוחות, ובמהלך ימי החג יצאו לשטח ולמוקדי האש כאלף כבאים, מפקחי מניעת דלקות ומתנדבים.


"בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להתרחשות דליקות, אני אוסר על הדלקת מדורות, לרבות הבערת אש בשטחים פתוחים, מיום רביעי ועד ליום שישי בכל רחבי ישראל, למעט באזור שמדרום לכביש 25 ואזורים שהוכשרו למטרת הדלקת מדורות והבערת אש בשטח פתוח על ידי הרשויות המקומיות, וקיבלו אישור של הרשות הארצית לכבאות והצלה", כתב שמחי. 

בין היתר נקבע כי המרחק בין מדורה ליער יהיה יותר מחצי קילומטר, ותיאסר הדלקת מדורות שאינן בתוך גומחות. "לא תודלק מדורה בכל שטח יער וחורש, גם אם הוקצה לכך שטח ייעודי. המרחק בין מדורה למתקני גז ודלק יעלה על 60 מטר והמרחק בין מדורה לקווי חשמל וטלפון יעלה על 20 מטר", הוסיף.

המרחק המותר בין מדורה למדורה יהיה לכל הפחות שמונה מטר, וגודל הבסיס של המדורה לא יהיה יותר משלושה מטרים. כך גם גובהה הוגבל למטר וחצי בלבד.

השירות המטאורולוגי פרסם אזהרה לקראת גל חום קיצוני שיגיע בערב ל"ג בעומר ויישאר עד סוף השבוע. הערב עוד יהיה בהיר עד מעונן חלקית, וצפוי להיות מעט קריר. ייתכנו הגבלות ראות וערפילים לאורך מישור החוף והשפלה.

כוחות מתוגברים, הנחיות ושטחים מוסדרים למדורות

במגן דוד אדום נערכים הלילה בכוננות מוגברת. ״במגן דוד אדום מתכוננים לקראת עשרות אלפי המדורות שיודלקו ברחבי הארץ בערב ל"ג בעומר ב-22 במאי. כוחות רבים של מד"א יעמדו בכוננות גבוהה ויעניקו מענה רפואי מיידי לכל צורך שעלול להתעורר. מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה לתגבר את תחנות מד"א בחובשים, פראמדיקים, אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ואופנועי-מד"א. זאת, כדי לתת מענה רפואי לקריאות שמתקבלות במד"א מדי שנה בעקבות פציעות, כוויות וקשיי נשימה. גם השנה, מבקשים במגן דוד אדום מההורים להישאר קרובים למדורות הנוער והילדים, כדי להשגיח על האש ולמנוע פציעות״, נמסר ממד״א. 

בתוך כך עיריית ירושלים הכשירה שטחים מיוחדים בהם תתאפשר הדלקת מדורות באופן מסודר: 

גילה

רחוב שלמה דוגה בסשטח הפתוח של בית הכנסת.
רחוב השיש פינת רחוב האחלמה
רחוב מרגלית בסמוך לפארק הכלבים
רחוב ברוכי השטח הפתוח ליד בית הכנסת
רחוב הסיגלית בשטח פתוח

הר חומה

שד' שמואל מאיר מאחורי המשטרה
שד' שמואל מאיר מול המשטרה בשטח הפתוח
מסוף האוטובוסים מאחורי רחוב הרב חסדאי ועד מגרש הכדורגל בשטח הפתוח
רחוב הבבא סאלי מול ביתמס' 17 בסמוך לכיכר בשטח הפתוח
רחוב זלץ בסמוך לפארק מימין לשביל
רחוב הרב כלפון בשטח הפתוח
רחוב משה הכהן בשטח הפתוח. 

ארמון הנציב

רחוב מאיר פינשטיין לאורך כל הרחוב
רחוב אליהו חכים ורחוב אנוסי משהד במפגש הרחובות בשטח הפתוח
רחוב אליהו לנקין בשטח הפתוח

בכבאות והצלה ירושלים פרסמו הנחיות לעריכת המדורות: ״מיקום המדורה ייקבע בשטח נקי מקוצים ועשים במרחק בטוח ממבנים ומתקנים. יש לגדר את המדורה מסביב באבנים כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש. להרחיק כל חומרי בעירה ונוזל דליק מהמדורה וחל איסור מוחלט להחזיק בקרבת האש מיכלי גז או דלק. מומלץ לנעול נעליים סגורות ללבוש מכנסיים אורכים וחולצנ להגנת הגוף מפני גיצים גחלים ועקיצות זוחלים ושרצים ארסיים הנמשכים לחום האש. הדלקת המדורה תיעשה אך ורק ע"י בוגרתוך שמירה על כללי הבטיחות. הוספת קרשים לליבוי האש תיעשה בזהירות המיברית. הבערת משורות בחורשות ויערות מותרת רק במקומות המסומנים והמיועדים לכך״. 

יש להחזיק דלי מים בקרבת המדורה. חל איסור מוחלט להבעיר אש בפארקם ,בגנים ציבוריים בקרבת מתקני משחק, ריהוט גן ספסלי ישיבה ברחובות ובגנים אין לשפוך/להתיז דלק על האש הבוערת.פעולה זו מסוכנת עלולה לגרום לפגיעה בנפש. חל איסור מוחלט לזרוק למדורה מיכלי תרסיס, חזיזים נפצים או קליעי נשק העלולים להתפוצץ ולפגוע בשוהים סביב המדורה. כמו כן לא להשליך חפצים הפולטים חומרים המסוכנים לבריאותינו:פלסטיק, קלקר, טסבסט משטחי צבע וכד'. חל איסור מוחלט להבעיר מדורה תחת קווע חשמל וטלפון, בקרבת עצין שיחים מתקני דלק וגז וכד'. אין לישון בסמוך למדורה אין להשאיר מדורה בוערת ללא השגחה. אין לגעת במוליכי חום שבאים במגע עם האש . בסיום החגיגות, יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה על ידי שפיכת חול או מים. העירייה מבקשת מהציבור בכל מקרה של אירוע חריג להזעיק את מכבי האש – 102. שירותי הכבאות וההצלה ייכנסו לכוננות ויתוגברו המשמרות בכח אדם. לפני הדלקת המדורות ייצאו לוחמי האש לסיורים מוקדמים עם נציג המשטרה, הפיקוח העירוני ומחלקת הגננות בכל השכונות והמקומות בהם ידליקו מדורות. לוחמי האש ייתנו הנחיות לחוגגים לשם אבטחה ולמניעת סכנות לנפש ורכוש״.