מרתון ירושלים 2019. צילום: יואב דודקביץ'

פגיעה החופש הביטוי? תושב שכונת עיסוואה במזרח ירושלים נעצר לפנות בוקר בביתו על ידי כוח משטרה וזאת על מנת למנוע ממנו לקיים הפגנה נגד מרתון ירושלים, כך טוען מקורבו, יגאל ברונר.

אותו מקורב סיפר למיינט ירושלים כי אותו תושב, חבר בועדה העממי בכפר נוהג להפגין מידי שנה נגד קיום המרתון:"השוטרים הגיעו לביתו לפנות בוקר ועקרו אותו ממיטתו, מדובר בריטואל שחוזר על עצמו מידי שנה ושנה מטרת ההפגנה, למחות על מעבר חלק ממסלולי המרתון בשכונות מזרח העיר ובכך בעצם להתיייחס לירושלים כעיר מאוחדת תוך התעלמות מהכיבוש".

לא מדובר במעצר הראשון של אותו תושב, גם בשנת 2016 נעצר המפגין שעות לפני קיום המרתון, אז הגיש תביעה נגד משטרת ישראל בגין ׳כליאת שווא׳. בכתב ההגנה הודתה משטרת ישראל כי מטרת המעצר הייתה למנוע ממנו להפגין. לבסוף קבע השופט כי המשטרה תפצה את התושב ב-5,000 שקלים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ״בניגוד לנטען, החשוד עוכב לחקירה לאחר שזומן ולא הופיע, זאת מתוקף תפקידה של המשטרה למנוע הפרת הסדר הציבורי ופגיעה בשלום הציבור ובטחונו בניגוד לחוק. באשר לאכיפה בעקבות שימוש שעשה ברכב בו קיימים לקויי בטיחות - הרי שמשטרת ישראל פועלת ותמשיך לפעול במטרה למנוע את הקטל בכבישים ובכלל זה תמנע מרכבים המסכנים את כלל משתמשי הדרך לעלות על הכביש. משטרת ישראל מאפשרת ותמשיך לאפשר לכל אזרח באשר הוא את חופש הביטוי והמחאה בגבולות החוק, אולם לא תאפשר פעילות שנועדה לגרום להפרת הסדר הציבורי ולפגוע בזכויותיהם של עשרות אלפי משתתפים באירוע ספורט או בכל אירוע ציבורי אחר בירושלים ובכל מקום אחר״.