מצעד הגאווה בשנה שעברה, 2018 (צילום: יואב דודקביץ)

חוגגים את מצעד הגאווה ה-19 בירושלים: האירועים האחרונים בין הרב הראשי לירושלים והקריקטורה נגד משה ליאון הגבירו את ההיערכות של המשטרה לקראת המצעד שייערך היום בצהריים. במשטרה נערכים לכמות של כ-30 אלף צועדים, ויותר מ-2,500 שוטרים יוצבו במקום. "גם השנה, בתיאום עם הבית הפתוח, כל המשתתפים יקבלו תג או צמיד מזהה שיענדו על כף ידם. כך יוכלו להיכנס לגן העצמאות ללא עיכובים מיותרים", אמרו במשטרה.

כבר הבוקר (ה') עיכבה המשטרה לחקירה שני חשודים שעל פי החשד יש בכוונתם לשבש את מצעד הגאווה. מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל תפעל בנחישות כנגד כל גורם שיש לו כוונה או ינסה לשבש את מהלכו התקין של מצעד הגאווה המתקיים היום בירושלים". 

בתוך כך, הבוקר הוצת דגל גאווה במסעדת 'בראסרי' בעין כרם. תלונה הוגשה למשטרה. הבעלים, ערן שדה למיינט ירושלים: "חבל שיש אנשים שמלבים את המצב".

המסלול יתמקד, כמדי שנה, במרכז העיר ירושלים. הרחובות שמקיפים את המצעד ייסגרו לתנועה כבר מ-14:30. החל מהשעה 15:30 תיערך ההתכנסות בגן הפעמון, שם ינחה טום באום. אוהד חיטמן יבצע שם את שיר המצעד שכתב והלחין "קהילה אחת, פנים רבות", וגם חן אהרוני ישיר. הכניסה לאזור תתאפשר מכיכר פריז ומפינת הרחובות ההסתדרות והלל.

חסימות הכבישים - מצעד הגאווה 2019

בשעה 17:30 המצעד יוזנק על ידי שגרירת קנדה דבורה ליונס ועופר ארז מנכ"ל הבית הפתוח. המצעד יעבור ברחובות קרן היסוד, המלך ג'ורג', הלל ומנשה בן ישראל, וייעצר בפינת הרחובות וושינגטון וקרן היסוד, זירת הרצח של בנקי. בפוסט שפרסם השבוע אביה של שירה בנקי הוא קרא להגיע למצעד הגאווה: "אל תתנו לרוע לנצח. קולם של הקיצוניים נשמע ברמה. אם הטוב ישתוק ויישב בבית - הרוע ירים את ראשו".  

בין השעות 21:00-19:30 תיערך עצרת הסיום בגן העצמאות, שאותה ינחו מיה דגן, עינב גלילי ושיר ראובן. בעצרת הסיום בגן העצמאות יופיעו וינאמו רן דנקר, גיא ויהל, DJ מיכל שר, להקת Hillar, ג'וי ריגר, קארין סנדל, אושר בנד - טרנסג'נדרית בת 15 אשר עברה התעללות מצד תלמידי בית ספרה, יו"ר הבית הפתוח ערן גלובוס ועוד. ההיסטוריון והסופר פרופ' יובל נח הררי, שחי עם בן זוגו זה שנים רבות, יישא נאום מיוחד בפעם הראשונה באירוע גאווה.

מצעד הגאווה בירושלים 2018 (צילום:  אוהד צויגנברג)

עשרות צירים וכבישים חסומים

החל מהשעה 14:30 המשטרה תסגור את רחובות הצעדה: רחוב קרן היסוד- פלומר - רחוב קינג ג'ורג'– רחוב הילל – רחוב מנשה בן ישראל. כמו כן יסגרו לתנועה גם הרחובות המובילים אליהם כולל רחוב אגרון, הילל , קינג ג'ורג' מקרן היסוד ועד רח' בארי, אלחנן, שלום עליכם, מאפו, אחד העם, עזה (מארלוזרוב עד כיכר פריז), אבידע, קק"ל, ההסתדרות, המלך דוד , חט׳ הצנחנים ( מהכניסה למנהרת צה״ל עד שלמה המלך כולל) רח' יצחק קריב ודוד רמז. חניית נכים –  תתאפשר ברחוב מרטין  לותר קינג. הכבישים ייפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים.

בתוך כך, הבית הפתוח בירושלים, שמפיק את המצעד, פרסם השבוע את המסלול - שיהיה זהה לשנים קודמות: גן הפעמון - כיכר פלומר - רח' קרן היסוד- רח' קינג ג'ורג' – רח' הלל – רח' מנשה בן ישראל - גן העצמאות.

מסלול מצעד הגאווה 2019 (באדיבות הבית הפתוח)

הכניסה למסלול המצעד תהיה דרך שטח הכינוס בגן הפעמון, כיכר פריז ובפינת הרח' ההסתדרות והלל. היציאה מהמסלול תהיה דרך שטח הכינוס בגן הפעמון, דרך כיכר פריז ודרך גן העצמאות. בהפקה מציינים כי לא תתאפשר כניסה ויציאה למסלול המצעד ממקומות אחרים (פרט למקרים חריגים בכפוף להנחיות המשטרה).

בהכנת הכתבה השתתף לירן תמרי, אדווה חולי