בני חי. צילום: שימי אוסטוניאזוב

לבד באזרבייג'ן: בני חי, תושב ירושלים תקוע באזרבייג'ן מזה שלושה חודשים בשל טעות תמימה של בנו בן ה-10 שהכניס בשוגג חבילת כדורי אקדח למזוודה ערב הטיסה. השבוע התבשר בני כי התובע במדינה החליט להחמיר את סעיף האישום מהברחה להחזקה של אמצעי לחימה, עבירה שהעונש עליה הוא עד 10 שנות מאסר. בני חי: "אני לא אותו בנאדם. זה לחיות או למות ואני פונה בתחינה לשר החוץ ורה"מ שיצילו אותי".

שלושה חודשים אחרי חופשת הפסח שאליה נסע עם בנו בן ה-10, בני חי (32) תושב פסגת זאב עדיין בהלם מוחלט מהמכה שניחתה עליו. הוא תכנן לחגוג את ליל הסדר עם בנו בחו"ל והגיע לבאקו עם קבוצה של כ-500 ישראלים לחופשת פסח כשרה.

"ברגע שנחתו, ראינו את המזוודה יוצאת מהמסוע עם סרט אדום ולא הבנו שיש לזה משמעות ואז כשהיא עברה בשיקוף, הבחורה שם אמרה שיש משהו מסוכן במזוודה והוציאו חבילת כדורים", סיפר למיינט ירושלים, "באותו רגע הרגשתי שפטיש של 100 קילו חובט לי בראש. הייתי בהלם מוחלט ואז הילד שלי שחזר מה קרה. יום לפני הטיסה עשיתי מטווח לנשק כי יש לי אקדח ברישיון וקיבלתי חבילת כדורים. אחר כך הלכנו לקנות ממתקים בסופר והוא הכניס את כל השקיות כולל זו עם כדורי האקדח למזוודה בטעות".

מהרגע הזה החל מרתון חקירות שנגמר בהחלטת התובע להגיש נגדו כתב אישום על החזקת אמצעי לחימה, עבירה שדינה 10 שנות מאסר. "מה שלנו נראה טעות תמימה, פה זה נתפס כאילו אתה עבריין שמחזיק אמצעי לחימה. אני בנאדם נורמטיבי, מעולם לא היה לי תיק פלילי ואני לא יודע איך כל זה נפל עליי. הייתי ימים שלמים בחקירות. חקרו גם את הבן שלי. חוקרי המכס השתכנעו שמדובר בטעות, אמרו שהם מאמינים לנו והמליצו לסגור את התיק אבל התובע לפני כמה ימים הודיעו לנו שבתביעה לא מוכנים לוותר ולעבירת הברחת אמצעי לחימה שדינה 3 שנות מאסר, התובע החליט להוסיף גם עבירה של החזקת נשק שהעונש עליה הוא 10 שנים בכלא", אמר בני.

באקו. (צילום: shutterstock)

בני פנה לקונסולית ישראל באזרבייג'ן אך סיפר כי מאמציה לסייע לא נשאו פרי עד כה. בימים אלה הוא משכיר חדר במלון ונסמך על הלוואות ועזרה מחברים ומבקש בתחינה משר החוץ ורה"מ להתערב ולסייע להביאו לארץ.

"זה יכול להיגמר בשיחת טלפון של רה"מ או שר החוץ או כל גורם ישראלי בכיר אחר עם נשיא אזרבייג'אן. אין דרך אחרת. הועברו אליי מסרים שאם אשלם 200 אלף דולר אז זה ייסגר ואני אגורש לישראל אבל אין לי את הכסף הזה. זה לחיות או למות", אמר בני בשיחה עם מיינט ירושלים, "יהודי באזרבייג'אן זה לא סימפטי ומהסיפורים של המקומיים אני מרגיש עוד יותר גרוע כי מי שנכנס לכלא לא תמיד יוצא שלם. אנשי חב"ד בבאקו עוזרים, אני נמצא אצלם לפעמים יושב ולומד אבל בסוף זה אתה לבד".

רונן בן יאיר, פעיל חברתי וחבר המינהל הקהילתי בפסגת זאב: "מצער שכך נגמרת חופשה של יהודי שבסהכ רצה להעביר את החג בחו"ל ובשל טעות שלכאורה נגרמה בתום לב הוא עלול למצוא עצמו בכלא לתקופה ממושכת במדינה זרה כפי שקבע התובע. אני מאוד מקווה שמדינת ישראל לא תיתן לזה לקרות". 
תגובת משרד החוץ: "הכנסת קליעי כדורים למדינות רבות הינה עבירה על חוקי המקום. לצערנו, חרף אזהרות משרד החוץ, אזרחים ישראלים ממשיכים להגיע למדינות אחרות, מבלי לבדוק היטב כבודתם. שגרירות ישראל באזרביגאן מעורבת ומנסה לסייע, אך ההחלטה הינה בידי שלטונות החקירה והמשפט במקום"
תגובת משרד ראש הממשלה תפורסם כשתתקבל.