זוהר. המקום השישי לא היה נראה ריאלי. צילום: אלי קובין

בסיום טקס חילופי ראש העירייה ניגשו בשבוע שעבר חברי המועצה, הישנים והחדשים, בזה אחר זה אל ראש העירייה משה ליאון ובירכו אותו. אחרון בתור עמד צעיר חרדי, סמוק לחיים, בשנות השלושים לחייו. כשהגיע תורו הוא זכה לחיבוק חם במיוחד מראש העירייה הנבחר. לא רבים מזהים את הפנים, אך אותו בחור צעיר הוא דוד זוהר, חבר המועצה החדש מטעם סיעת 'דגל התורה'. זוהר הוא גם בנו השביעי של השחקן והקומיקאי לשעבר אורי זוהר, שברבות השנים חזר בתשובה והפך לגדולי המחזירים בתשובה.

זוהר הבן, קצת כמו האב, מסרב לשוחח עם התקשורת ולהתראיין. "אני עוד לא עשיתי דבר. מרכז הסיפור יהיה הרי על אבי", הוא אומר. "אבא שלי לא התראיין כבר הרבה שנים. גדלתי בבית שלא אהבו בו תקשורת. ההיגיון שלי אומר שלאחר שאפעל כחבר מועצה ואצליח לשנות מציאות למען התושבים אוכל להתראיין ולספר על הישגיי, ועל הדרך גם על אבא שלי".

לא ציפה להיכנס למועצה

זוהר (33) נשוי לשרה ואב לחמישה. הוא גדל בשכונת רוממה, בהמשך למד בישיבה החרדית 'חברון', ולאחר נישואיו התפרנס כמורה פרטי ולמד עם תלמידי ישיבות. מאז נישואיו הוא מתגורר בשכונת גילה המעורבת, ומקורביו מספרים כי זהו הנושא הקרוב ביותר לליבו. זהו גם אחד הנושאים הבודדים שעליהם זוהר מסכים לדבר. "המטרה שלי היא לגרום לכולם להבין שאפשר לחיות יחד", הוא אומר.

הקריירה הציבורית של זוהר החלה לאחר מספר שנים בעולם התורני, כשהחליט להצטרף לצוות לשכתו של ח"כ אורי מקלב מ'דגל התורה', מי שהיה בעבר סגן ראש העירייה והפך ליועץ החקיקה שלו. במקביל הוא עבד בארגון 'קשר יהודי', שמקדם שיח משותף בין חרדים לחילונים.

אורי זוהר. צילום: אלכס קולומויסקי

זוהר היה אמון על קידום החקיקה של מקלב ושימש כאיש הקשר שלו עם משרדי הממשלה. אחרי חמש שנים בכנסת, ערב הבחירות האחרונות, החליטו במפלגת 'דגל התורה' להציב אותו במקום השישי ברשימת המפלגה למועצת העירייה. זוהר, שמרבה להצטנע, לא ציפה להיכנס למועצה. אחרי הכול ל'דגל התורה' היו בקדנציה הקודמת שלושה חברי מועצה והמקום השישי לא נראה ריאלי. אך במציאות יש לפעמים הפתעות והסיעה הכפילה את כוחה - מה שאיפשר לזוהר להיכנס לכיכר ספרא

לחיות בהרמוניה חילונית־חרדית

אחת המשמעויות של כניסתו של זוהר למועצה היא שח"כ מקלב ייאלץ למצוא יועץ חקיקה חדש. "לא קיבלתי את דוד זוהר בגלל הייחוס שלו אלא בגלל היכולות שלו. דוד הוא אישיות נדירה, בחור חכם וצנוע. הפיקחות שלו היא מצרך נדיר במחוזותינו", הוא אומר השבוע.

ח"כ מקלב מרבה לתאר את פועלו של זוהר במונחים של "להט" ו"התלהבות". "הוא איש אמת בעל זכויות רבות שסייע לאלפי אנשים בשנים האחרונות", הוא מוסיף. "הוא ער למצוקות של אנשים והסיוע לציבור הוא לחם חוקו. בשנים האחרונות הוא לקח על עצמו משימה להילחם בבירוקרטיה, והוא עתיר הישגים בתחום הזה. היבחרותו למועצה היא רווח נקי לציבור הירושלמי. אומנם הוא מייצג את הציבור החרדי, אבל הוא גר כידוע בשכונת גילה המעורבת והוא ער למצוקות של כלל הציבור, וכמו שאני מכיר אותו הוא יעקור הרים. יש לו אוזן קשבת ואכפתיות, ואני בטוח שהוא יעשה עבודה מדהימה. הוא יחסר לי בלשכה בכנסת, אבל אני שמח בשבילו".

ח"כ מקלב אינו מופתע מסירובו של זוהר להתראיין. "צריך לזכור שהוא בן של איש תקשורת, אחד שעבר מסך באופן בלתי רגיל. יש לו כושר ביטוי נהדר והוא אחד האנשים הרהוטים שאני מכיר. אני לא מופתע כי אני מכיר את דוד זוהר האיש הצנוע והעניו", הוא אומר.

400 חוקים, אבל מי סופר

בינתיים, חבריו של זוהר בלשכת מקלב מתקשים להשלים עם עזיבתו את הלשכה. "הלשכה נכנסה למשבר ואני לא מגזים. נוצר פה חור", אומר יהודה מנדלוביץ', מי שמשמש כיועץ התקשורת של ח"כ מקלב. "דוד נתן פה את כל כולו ועשה עבודה מדהימה. הוא הצליח להטביע חותם בפעילותו הפרלמנטרית. מה שהוא עשה בשנותיו בכנסת הוא יוכל ללמד הרבה חברי מועצה ותיקים. הוא זוכה להערכה רבה בכל משרדי הממשלה, ויש לו חברים רבים מכל קצות הקשת הפוליטית שיעזרו לו בעבודתו כחבר מועצה".

דוד וורצמן, אף הוא יועצו של ח"כ מקלב, מתקשה להסתיר את רגשותיו ומתאר את זוהר כחרוץ ואיש עשייה בלתי נלאה. "אני חושב שמדובר באחד האנשים היותר מוכשרים. יש לו מוטיבציה וקשרי אנוש שאין בנמצא, הוא תמיד יודע לחבר בין הקצוות - מערבים ועד ימין קיצוני. במשרדי הממשלה כולם מכירים את דוד על מאור פניו ואישיותו הכובשת. בשנים האחרונות הוא עבד רבות מול ראש העירייה משה ליאון, שבקדנציה האחרונה החזיק בתיק המינהלים הקהילתיים. הוא היה שותף ליותר מ־400 חוקים שנכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל".

בורח מהמצלמות ומאור הזרקורים

חבר נוסף ומפתיע של דוד זוהר הוא עופר איובי, יו"ר המינהל הקהילתי בגילה ומי שהיה מספר שתיים ברשימת ליאון למועצה. "זכיתי להכיר את דוד כשהגיע להתגורר כאן בשכונה", הוא מספר. "אני חושב שמדובר באדם מיוחד שאין כמוהו. יש לו יכולת נדירה לגשר בין חילונים לחרדים. אף על פי שהוא בא מהעולם החרדי הוא מבין היטב ולעומק את הצרכים הרבים של התושבים החילונים, ואני בטוח שהוא יעשה עבודה מדהימה למען כלל התושבים".

איובי מוסיף כי "דוד יודע לעמוד על שלו, אבל יותר מזה, הוא יודע להוביל לפשרות ולהסכמות, ואת כל זה הוא עושה בצניעות ובענווה. הוא אחד האנשים המוערכים על כלל תושבי גילה והשכונה הרוויחה אותו כחבר מועצה. עבדנו יחד בשיתוף פעולה והובלנו לא מעט מהלכים. אני בטוח שכחבר מועצה זה יבוא לידי ביטוי פי כמה".

חבריו של זוהר ג'וניור מספרים כי בשונה מאביו, דוד זוהר נוהג לברוח מהמצלמות ומאור הזרקורים כדרך חיים

"הוא יגיע רחוק, בזה אין לי ספק. בפוליטיקה החרדית נדיר מאוד שיועץ בכיר, ועוד בעל הישגים רבים כל כך בתחום החקיקה, יהיה אנונימי ממש בקרב רוב חברי המפלגה והציבור, ודוד זוהר אנונימי כמעט. כי זה דוד. הכול בשקט ומאחורי הקלעים", מסכם אחד מחבריו הקרובים.